Najwyższy czas, by zrobić w tym roku pierwsze domowe ogórki małosolne. Jestem pewna, że je znacie i kochacie. Wszak, wszelkiej maści kiszonki to coś, co niewątpliwie wyróżnia polską kuchnię na tle innych. Wielu obcokrajowców, których znam zakochało się w naszej kuchni właśnie po spróbowaniu kiszonej kapusty, czy ogórków. Dla tych, których mają mało czasu na zachętę dodam, że ich przygotowanie nie zajmuje więcej czasu niż przygotowanie herbaty. Chyba każdy lubi, jak w ciągu chwili można przygotować coś pysznego, prawda?
Ogórki małosolne – składniki:
/ogólne proporcje/
- kilka ogórków (u mnie 6 sporych, choć lepiej użyć np. 10-12 małych jeżeli są dostępne)
- 1 litr wody
- 1 łyżka soli
- koper (najlepiej z kwiatem, może być suszony)
- 4-5 ząbków czosnku
- kawałek korzenia chrzanu (opcjonalnie)
Ogórki małosolne – przygotowanie:
Osolonym wrzątkiem zalewamy ogórki. Zostawiamy w temperaturze pokojowej na około 3-4 dni (długość procesu kiszenia zależy od pogody i temperatury powietrza).
Ogórki trzeba przykryć talerzem, który swoim ciężarem sprawi, że będą całkowicie zanurzone w solance. Można je robić w garnku lub glinianym albo też kamiennym naczyniu.
Aby się szybciej ukisiły ich końce można ponacinać na krzyż na głębokość 1-2 cm lub zalać je jak będą przekrojone wzdłuż na pół lub nawet na ćwiartki.
Kiedy ogórki już się ukiszą chowamy je do lodówki, gdzie mogą poleżeć ok. 2 tygodni.
Ogórki małosolne – podanie:
Ogórki są świetnym obiadowym dodatkiem, choć osobiście tak mi smakują, że najczęściej są moją letnią przekąską. Po prostu kiedy jestem trochę głodna podchodzę do garnka, biorę jednego i go chrupię. To pyszna alternatywna nawet do sezonowych owoców i jedno jest pewne: zdecydowanie mniej kaloryczna.
Udanego kiszenia 😉
E.
Podobne wpisy
Komentarze
16 odpowiedzi na “Ogórki małosolne”
Dodaj komentarz

Ogórki małosolne
Czas przygotwania:
Ok. A masz na stronie takie przepisy? Chętnie bym zajrzała. ?
Tak, oczywiście! Zobacz tu:
ogórki kiszone
korniszony
A jakby zrobić takie do słoików na zimę to jak? Wystarczy włożyć je po ukiszeniu do słoików z tą wodą? Czy należy je jeszcze zapasteryzować? Muszą być w czasie kiszenia i w słoiku całkowicie zakryte wodą?
Z góry dziękuje za odpowiedź ?
Anno,
Malosolnych nie robi się niestety na zimę. Je zjadamy zawsze na świeżo. Do słoików można wsadzić korniszony lub kiszone.
Uwielbiam takie ogórki, najlepsze na kanapkę z pasztetem
A czy w szklanym słoiku też wyjdą? Czy naczynie, w ktorym się je robi ma duże znaczenie? Pozdrawiam.
Oczywiście! Kamionka czy słoik – to nie ma dużego znaczenia. Ważne, by nie był to metalowy lub plastikowy pojemnik, bo one mogą wchodzić w reakcję z kwasem. Jeśli użyjesz słoika, to odstaw ogórki w ciemniejsze miejsce i to wszystko, bo na słońcu i w cieple ukiszą się bardzo szybko 🙂
Nie sądziłam, że to takie banalne! U mnie w sklepie kosztują 15zł/1kg :/
Chyba zrobię, nie sądziłam że to takie proste! U mnie w sklepie sa po 15zł za 1kg :/
O matko jak ja kocham małosolne! Jeszcze się u nas nie pojawiły, ale jak tylko dorwę ogórasy to kamionka i jedziemy. miłego dnia Edith!
uwielbiam!
Teraz będą za mną chodzić! 😉
bardzo lubię takie:) nauczyłam się je robić od babci:)
uwielbiam!
Ja już zrobiłam chyba z 5 razy w tym roku:-) A i jeszcze dodaję liście – chrzanu na bank, a jak mam porzeczek, wiśni i winogron to jeszcze lepiej. No i sól koniecznie kamienna;-)
Łapię ogórka Twojego na śniadanko;-) Pozdrawiam serdecznie 🙂
Uwielbiam ogorki malosolne! Dobrze, ze mi przypomnialas. Zrobie w najblizszym czasie 🙂
Pozdrowienia.