fbpx

Makówki

20 grudnia 2022

Makówki to słodka potrawa wigilijna. Jest popularna przede wszystkim na Śląsku. To bardzo smaczne danie, które smakuje jak drożdżowy makowiec z dużą ilością bakalii. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że to taka ekspresowa wersja makowca. Nie trzeba bowiem zagniatać ciasta drożdżowego i czekać na jego wyrośnięcie. Do makówek używa się chałki lub nawet sucharów z białego pieczywa. To też fajny pomysł na wykorzystanie zalegającego suchego pieczywa w domu.

Do przygotowania makówek użyłam chałki oraz mielonego maku. Dzięki niemu makówki przygotujecie w pół godziny. To naprawdę bardzo proste. Jeśli jednak nie macie mielonego maku, a chcecie użyć zwykłego, to przed dodaniem orzechów i rodzynek, masę makową należy trzykrotnie zmielić.

Makówki – składniki:

  • 50 g masła
  • 0,8 litra mleka
  • 200 g suchego, zmielonego maku
  • 100 g migdałów
  • 100 g orzechów włoskich
  • 100 g rodzynek jumbo
  • 100 g miodu
  • spora chałka

Do dekoracji:

  • całe orzechy, rodzynki, skórka pomarańczowa, migdały w płatkach

Makówki – przepis:

Chałkę kroimy w plastry o grubości ok. 1 cm. Orzechy i rodzynki drobno siekamy. Na patelni podgrzewamy masło, mleko i mielony mak. Doprowadzamy do wrzenia, zmniejszamy ogień, gotujemy 15 minut pod przykryciem mieszając od czasu do czasu. Dodajemy posiekane orzechy, miód i rodzynki. Gotujemy jeszcze przez ok. 10 minut już bez przykrycia.

W misce układamy warstwę chałki, przykrywamy ją masą makową. Następnie układamy drugą warstwę chałki i ponownie przykrywamy ją masą makową. W sumie wyszły mi trzy warstwy chałki i trzy warstwy maku, ale to kwestia naczynia. Ważne, by ostatnia warstwa była makowa.

Makówki – podanie i dekoracja:

Miskę dekorujemy bakaliami. Wstawiamy do lodówki na kilka godzin, by chałka nasiąkła.

Makówki podajemy na zimno lub w temperaturze pokojowej.

Smacznego!

E.

makówki
przepis na makówki
śląskie makówki

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.6 / 5. Liczba głosów: 9

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podobne wpisy

Komentarze

2 odpowiedzi na “Makówki”

  1. Anna pisze:

    Moja teściowa chałkę lub suchary moczyła w mleku z cukrem waniliowym i wtedy układała warstwy. Pieczywo było cudownie wilgotne i mieszało się z warstwami maku. Pycha.
    Wesołych Świąt i pozdrawiam

  2. Iza pisze:

    Skorzystałam z tego przepisu żeby przygotować masę makową do zupełnie innego przepisu. Proporcje i wyjaśnienia – jak zawsze – w punkt! Bardzo dziękuję 😊 Pomyślności w nadchodzącym roku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Makówki

Czas przygotwania:

@MadameEdith on Instagram