Jak wyczyścić przypalony garnek? – 5 sposobów
Przypalenie garnka prędzej czy później przytrafi się każdemu, nawet jeśli macie bardzo porządne garnki. I to właśnie przytrafiło się mi ostatnio, gdy robiłam konfitury. Po prostu po rozlaniu zawartości garnka do słoików, zapomniałam wyłączyć palnik. I przypomniałam sobie o tym fakcie po kilku minutach, gdy poczułam dość wyraźną woń spalenizny. Jak zajrzałam do garnka, to się przeraziłam, bo czarna skorupa pokrywała dno dość grubą warstwą i za nic w świecie nie chciała odejść. Ale wtedy sięgnęłam po magiczny składnik, który mam prawie zawsze w domu i spalenizna zniknęła jak za pomocą czarodziejskiej różdżki.
Zanim zaczniecie czyścić garnek musicie wiedzieć, że nie każdy sposób sprawdzi się w każdym przypadku, bo garnki wykonane są z różnych metali. W moim przypadku przypaleniu uległ garnek żeliwny, a do tego emaliowany, czyli taki, który w zasadzie można odczyścić tylko dwoma sposobami. Garnki ze stali nierdzewnej czyści się prościej, można też do tego celu używać większej liczby preparatów.
1. Cola
W moim przypadku sięgnęłam po colę (może być Pepsi lub Coca-Cola – nie ma to większego znaczenia, bo mają podobny skład). Ten napój pomaga mi nie tylko, gdy zjemy ciężkie jedzenie (np. indyjskie w restauracji), ale także jest niezawodnym środkiem do czyszczenia garnków, nawet tych bardzo mocno przypalonych. Wystarczy wlać colę na wysokość ok. 2 cm i gotować przez kilka minut. Potem wystarczy delikatnie podwadzić spaleniznę drewnianą łyżką.
W moim przypadku zabieg ten musiałam powtórzyć trzy razy, ale w końcu cała spalenizna zeszła. Po wysuszeniu odpadała wręcz całymi płatami od dna.
2. Ocet
Jeśli garnek nie jest emaliowany, zabrudzenia można usunąć za pomocą octu. Z octem postępujemy jak z colą: wlewamy na wysokość kilku centymetrów i gotujemy. Minusem tej metody jest nieprzyjemny zapach, jaki po chwili zawładnie całą kuchnią.
3. Sól
Ta metoda sprawdza się, gdy przypalił się wyłącznie sam spód naczynia. Wystarczy na dno garnka wsypać grubą warstwę soli, zalać wodą, by zrobiła się papka i zostawić na kilka godzin, a potem opłukać garnek dużą ilością wody i ewentualnie doszorować gąbką pozostałości spalenizny. Jeśli spalenizna jest oporna, powtarzamy tę czynność, a nawet zagotowujemy wodę z dużą ilością soli.
4. Soda oczyszczona
W podobny sposób jak sól, można wykorzystać sodę oczyszczoną. Jest ona nawet skuteczniejsza w działaniu, ale nie nadaje się do garnków aluminiowych, w których często gotuje się mleko, które ma tendencję do przypalania. Wystarczy wymieszać sodę z wodą, zalać garnek otrzymaną mieszanką i zostawić na kilka godzin, a następnie opłukać. Jeśli brud nadal jest oporny, należy powtórzyć operację lub spróbować gotowania sosy z wodą.
5. Tabletka do zmywarki
Tak samo, jak z solą i wodą, z dużym zabrudzeniem poradzi sobie proszek do zmywarki lub tabletka. Wystarczy rozrobić te preparaty z wodą i otrzymaną papkę rozprowadzić po przypalonym dnie. Po kilku godzinach brud powinien dać się łatwo usunąć.
Napiszcie jeśli znacie jeszcze inne patenty na podobne zabrudzenia.
Do przeczytania!
E.
Podobne wpisy
Komentarze
3 odpowiedzi na “Jak wyczyścić przypalony garnek? – 5 sposobów”
Dodaj komentarz
Jak wyczyścić przypalony garnek? – 5 sposobów
Czas przygotwania:
Najprościej jest stosować płyn do naczyń i kwasek cytrynowy jaki razem bardzo mocno rozmiękcza syf i przypalenia https://infomiasto.eu/jak-wyczyscic-przypalone-i-brudne-garnki-oraz-patelnie/ tak sam czyszczę i zawsze wygalają jak nowe.
Ja wkładam po prostu z resztą naczyń do zmywarki, nastawiam najmocniejszy program i w 99% przypadków wyciągam czysty garnek. Ten 1% to resztki po fondue, które wymagają zwykle nastawienia drugi raz.
Zmywarka jest bardzo skuteczna, ale np. żeliwnego garnka jak mój do zmywarki wsadzić nie mogę, więc to są patenty na takie przypadki, jak i dla osób, które po prostu zmywarki nie mają.