Laksa to ogólna nazwa rodziny zup w Azji Południowo-Wschodniej, głównie popularnych w Malezji i Singapurze, a także niektórych regionach Tajlandii czy Australii. Są przyrządzane z pasty curry lub pasty krewetkowej oraz mleczka kokosowego. Podaje się ją z makaronem ryżowym i dodatkami, takimi jak: krewetki, kurczak, kalmary, ryba, kiełki fasoli mung, bok choi, ciasto rybne czy tofu. Laksa lemak to bardzo kremowa, wyrazista i bardzo charakterystyczna zupa, która dzięki swoim dodatkom może robić za cały obiad.
Laksa lemak – składniki:
/na ok. 4 porcje zupy wg receptury Trisno Hamida, którą poznałam wiele lat temu na warsztatach krewetkowych, które prowadził/
Pasta krewetkowa – składniki:
- 1 trawa cytrynowa
- 1/2 cebuli
- 2 szalotki
- 4 ząbki czosnku
- kawałek imbiru (ok. 3 cm)
- 2 duże czerwone chili
- 1 orzech makadamia
- 1 łyżka suszonych krewetek
Składniki na zupę:
- 6 łyżek oleju ryżowego (lub zdrowszego: rzepakowego)
- 1 łyżka sosu rybnego
- 400 ml mleka kokosowego
- 12 średniej wielkości krewetek
- 200-300 g tofu
- 1 łyżeczka kolendry w ziarnach
- biały pieprz do smaku
- liście laksy (opcjonalnie – są do dostania w sklepach azjatyckich np. w Warszawie pytajcie o nie na Marszałkowskiej, Poznańskiej, w Hali Mirowskiej lub na bazarze na Bakalarskiej)
Do podania:
- ugotowany makaron ryżowy
- liście kolendry
- limonka
Laksa lemak – przepis:
Pasta krewetkowa – przepis i przygotowanie:
Pasta krewetkowa może być sklepowa, ale dużo lepsza jest ta zrobiona w domu. A że robi się ją prosto, to warto poświęcić dosłownie 5 minut, by ją przygotować.
Trawę cytrynową, cebulę, szalotki, czosnek, imbir oraz czerwone chili kroimy w kawałki (mogą być paski lub kostka), a następnie wrzucamy do blendera i miksujemy. Dodajemy orzech makadamia i suszone krewetki. Ponownie blendujemy aż do uzyskania pasty. Gotowe!
Laksa lemak – przygotowanie zupy:
Krewetki obieramy (nie wyrzucamy żadnej części!). Na patelnię wlewamy olej. Podgrzewamy. Kiedy będzie gorący dodajemy głowy oraz skorupki krewetek. Smażymy na małym ogniu przez 5 minut.
Dodajemy papryczki chili i jeszcze chwilę podsmażamy, by zmiękły i oddały aromat.
Po tym czasie dolewamy trochę bulionu warzywnego i miksujemy całość. Głowy i pancerze zblendujcie tylko, jeśli macie bardzo dobry blender, który faktycznie zrobi z nich pastę, bo inaczej pancerzyki mogą wchodzić w zęby. Jeśli Wasz blender jest zbyt słaby zmiksujcie po prostu tylko warzywne składniki.
Do tak przygotowanej bazy dodajemy zrobioną wcześniej pastę krewetkową. Całość dobrze mieszamy i smażymy na dużym ogniu aż pasta stanie się ciemnobrązowa, niemal spalona.
Dodajemy ziarna kolendry, biały pieprz, wodę, mleko kokosowe i posiekane liście laksy. Doprowadzamy do wrzenia.
Dolewamy trochę wody (może być też bulion warzywny), by rozrzedzić bardzo gęsty sos – tak, by powstała gęsta, ale jednak zupa.
Na samym końcu do laksy wrzucamy tofu pokrojone w kostkę, posiekane łodygi kolendry i krewetki. Wystarczą 2-3 minuty, by średniej wielkości krewetki się ugotowały. Przyprawiamy do smaku sokiem z limonki.
Laksa lemak – podanie:
Laksę podajemy z ugotowanym makaronem ryżowym. Do misek najpierw nakładamy makaron i zalewamy go zupą. Na wierzchu układamy krewetki. Całość posypujemy listkami kolendry i skrapiamy sokiem z limonki.
Smacznego!
E.
Podobne wpisy
Komentarze
Jedna odpowiedź do “Laksa lemak – malezyjska zupa orkiestra”
Dodaj komentarz
Laksa lemak – malezyjska zupa orkiestra
Czas przygotwania:
Bardzo lubię takie aromatyczne zupy 🙂