Jak oczyścić kurki?
Jak oczyścić kurki? – to pytanie pojawia się co roku, gdy nastaje sezon kurkowy. Kurki to bez wątpienia pyszne i aromatyczne grzyby, które wymagają jednak sporo cierpliwości. O ile nie pracujecie w profesjonalnych kuchniach (które zamawiają już oczyszczone grzyby), to pewnie nie raz i nie dwa przeklinaliście w duchu, że kupiliście łubiankę maciupeńkich złotych grzybków pełnych piasku i kawałków runa leśnego. Mam rację? Dziś chciałabym pokazać Wam sposób mojego Dziadka na grzyby blaszkowe, w tym właśnie kurki.
Dziadek Staś jest najlepszym grzybiarzem jakiego znam. Chodzi po lesie i zbiera grzyby bez mała cały wiek! Zna się na grzybach jak nikt. Gdy byłam mała i spędzałam wakacje w leśniczówce dziadków głównym zajęciem było właśnie chodzenie do lasu na grzyby lub jagody. Wtedy też miałam sposobność nauczyć się jak rozpoznać grzyby jadalne od tych trujących oraz kiedy i gdzie najlepiej wypatrywać prawdziwków. Podpatrywałam jak się czyści grzyby przed suszeniem lub marynowaniem i do dziś mam przed oczami kaflowy piec nad którym wisiały na sznurkach pokrojone w plasterki rozmaite grzyby. To był zapach grzybów, jakiego nigdy potem z taką intensywnością nie czułam!
A wracając do kurek, to prostą i bardzo skuteczną metodą na pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń nawet z maleńkich grzybków jest wypłukanie ich w ciepłej wodzie z dodatkiem soli.
Jak oczyścić kurki?
Wystarczy przygotować:
- sól
- ciepłą wodę
- miskę
- łyżkę cedzakową
- papier do odsączenia
Zalewamy bardzo ciepłą wodą i delikatnie mieszamy w garnku łyżką robiąc dwa koła.
Czekamy aż grzyby wypłyną na powierzchnię, a wszelkie zanieczyszczenia opadną na dno.
Wyciągamy za pomocą łyżki cedzakowej po max. 2-3 minutach od zalania wodą. Przekładamy na talerz wyłożony papierowymi ręcznikami.
W zależności od zabrudzenia grzybów, z dużym prawdopodobieństwem, zalewanie wodą będzie trzeba powtórzyć raz jeszcze. Potem wystarczy przejrzeć kurki. Powinny być już niemal idealnie czyste i wymagać tylko drobnego doczyszczenia.
Jak oczyścić kurki? – podsumowanie:
Ten sposób sprawdzi się w domu, gdy nie mamy dużo czasu lub cierpliwości, by kurki czyścić na sucho, za pomocą pędzelka i małego nożyka. Nie jest jednak polecany przez szefów kuchni, gdyż grzyby w trakcie kontaktu z wodą lekko nią nasiąkają (na powierzchni możecie zobaczyć małe bąbelki powietrza) i jednocześnie oddają część swojego smaku.
Najlepiej oczywiście wybierać czyste i duże kurki, ale wiadomo, że często na bazarkach jest tylko „drobnica”, która jest bardzo pracochłonna w obróbce. W takim przypadku taka metoda wydaje się w miarę optymalna.
Nie próbujcie czyścić kurek zasypując ich mąką i zalewając wodą! Z tego nic dobrego nie wyjdzie. Zdecydowanie lepiej zaopatrzyć się w pędzelek i oczyścić kurki na sucho – to zajęcie pracochłonne, ale dające najlepsze efekty smakowe.
Podobne wpisy
Komentarze
12 odpowiedzi do “Jak oczyścić kurki?”
Dodaj komentarz

Jak oczyścić kurki?
Czas przygotwania:
Ten sposób faktycznie jest najlepszy. Sama go stosuję i sprawdza się idealnie 🙂
Na sucho chyba byłoby dość nerwowo w moim przypadku 😉 😀
Nigdy nie oczyszczałam kurek 🙂
Kurki lekko opłukać następnie zasypać maka poczekaj a potem solidnie wypłukać – sprawdzone i działa 🙂
Próbowałam i zdecydowanie odradzam! Mąka oblepia grzyby i robi się muł.
Najpiękniejsze, co kurka ma w sobie, to niepowtarzalny aromat, który, mam wrażenie, wylejesz wraz z zanieczyszczeniami, płucząc grzyby we wrzącej wodzie! Dla mnie sposób jest bardzo nieprawidłowy. Mieszkam od urodzenia na Mazurach i pierwszy raz słyszę o takiej metodzie. U nas kurki traktuje się wręcz po królewsku i zalewanie ich wrzątkiem, a potem odcedzanie, to byłaby profanacja. Niektórzy amatorzy tych grzybków w ogóle nie płuczą ich w żadnej wodzie, pieczołowicie pozbywając się zanieczyszczeń na sucho, wymiatając szczoteczkami, wydmuchując itp. A niedawno sama dowiedziałam się, że kurek nie należy kroić nożem, tylko je rozdzierać palcami na połówki czy ćwiartki….wtedy są najpyszniejsze….ale co kraj, to obyczaj…..
Anna z Mazur
Anno,
Nie musi to być wrzątek. Wystarczy ciepła woda, w której sól się rozpuści. Trochę smaku z pewnością zostanie w wodzie – piszę o tym we wpisie, jak również o tym, że najlepsze jest oczyszczanie za pomocą pędzelka, na sucho.
Sposób z solą i wodą sprawdza się znakomicie przy bardzo drobnych i zabrudzonych grzybach.
Pozdrawiam
E.
Ja kupuję kurki u Pani Celinki (na targu w Kołobrzegu), której mąż oczyszcza z grubsza kurki- obcina ogonki i likwiduje większość ziemi. Mój sposób na mycie jest najszybszy i skuteczny. Należy wziąć durszlak, pójść do łazienki wstawić durszlak do wanny i puścić najmocniejszy prysznic w durszlak bardzo krótko . Resztki ziemi, piasku szybko przelecą przez duże dziurki durszlaka i można przyrządzać.Miłka
Miłko,
Dziękuję, że podzieliłaś się Twoim sposobem. Też kiedyś taki praktykowałam 🙂
Serdecznie pozdrawiam
E.
Wspaniały sposób! Zawsze męczyłam się godzinami w kuchni z ich czyszczeniem! Na pewno wypróbuję 🙂
Bardzo przydatny post to z pewnością. 🙂 Ja osobiście grzybów przyrządzać nie umiem stąd ich nie kupuję. Za to jeść lubię bardzo, zwłaszcza sosy na ich bazie. Ja niestety tylko daje sobie radę ze zwykłymi pieczarkami… 🙂
Madame kupowałaś może kurki na hali mirowskiej?? jaką cenę mają??
Mariuszu,
W tym sezonie nie kupowałam kurek przy Hali. Wczoraj na ursynowskim bazarku płaciłam po 32 zł za kg.
Serdeczne pozdrowienia
E.