Placki marchewkowe

6 grudnia 2021
Placki marchewkowe

Placki marchewkowe to jest istne objawienie i genialny, powtórzę raz jeszcze: GENIALNY pomysł na śniadanie, kolację lub podwieczorek. One są tak pyszne, że aż trudno w to uwierzyć. Są bardzo podobne do klasycznego ciasta marchewkowego, choć mają znacznie delikatniejszą strukturę, są bardzo puszyste. Przepis idealny pod każdym względem. Zwłaszcza, że ma w sobie duży pierwiastek niemarnowania żywności.

Pomysł na nie wpadł mi do głowy, gdy Monsieur robił sok z marchewki w wyciskarce wolnoobrotowej Kuvings EVO 8200 Plus, która towarzyszy nam od kilku tygodni. Jako ambasadorka tego sprzętu na pierwszy ogień chciałam pokazać Wam oprócz soku coś ekstra. Z pół kilograma marchewki uzyskaliśmy 200 g soku i 300 g wytłoczyn, które wykorzystałam właśnie do zrobienia tych niesamowitych placków, które podałam z ricottą i słodkimi dodatkami. Mówię Wam: pokochacie je!

Placki marchewkowe – przepis:

/na ok. 18 sztuk/

  • 300 g pulpy z marchewki powstałej po zrobieniu soku
  • 400 ml mleka 2%
  • 2 jajka
  • 2 łyżki oleju do ciasta + 2-3 do smażenia
  • 300 g mąki pszennej typ 500
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • szczypta soli
  • 4 płaskie łyżki cukru
  • 1/3 łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej
  • 1 czubata łyżeczka cynamonu

Dodatki do podania:

Placki marchewkowe – przepis:

Marchewkę najlepiej namoczyć w wodzie przez 3h, by była mniej sucha.

Zaczynamy od zrobienia soku w wyciskarce, by uzyskać wytłoczyny (jeśli nie macie wyciskarki, to po prostu zetrzyjcie na tarce o drobnych oczkach 400 g marchewki i w kolejnym kroku dajcie 300 ml mleka zamiast 400 ml).

Następnie w dużej misce mieszamy wytłoczyny z marchewki z mlekiem, jajkami, olejem i mąką pszenną wymieszaną z solą, cukrem, gałką muszkatołową i cynamonem. Ciasto odstawiamy na bok na kwadrans, by się przegryzło.

Na patelni rozgrzewamy 2-3 łyżki oleju. Gdy patelnia się rozgrzeje nakładamy czubatą łyżkę ciasta na każdego placka. Smażymy z jednej, a potem z drugiej strony na średnim ogniu. Przed kolejną partią nie dodaję już oleju, odrobina na początku wystarczy, jeśli macie patelnię nieprzywierającą.

Placki marchewkowe – podanie:

Placki podajemy z łyżką ricotty, a także polewamy je miodem, golden syrup, syropem klonowym lub domowym słonym karmelem. Do placków podałam także sok marchewkowy z dodatkiem jabłka i imbiru, który przygotowałam wyciskarce wolnoobrotowej Kuvings EVO 8200 Plus. Pod linkiem znajdziecie ten sprzęt w obniżonej cenie, tylko dla Czytelników bloga. My już nie wyobrażamy sobie bez niego życia. Bo to nie tylko klasyczna wyciskarka, ale urządzenie do mlecznych smoothies czy wszelkiego rodzaju sorbetów z mrożonych owoców.

Placki marchewkowe

Model EVO to lider wśród wyciskarek do użytku domowego. Wcześniej miałam wyciskarkę innej marki i powiem Wam, że nie ma żadnego porównania. EVO wyróżnia to, że produkuje bardzo dużo soku oraz fakt, że bardzo łatwo się ją myje. To, co przy innych wyciskarkach sprawia najwięcej problemu, tu rozwiązano w super sposób: zaprojektowano specjalną szczotkę, która oczekuje na patent! Nie jest to tani sprzęt, ale zdecydowanie zmienia życie i moim zdaniem jest to inwestycja w zdrowie.

Placki marchewkowe

Jeśli pijecie soki czy robicie przeciery pomidorowe lub inne, to naprawdę warto. Koreańska marka Kuvings specjalizuje się od samego początku, czyli 1978 roku, w wyciskarkach i blenderach (firma produkuje także domowe, elektryczne grille oraz urządzenia do przygotowywania jogurtu). Nie robią innych sprzętów czy dużego AGD. Mają bardzo wąską specjalizację, co sprawia, że ich produkty są po prostu najlepsze. Jesteśmy zachwyceni wyciskarką EVO. A te naleśniki są najlepszym przykładem, że można wykorzystać wytłoczyny, czyli bardzo zdrowy błonnik, i przy okazji wyciskania soku, przygotować także fantastyczny posiłek.

Do przeczytania!

E.

P.S. Partnerem wpisu jest marka Kuvings.

Placki marchewkowe
Placki marchewkowe

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.7 / 5. Liczba głosów: 6

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podobne wpisy

Komentarze

7 odpowiedzi na “Placki marchewkowe”

  1. Beata pisze:

    Dzień dobry
    Proszę o informację w jakiej temperaturze i jak długo piec placki np.w piekarniku.

  2. Ewa pisze:

    Czy zamiast mleka krowiego można roślinne? Wiesz może która mąka bezglutenowa by się sprawdziła w tym przepisie?

    • Madame Edith pisze:

      Tak, jak najbardziej – mleko roślinne może być użyte. Myślę, że najlepsza będzie mieszanka mąk bezglutenowych, bo najbardziej imituje mąkę pszenną. Na innych np. czystej ryżowej placki mogą wyjść zbyt suche, ale trzeba spróbować 🙂

  3. Anonim pisze:

    Dziękuję, musiałam przegapić 🙂

  4. Anonim pisze:

    Czy placki można zrobić po prostu ze startej marchewki?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Placki marchewkowe

Czas przygotwania:

@MadameEdith on Instagram