fbpx

Kaszotto ze szparagami – jeszcze lepsze niż risotto!

27 kwietnia 2019
kaszotto ze szparagami

Lubię szybkie, proste, a przy okazji efektowne przepisy, które są pyszne. I tak się właśnie złożyło, że dziś prezentuję Wam jeden z nich – kaszotto ze szparagami. A wszystko za sprawą marki Winiary i Davida Gaboriaud, którzy zaprosili mnie do kulinarnego wyzwania. Miałam ugotować potrawę, która spełnia wszystkie powyższe warunki, a dodatkowo zaoszczędzi mi czas na przyjemności. Jesteście zainteresowani takim przepisem?

Jak wiecie od kilku miesięcy jem dania o niskim indeksie glikemicznym. Nie znaczy to jednak, że katuję się jakimiś restrykcyjnymi dietami i odmawiam sobie przyjemności. O nie! Stosuję jednak kilka zasad, do których należy jedzenie makaronu nie częściej niż 1-2 razy w miesiącu oraz ograniczenie spożywania ryżu, który wcześniej jadłam często. Teraz zamiast ryżu gotuję kasze. Zwłaszcza mój ukochany pęczak. Z pęczaku można wyczarować cuda, mówię Wam! Jednym z nich jest właśnie to risotto ze szparagami… tfu! Kaszotto ze szparagami lub, jeśli wolicie, pęczotto ze szparagami.

Co jest najważniejsze w risotto lub kaszotto?

W kaszotto czy risotto najważniejsza jest kasza / ryż oraz dobrej jakości baza – bulion. I zdecydowałam, że to właśnie ten przepis będzie moją odpowiedzią na wyzwanie, jakie postawiły przede mną Winiary wraz z Davidem.

Miałam przygotować ulubione danie z użyciem bulionu. Nie chodziło przy tym o wykorzystanie zwykłego bulionu gotowanego dłuższy czas na gazie, a bulionu pasteryzowanego – zamykanego w małym słoiczku. Lubię sobie upraszczać życie, więc chętnie podchwyciłam pomysł, by pokazać Wam przepis, który robi się praktycznie sam i przy którym nie trzeba się zmęczyć.

kaszotto ze szparagami

Do przygotowania mojego kaszotto wybrałam bulion warzywny (jest jeszcze wersja wołowa drobiowa), który niedawno na rynek wprowadziła marka Winiary.

Od razu zapewnię Was, że ma dobry skład: olej rzepakowy w środku i prawdziwy wywar z warzyw oraz naturalne przyprawy. Żadnych konserwantów i polepszaczy, bo jest produktem pasteryzowanym i ich po prostu nie potrzebuje.

Jak przygotować risotto lub kaszotto?

Risotto nauczyłam się robić już bardzo dawno temu, ale kilka miesięcy temu miałam okazję poznałam nowy sposób jego przygotowania. Brałam bowiem udział w warsztatach przygotowywania risotto w restauracji Grotto Descanso nad brzegiem Jeziora Lugano w jego szwajcarskiej, choć włoskojęzycznej części – kantonie Ticino. Gotować risotto uczył mnie właściciel, który z pochodzenia jest Włochem. Zdradzę Wam w sekrecie, że jego przepis różnił się tylko dwoma niuansami od tego, który używałam dotychczas: dodawania bardzo dużej ilości sera oraz wlewania na raz znacznie większej ilości bulionu.

Kaszotto możecie zrobić nie tylko z pęczaku. Fajnie do tego celu nada się też kasza gryczana. To od kilku miesięcy moje ulubione kasze, bo cechują się właśnie niskim indeksem glikemicznym.

Pęczotto przygotowuję tak samo jak risotto. Risotto kocham nad życie i nie mam zamiaru odmawiać sobie tej frajdy. Jednak zdecydowanie częściej sięgam po grube kasze niż biały ryż.

Dzięki temu, że bulion warzywny zrobiłam w 3 minuty (wystarczy wymieszać go z gorącą wodą i raz jeszcze zagotować) zaoszczędziłam sporo czasu na planowaniu kolejnej podróży właśnie do Szwajcarii. W tym roku mam zamiar ponownie odwiedzić Ticino i poznać kolejne smaki tamtego regionu, prócz potrawy numero uno, którą jest oczywiście risotto.

Obmyślam właśnie trasę i to, co chciałabym zobaczyć. Już wiem, że koniecznie muszę przespacerować się ścieżką oliwkową wzdłuż Jeziora Lugano, która biegnie od przepięknej Gandrii do przemieści Lugano. To będzie cudowna i bardzo smakowita podróż! A najlepsze jest to, że pojadę na nią w doborowym towarzystwie moich super koleżanek. O szczegółach będę Wam jeszcze pisała.

Ale zanim to się stanie i wyruszymy naszą babską ekipą do Ticino, trzeba zaplanować całą wyprawę, co wymaga nieco czasu, planowania, szukania hoteli, połączeń itd. Pochłania to sporo czasu, więc każda zaoszczędzona minuta jest na wagę złota. Zwłaszcza przy małym dziecku.

jezioro lugano

Zanim i Wy ruszycie na podbój regionów, w których risotto wiedzie prym, wypróbujcie mój przepis na kaszotto ze szparagami! Jestem pewna, że będzie często gościł na Waszych stołach.

Kaszotto ze szparagami – składniki:

/na 4 porcje/

  • 500 ml pasteryzowanego bulionu warzywnego Winiary (przygotowanego z ok. 500 ml wody i 1,5 płaskiej łyżki bulionu)
  • oliwa z oliwek
  • 1 szalotka
  • 100 g kaszy pęczak
  • 100 ml białego wina (najlepiej wytrawnego)
  • pół pęczka szparagów
  • 1 mała cukinia
  • 1 spora łyżka mascarpone lub masła

Do podania:

  • pieprz do smaku
  • ser Grana Padano
  • tymianek
  • kiełki rzodkiewki
  • rzodkiewka
kaszotto ze szparagami

Kaszotto ze szparagami – przepis:

Zaczynamy od przygotowania bulionu: wystarczy zagotować wodę, dodać odpowiednią ilość skoncentrowanego bulionu warzywnego Winiary i całość ponownie zagotować.

kaszotto ze szparagami

Na dużej patelni rozgrzewamy oliwę. Wrzucamy na nią cebulę i podsmażamy aż się ładnie zeszkli.

kaszotto ze szparagami

Następnie dodajemy kaszę pęczak. Chwilę przesmażamy ją z cebulą, po czym dolewamy białe wino. Smażymy, ciągle mieszając 2 minuty. Pęczak powinien wchłonąć ciecz.

kaszotto ze szparagami

Dodajemy bulion i, uwaga, dodajemy go całkiem sporo. Nie tylko kilka łyżek, ale nawet 1/3 całości, by kasza była nim przykryta. Gotujemy regularnie mieszając. Gdy kasza wchłonie większość cieczy dolewamy kolejną porcję.

kaszotto ze szparagami

Przy dodawaniu ostatniej porcji bulionu dorzucamy także umyte i drobno pokrojone po skosie szparagi, a także cukinię posiekaną w kostkę. Całość podsmażamy jeszcze ok. 3 minut.

kaszotto ze szparagami

Wyłączamy ogień. Dodajemy mascarpone lub masło. Dokładnie mieszamy.

kaszotto ze szparagami

Na samym końcu danie doprawiamy pieprzem oraz dużą ilością startego sera Grana Padano.

kaszotto ze szparagami

Kaszotto ze szparagami – podanie:

Kaszotto ze szparagami podajemy po ok. 3 minutach, bo powinno chwilę odpocząć na patelni. Wykładamy je na talerze i posypujemy dodatkową porcją sera oraz dekorujemy świeżymi kiełkami, a także rzodkiewką pokrojoną na cienkie plasterki.

Dania takie jak risotto czy kaszotto powinno się przygotowywać na świeżo i warto robić tyle, by zjeść na raz. Porcja z przepisu starczy dla 4 średnio głodnych osób lub 4 bardzo głodnych.

kaszotto ze szparagami

Smacznego!

E.

kaszotto ze szparagami

Partnerem wpisu jest marka Winiary.

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podobne wpisy

Komentarze

9 odpowiedzi na “Kaszotto ze szparagami – jeszcze lepsze niż risotto!”

  1. Agnieszka pisze:

    Muszę spróbować tego przepisu, bo wygląda przepysznie!

  2. Imak pisze:

    Wersja z serkiem łaciatym śmietankowym i żółtym serem na koniec też wyszła super 🙂

  3. Betina pisze:

    Dziś robiłam – znakomite 🙂

  4. Bardzo fajny przepis też nie mogę ryżu dziś zrobię z kostek bo nie spotkałam słoiczków a szukam od jakiegoś czasu

  5. Maa pisze:

    Dzięki. Jeszcze nie natknęłam się na ten koncentrat w sklepie, a zapewne na etykiecie jest to napisane.
    Pozdrawiam ☺

    • Madame Edith pisze:

      Maa, to prawda, on nie jeszcze jeszcze zbyt często dostępny. Sama miałam problem z zakupem.

  6. maa pisze:

    Madame- może głupie pytanie, ale czy użycie odpowiedniej ilości bulionu, oznacza, że do tej porcji pęczaku nie zużyłaś 500 ml pasteryzowanego bulionu warzywnego Winiary?

    • Madame Edith pisze:

      Maa,
      do tej porcji użyłam 500 ml wody, do której dodałam 1,5 płaskiej łyżki bulionu ze słoiczka, bo tyle właśnie daje się na pół litra, by uzyskać bulion o głębokim smaku 🙂

  7. muszę się do czegoś przyznać nie jadam szparagów i nie wiem dlaczego …. muszę to zmienić A takie wpisy dają mi motywację 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Kaszotto ze szparagami – jeszcze lepsze niż risotto!

Czas przygotwania:

@MadameEdith on Instagram