
W każdy weekend jemy wspólne, rodzinne śniadanie. To taki nasz rytuał. Staram się zawsze przygotować na taki posiłek placki, naleśniki lub omlety. I to najlepiej jeden duży, którym wszyscy możemy się dzielić. Dlatego uwielbiamy Dutch Baby – holenderskiegi naleśnika z piekarnika w różnych odmianach, omlet sufletowy czy Pannukakku – fińskiego naleśnika. Na podstawie tych przepisów stworzyłam niedawno naleśnik, którego jedna z czytelniczek nazwała na Instagramie „oszukaną szarlotką”. I wiele w tym racji!

Naleśnik z jabłkami z piekarnika jest kolejnym super prostym i smakowitym przepisem na rodzinne śniadania. Mój syn był nim zachwycony, bo bardzo lubi jabłka i cynamon. Mi także ogromnie przypadł do gustu, gdyż robi się w mig i ma piękny cynamonowy kolor.

Naleśnik z jabłkami z piekarnika – składniki:
/porcja dla 3-4 osób; na patelnię/naczynie o średnicy ok. 28 cm lub większą/
- 250 ml mleka 2%
- 4 duże jajka „zerówki”
- 160 g mąki pszennej
- 3 łyżeczki domowego cukru waniliowego
- 1/2 łyżeczki cynamonu
- 1/4 łyżeczki soli
- 50 g masła
- 2 jabłka
- 3 łyżeczki brązowego cukru
Do podania:
- cukier puder

Naleśnik z jabłkami z piekarnika – przepis:
Jabłka myjemy, obieramy i kroimy w półksiężyce.
Mokre składniki – mleko i jajka mieszamy ze sobą. W drugiej misce mieszamy składniki suche – mąkę, cukier waniliowy, cynamon i sól.

Do składników mokrych dodajemy stopniowo suche i mieszamy mikserem lub trzepaczką aż się idealnie połączą.

Piekarnik nagrzewamy do temp. 200 stopni C (w opcji „góra-dół”). Wstawiamy do niego na 3 minuty patelnię, żeliwne/emaliowane/żaroodporne naczynie z masłem.

Gdy masło się rozpuści układamy na wierzchu 2/3 pokrojonych jabłek. Wstawiamy do piekarnika na 10 minut, by się lekko zarumieniły.

Po tym czasie na wierzch wlewamy ciasto, układamy pozostałe jabłka i posypujemy brązowym cukrem. Pieczemy ok. 20 minut.


Naleśnik z jabłkami z piekarnika – podanie:
Naleśnika wyciągamy z pieca, powinien mieć ładnie zarumienione i wyrośnięte brzegi. Możemy oprószyć go delikatnie cukrem pudrem. Podajemy od razu, bo jego brzegi szybko zaczynają opadać.
Naleśnik jest bardziej zbity w środku i jednocześnie puszysty na brzegach. W porównaniu z Dutch Baby o wiele łatwiej się kroi na równe kawałki, ma lekko cynamonowy posmak oraz jabłka na spodzie i wierzchu. Jest bardzo fajną i smakowitą wersją swojego pierwowzoru.
Smacznego!
E.





Komentarze
7 odpowiedzi na “Pieczony naleśnik z jabłkami z piekarnika”
Dodaj komentarz

Pieczony naleśnik z jabłkami z piekarnika
Czas przygotwania:
Świetne są za każdym razem Twoje przepisy naleśnikowe:)
Patrzyłam dzisiaj na to, co mam jeszcze w domu, żeby uniknąć pójścia do sklepu. I miałam w planie jutro placki jogurtowe z jabłkiem. Ale chyba się skuszę na tego naleśnika, będzie jakaś odmiana.
Wypróbuję przepis w najbliższy weekend wykorzystując dużą formę so tarty. Jakiej firmy jest to naczynie żeliwne z przepisu ? Chyba pora kupić 😉
Michalino,
to patelnia Ambition.
Dziękuję 🙂 Uważam, że ta odpowiedź wyczerpuje temat 😛
Pozdrawiam
Witaj Edith!
Masz już pewne doświadczenie w temacie, więc zapytam, czy taka ilość cynamonu może być spożywana w ciąży? Czytałam, że nie powinno się używać tej przyprawy będąc przy nadziei, a mnie jakoś non stop nachodzi na „jabłkowe specjały” 😛
Natko,
Pytałam mojej Pani ginekolog jak to jest z cynamonem lub kurkumą. Powiedziała mi, że tak jak z kawą: jeśli wcześniej mój organizm był do niej przyzwyczajony, to mogę ja pić bez obaw w takiej samej ilości, ale oczywiście w rozsądnych ilościach. Wydaje mi się, że gdyby tak wierzyć we wszystko, to Japonki nie jadłyby sushi w ciąży, a Hinduski to już w ogóle chyba nic, bo w kuchni indyjskiej kurkumą czy cynamon są wszędzie. Tak więc według mnie zdrowy rozsądek przede wszystkim. Sama w ciąży często piłam kawę z cynamonem, jadłam z nim owsianki, desery itd., bo ja tej przyprawy używam naprawdę dużo na co dzień.
Serdecznie pozdrawiam
E.