Makaron z sosem miso

Makaron z sosem miso to moje niedawne odkrycie. Do tej pory wykorzystywałam pastę miso głównie do przygotowania zupy czy doprawiania sosów. Nigdy nie robiłam sosu na jej bazie. A okazało się to strzałem w 10. Ale warto użyć pasty czerwonej, a nie jasnej. Czerwona pasta miso jest idealna do sosów czy mięs, dłużej fermentuje, ma bogatszy smak i jest zdrowsza od jasnej, która jest znacznie bardziej delikatna. Oczywiście z jasną pastą to danie także się uda, ale będzie delikatniejsze w smaku, mniej umamiczne.

Sos miso ma w sobie mnóstwo smaku umami. Jest wspaniały i smakuje całej rodzinie. Dzieci kochają umami! Moi synowie byli tym daniem zachwyceni. A najlepsze jest to, że całość możecie zrobić w 10 minut. Zwłaszcza jeśli używacie azjatyckich makaronów, które gotują się ekspresowo. Możecie użyć chińskiego pszennego, jak mój, który jest gotowy w 3 minuty, jak i ryżowego, który wystarczy zalać wodą. Oczywiście z klasycznym makaronem to danie też będzie bardzo smaczne.
Do sosu możecie dodać także tofu czy mięso – według uznania. Pamiętajcie tylko, żeby mięso najlepiej podsmażyć wcześniej, a nie smażyć go długo z delikatnymi warzywami, by nie straciły na sprężystości. Możliwości modyfikacji tego dania jest mnóstwo. Potraktujcie ten przepis jako bazowy.

Makaron z sosem miso – składniki:
/na 4 porcje/
- 50 g masła
- 2 duże ząbki czosnku
- pół pęczka cebuli dymki
- 200 g makaronu – może być klasyczny lub azjatycki wg uznania
- 200 g pieczarek (u mnie brązowe, ale mogą być też boczniaki, klasyczne pieczarki, grzyby enoki itd.)
- 200 g cukinii
- 1 łyżeczka octu winnego
- 3 łyżeczki czerwonej pasty miso
- sól i pieprz
- prażony sezam

Makaron z sosem miso – przepis:
Pieczarki dokładnie myjemy, kroimy w cienkie plasterki. Cukinię myjemy i kroimy w grubsze zapałki. Cebulkę drobno siekamy – oddzielnie białą i zieloną część.
Na dużej patelni rozgrzewamy masło. Wrzucamy na nie posiekane drobno białe części cebulek i przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku. Podsmażamy aż cebula się zeszkli.



W garnku zagotowujemy wodę na makaron. Następnie ją solimy i wrzucamy makaron. Mój gotował się 3 minuty, więc idealnie, by dodać go szybko na patelnię.



Na patelnię wrzucamy pokrojone w plasterki pieczarki, podsmażamy kilka minut, aż grzyby ładnie zbrązowieją. Dodajemy pokrojoną w zapałkę cukinię, pasę miso oraz ocet winny. Smażymy, dokładnie mieszając, jeszcze przez 1 minutę. Dodajemy ugotowany makaron oraz kilka łyżek wody z jego gotowania. Mieszamy dokładnie ze szczypiorkiem, by sos pokrył kluski.



Sos miso – podanie:
Od razu po przygotowaniu makaron wykładamy na talerze, oprószamy pieprzem, posypujemy prażonym sezamem.
Smacznego!
E.


Podobne wpisy
Komentarze
4 odpowiedzi na “Makaron z sosem miso”
Dodaj komentarz

Makaron z sosem miso
Czas przygotwania:
Naprawdę jest nieziemski
Makaron jest przepyszny, nie spodziewałam się aż takiego smaku
Bardzo się cieszę, że Ci posmakował 🙂
Ślinotok 😋😉 na pewno wypróbuję ten przepis 👍😊