Makowiec japoński

16 grudnia 2023
Makowiec japoński

Makowiec japoński to przepis, który bardzo lubi moja babcia. Korzysta z niego od lat i to za jej namową także postanowiłam go zrobić. Jest to wspaniałe ciasto, bez mąki, bez glutenu. Za to z dużą ilością maku i jabłek. Można powiedzieć, że to połączenie makowca z jabłecznikiem. Ciasto dzięki jabłkom jest bardzo wilgotne i pyszne. Długo zachowuje świeżość. Pięknie pachnie i jest bardzo uniwersalne. Idealne na jesień, święta, jak i w okresie zimowym. Będzie wspaniale wyglądało na świątecznym stole.

Z uwagi na nadchodzące święta kupiliśmy dwie nowe patelnie i nowy zestaw garnków, w tym taki wielki 10-litrowy na wigilijny barszcz. W tym przepisie idealnie się przydały do ugotowania maku i przygotowania czekoladowej polewy.

Składniki na makowiec japoński

Uprzedzając pytanie: ten makowiec wyjdzie na gotowej domowej masie makowej. Nie gwarantuję jednak, że się uda na sklepowej masie. One są różne, często bardzo rzadkie i z przeróżnymi dodatkami. Najlepiej jednak kupić gotowy mielony mak. Teraz jest kilka firm, które go mają w ofercie. Można go kupić stacjonarnie lub online. W tym roku mielony mak kupowałam już we Frisco, jak i w Carrefourze.

Moja babcia do ciasta daje 200 g cukru. Są jednak przepisy, które sugerują nawet 400 lub 500 gramów cukru! To zdecydowanie za dużo. Dla mnie 100 g jest w zupełności wystarczającą ilością. Myślę, że cukier można zupełnie pominąć w tym przepisie, bo makowiec ma słodką polewę z czekolady, jak i dużo skórki pomarańczowej oraz rodzynek. Same jabłka, choć kwaskowe, są też przecież słodkie. Także nie przesadzajcie z ilością cukru.

Jabłka – proponuję szarą renetę. To moje ulubione jabłka jesienną i zimową porą. Mą kwaśne i mają mało soku, co ważne w tym przepisie, bo ciasto jest i tak wystarczająco mokre.

Bakalie – użyłam skórki pomarańczowej oraz rodzynek. Możecie dodać posiekane orzechy, drobno posiekane daktyle (najlepiej namoczone) lub morele. Możliwości jest dużo. Wszystko zależy od Waszych preferencji. Sama do maku i makowych wypieków po prostu lubię dodawać rodzynki i skórkę.

Makowiec japoński

Świąteczna promocja w moim sklepie!

Jeszcze tylko przez kilka dni książka „80 śniadań dookoła świata” jest dostępna w moim sklepie w specjalnej, obniżonej cenie! Znajdziecie w niej wiele przepisów także na śniadaniowe ciasta i wypieki z różnych stron świata, a także na klasyczne śniadania. Dzięki niej nie będziecie się rano nudzić lub nie będą się nudzić osoby, które nią obdarujecie. Zajrzyjcie do sklepu.

80 śniadań dookoła świata

Makowiec japoński – składniki:

(na blaszkę o wymiarach 36 x 25 cm; składniki w temperaturze pokojowej)

  • 500 g maku (mielonego lub niemielonego – patrz przepis)
  • 1 litr mleka
  • 200 g masła
  • 7 jajek
  • 100 g cukru pudru
  • 5 łyżek kaszy manny (lub bezglutenowej bułki tartej w wersji bezglutenowej)
  • 600 g jabłek (u mnie szara reneta)
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 100 g skórki pomarańczowej
  • 100 g rodzynek
  • 1 łyżka miodu

Do dekoracji:

  • 60 ml śmietanki kremówki 30%
  • 1 tabliczka czekolady (u mnie biała z kawałkami liofilizowanej maliny; świetna będzie też czekolada różowa tzw. „ruby”)
  • świeża żurawina

Makowiec japoński – przepis:

Suchy mak wsypujemy do dużego garnka, zalewamy mlekiem. Gotujemy na średnim ogniu przez ok. 5 minut. Często mieszamy, by nie przywarł do dna. Mak powinien wchłonąć całe mleko. Ugotowany mak studzimy.

Mak niemielony zalewamy mlekiem i gotujemy na średnim ogniu około 20 minut. Trzeba go często mieszać, by się nie przypalił. Po ugotowaniu mielimy na maszynce dwa lub trzy razy używając ostrza z najmniejszymi oczkami.

Oddzielamy białka od żółtek. Białka ubiajmy na bardzo sztywną pianę z odrobiną soli. Odstawiamy na bok.

Masło w temperaturze pokojowej ucieramy z cukrem pudrem. Dodajemy po jednym żółtku ciągle mieszając. Następnie dodajemy naprzemiennie po łyżce ugotowanego maku, kaszy manny wymieszanej z proszkiem do pieczenia i jabłkami. Na końcu dodajemy miód i posiekane na małe kawałki bakalie.

Ostatnim etapem jest wmieszanie białek. Robimy to w trzech etapach, dodając je stopniowo. Masę mieszamy łyżką, a nie mikserem. Staramy się wprowadzać jak najwięcej powietrza, by białka nie opadły.

Dużą prostokątną formę o wykładamy papierem do pieczenia. Wlewamy do niej ciasto. Pieczemy przez 1 godziną w piekarniku nagrzanym do 160 stopni C z termoobiegiem

Po upieczeniu ciasto można od razu wyjąć z piekarnika. Po przestudzeniu można posypać je cukrem pudrem lub zrobić polewę czekoladową. W tym celu wystarczy pokruszyć tabliczkę czekolady i podgrzać w garnuszku lub na małej patelni ze śmietanką (do swojej dodałam szczyptę proszku z buraka, by miała bardziej różowy kolor). Gdy masa będzie jednolita rozprowadzamy ją po cieście, a na wierzchu układamy umytą żurawinę.

Makowiec japoński – podanie:

Makowiec może stać w temperaturze pokojowej. Wystarczy przykryć go folią lub papierem. Postoi tak samo jak szarlotka przez kilka dni. Ciasto można też zamrozić.

Smacznego!

E.

Wpis zawiera autopromocję.

Makowiec japoński
Makowiec japoński
Makowiec japoński

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 18

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podobne wpisy

Komentarze

2 odpowiedzi na “Makowiec japoński”

  1. Irena Hanuszkiwicz-Klocek pisze:

    kasza manna zawiera gluten,może z zamian coś innego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Makowiec japoński

Czas przygotwania:

@MadameEdith on Instagram