fbpx

Podpłomyk ze szparagami

11 maja 2024
podpłomyk ze szparagami

Podpłomyki to rodzaj pierwotnego, bardzo prostego w przygotowaniu pieczywa bez dodatku drożdży. Podpłomyk za szparagami i boczkiem to świetna przekąska, danie na wiosenny czy letni piknik. Mój jest pochodną alzackiej tarte flambée (Flammkuchen), czyli zawiera w składzie też olej. Dzięki temu ciasto jest kruche, pięknie przybiera brązowe barwy na brzegach i wspaniale wyrasta na brzegach. Z dodatkiem szparagów i boczku smakuje zjawiskowo! Można go podawać na ciepło, jak i na zimno. Sprawdzi się też na grillu.

podpłomyk ze szparagami

Podpłomyk ze szparagami – składniki:

(na 2 duże podpłomyki o średnicy ok. 33 cm lub 3 nieco mniejsze podpłomyki – ok. 25-30 cm)

  • 450 g mąki typ „00”
  • 110 ml oleju rzepakowego
  • 1 łyżeczka soli
  • ok. 210-230 ml letniej wody (dokładna ilość zależy od rodzaju mąki)

Dodatki:

  • pęczek szparagów (250 g)
  • kulka mozzarelli (125 g)
  • 60 g startego cheddara
  • 120 g boczku
  • tapenada z oliwek lub pesto
  • dojrzały pomidor malinowy
  • listki bazylii do dekoracji

Podpłomyk ze szparagami – przepis:

W dzieży miksera mieszamy przesianą mąkę i sól. Dodajemy olej i trochę wody (proponuję zacząć od ok. 75 ml). Mieszamy przez ok. 10 minut. Jeśli wody jest za mało, dolewamy ją stopniowo, ciągle zagniatając. Jej ilość zależy od rodzaju mąki, jakiego użyliśmy.

Ciasto powinno być elastyczne i zwarte, podobne do tego na pizzę. Po przygotowaniu zawijamy je w folię i zostawiamy na ok. 1 godzinę w temp. pokojowej, by odpoczęło.

W tym czasie przygotowujemy składniki: cheddar trzeba zetrzeć na tarce, szparagi umyć, odłamać stwardniałe końce i pokroić wzdłuż. Pomidora myjemy i kroimy na plastry. Boczek, jeśli jest w plastrach, kroimy w cienkie paski.

Ciasto dzielimy na dwie lub trzy części. Każdą formujemy w kulkę i rozciągamy w dłoniach (można je też rozwałkować przy użyciu wałka) na cieniutki placek o średnicy ok. 33 cm (w przypadku dwóch sztuk). Smarujemy go cienką warstwą pesto lub oliwkowej tapenady. Na każdy placek nakładamy połowę boczku, szparagów, cheddara i mozzarelli oraz plastry pomidora.

Do piekarnika wkładamy kamień do pizzy lub blaszkę. Nagrzewamy do najwyższej możliwej temperatury i pozwalamy kamieniowi się nagrzać przez około 20-30 minut. U mnie maksymalna temperatura wynosi 230 stopni C z termoobiegiem, czyli ok. 250 stopni C w opcji „góra-dół”. Po nagrzaniu zsuwamy placek na rozgrzany kamień lub blachę. Pieczemy od 13 do 15 minut w zależności od temp. piekarnika, jak i tego, czy używaliście blaszki czy kamienia. Ciasto powinno mieć brązowe, lekko przypalone brzegi. Po upieczeniu pierwszego placka, do piekarnika wkładamy następny.

Jeśli Wasz piekarnik nagrzewa się do 300 stopni C, to pieczenie zajmie Wam tylko ok. 6 minut!

Podpłomyk ze szparagami i boczkiem – podanie:

Podpłomyka ze szparagami podajemy na gorąco, ale po przestudzeniu też będzie pyszny. Można do posypać świeżymi listkami bazylii lub innych ziół.

Smacznego!

E.

podpłomyk ze szparagami
podpłomyk ze szparagami

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 4

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podobne wpisy

Komentarze

3 odpowiedzi na “Podpłomyk ze szparagami”

  1. madchenevi pisze:

    Taki podpłomyk to alternatywa dla pizzy, ale robię go też na patelni, nawet nie potrzeba piekarnika.

  2. Danka pisze:

    Przepyszna alternatywa do pizzy. Szybkie, łatwe w przygotowaniu ciasto, które posmarowałam grecką pastą z ciemnych oliwek. Efekt finalny – chrupiący podpłomyk, pełen smaków; zniknął w ekspresowym tempie. Madame Edith – dziękuję za przepis, pozdrawiam i czekam na kolejne inspiracje. 🙂

    • Madame Edith pisze:

      Danko, wielkie dzięki za komentarz i zdjęcie. Cieszę się, że podpłomyk ze szparagami przypadł Ci do gustu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Podpłomyk ze szparagami

Czas przygotwania:

@MadameEdith on Instagram