Jestem wielką miłośniczką domowych przetworów. Pomyśleć, że jeszcze 10 lat temu nie umiałam zrobić ani jednego słoika! To wszystko było dla mnie jak przysłowiowa „czarna magia”. A teraz? Nasza piwnica jest zastawiona co roku nowymi przetworami. I dziś chciałabym Wam pokazać bardzo prostą konfiturę, którą zrobicie właśnie w grudniu – w sam raz na zimę i okres świąteczny. Konfitura ze świeżej żurawiny pasuje do mięs, serów, ale też i naleśników. Zobaczcie jaka jest prosta i pyszna!
Konfitura z żurawiny – składniki:
/na 3 słoiczki/
- 600 g świeżej, uprzednio przemrożonej żurawiny
- 300 g cukru
- otarta skórka z 1 pomarańczy
- sok z 1 pomarańczy
Konfitura z żurawiny – przepis:
Żurawinę myjemy, osuszamy i wsadzamy na 1 dzień do zamrażalnika. Możemy też kupić i wykorzystać mrożoną żurawinę. Mrożenie sprawia, że żurawina traci swoją cierpkość i lepiej nadaje się do konfitury.
Przy czym nie ma znaczenia jaką żurawinę wykorzystacie – może być ta duża – jak na mojej dłoni na poniższym zdjęciu, jak i taka drobniejsza, którą widać w garnku.
Mrożoną żurawinę wsypujemy do garnka, dodajemy cukier, sok i skórkę z pomarańczy. Doprowadzamy do wrzenia podgrzewając na niskim lub średnim ogniu. Pamiętajcie o częstym mieszaniu.
Następnie zmniejszamy grzanie i gotujemy ok. 1h na niskim ogniu, by konfitura zgęstniała.
Przekładamy ją do wyparzonych i osuszonych słoiczków. Pamiętajcie, by wyparzyć i wytrzeć także nakrętki i by dobrze wytrzeć brzeg słoika przez zakręceniem wieczka. Odwracamy do góry nogami i zostawiamy w tej pozycji na 15 minut. Potem chowamy do spiżarki lub piwnicy.
Konfitura z żurawiny – podanie:
Taka konfitura nie jest słodka. Moim zdaniem jej smak jest bardzo dobrze zbalansowany i jest nieco bardziej kwaśna niż słodka. Dlatego też nadaje się jako dodatek do świątecznej szynki, schabu czy pieczonego indyka. Możecie ją też wykorzystać jako element sylwestrowej deski serów, ale także podawać do słodkich śniadań – np. naleśników piernikowych.
Smacznego!
E.
Podobne wpisy
Komentarze
4 odpowiedzi na “Konfitura z żurawiny – doskonała na Boże Narodzenie”
Dodaj komentarz
Konfitura z żurawiny – doskonała na Boże Narodzenie
Czas przygotwania:
Ile czasu możemy przechowywać taką żurawinę? Nie należy zagotować słoików z żurawiną? ?
Żurawina postoi co najmniej rok w piwnicy. Ja prawie nie pasteryzuję przetworów. Dlaczego? O tym przeczytasz we wpisie „jak pasteryzować przetwory”.
Pod przykryciem gotujemy czy bez?
Bez! Musi odparować.