Pasztet z grzybami (wegański)

17 stycznia 2022
Pasztet z grzybami

Bardzo lubię wegańskie i wegetariańskie pasztety. Innych nawet nie robię, ani nie jem. Uważam, że pasztety roślinne mają w sobie niespożyte pokłady smaku. Dają mnóstwo możliwości kombinowania i zmieniania dodatków. Pasztet z grzybami miałam w planach zrobić na święta, ale zrobiłam go nieco później. To fajna propozycja na jesienne i zimowe dni. Dzięki różnym dodatkom nie dominują w nim jednak smakowo grzyby. Owszem, czuć je, ale bez przesady. Nie chciałam zrobić pasztetu, w którym byłyby zdecydowanie na pierwszym planie, a raczej takiego, w którym grałyby ważną rolę. Pasztet wyszedł wilgotny, z chrupiącą, bardzo wyrazistą musztardową skórką.

Pasztet z grzybami jest podobny do pasztetu z soczewicy o tyle, że soczewica jest u białkową bazą, ale zamiast groszku dodałam fasolę z puszki. Dodatkowo użyłam marchewki, która bardzo go nawilża. Ten pasztet można kroić w plasterki, ale równie dobrze można go rozsmarowywać na pieczywie. Jeśli dodacie więcej mąki, będzie bardziej zbity. Kewstię konsystencji pozostawiam do Waszej decyzji.

Pasztet z grzybami

Pasztet z grzybami – składniki:

/na keksówkę o długości 25 cm/

  • 100 g czerwonej soczewicy (waga przed ugotowaniem), przygotowanej w osolonej wodzie
  • olej do smażenia
  • 1 cebula szalotka
  • 250 g pieczarek
  • 20 g suszonych prawdziwków (zalanych wrzątkiem i odstawionych do nasiąknięcia na kilka godzin lub poprzedniego dnia wieczorem)
  • puszka czerwonej fasoli (odsączonej i przepłukanej)
  • 150 g marchewki startej na drobnej tarce
  • 50 g mąki pszennej (można dać więcej – według uznania)

Przyprawy:

  • po 1 łyżeczce suszonego: rozmarynu i majeranku
  • ok. 1 płaskiej łyżki suszonego tymianku
  • sól i pieprz do smaku (u mnie ok. 1,5 łyżeczki soli i 1 łyżeczka pieprzu)
  • musztarda francuska
  • świeży rozmaryn do dekoracji

Pasztet z grzybami – przepis:

Poprzedniego dnia wieczorem zalewamy grzyby wrzątkiem i odstawiamy, by stały się miękkie. Nie wylewajcie wody, gdy grzyby się już napiją – może być potrzebna do dodania do ciasta.

Kolejnego dnia gotujemy soczewicę wg instrukcji z opakowania.

Na patelni na rozgrzenym oleju podsmażamy posiekaną drobno szalotkę. Dodajemy drobno posiekane pieczarki. Smażymy aż puszczą sok i zmienią kolor na ciemniejszy. Dodajemy posiekane drobno grzyby i smażymy przez ok. 10 minut aż sok odparuje i na patelni pozostanie sam smak.

W malakserze blendujemy soczewicę, podsmażone grzyby z pieczarkami, odsączoną i przepłukaną fasolę, mąkę oraz przyprawy. Na koniec dodajemy startą na drobnych oczkach marchewkę. Ewentualnie doprawiamy ciasto do smaku.

Jeśli ciasto wyda się Wam zbyt wilgotne, dodajcie więcej mąki, a jeśli zbyt suche – dolejcie kilka łyżeczek wody z moczenia grzybów.

Przekładamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy 60 minut w temperaturze 180 stopni C z termoobiegiem. Po 30 minutach pieczenia pasztet wyciągamy na chwilę z pieca i smarujemy grubą warstwą musztardy francuskiej. Wstawiamy, by się upiekł do końca.

Pasztet z grzybami

Pasztet z grzybami – podanie:

Pasztet po upieczeniu powinien ostygnąć. Moim zdaniem najlepiej smakuje po nocy spędzonej w lodówce i kilkanaście minut po wyciągnięciu z niej z odrobiną musztardy oraz ogórkiem konserwowym.

Po upieczeniu można np. połowę zamrozić i mieć „na zaś”.

Smacznego!

E.

Pasztet z grzybami
Pasztet z grzybami
Pasztet z grzybami

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podobne wpisy

Komentarze

2 odpowiedzi na “Pasztet z grzybami (wegański)”

  1. Małgorzata pisze:

    Na zdjęciu to chyba fasola nie soczewica.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Pasztet z grzybami (wegański)

Czas przygotwania:

@MadameEdith on Instagram