fbpx

Polenta – jak gotować?

4 czerwca 2022
Polenta

Polenta, czyli kaszka kukurydziana, to bardzo uniwersalny dodatek do dań. Jest popularna przede wszystkim we włoskojęzycznym kantonie Ticino. To świetny zamiennik makaronu czy ryżu. Najlepiej kupować polentę rustykalną (na opakowaniu ma napis „polenta rustica”) – taką, którą gotuje się około 60 minut. Jest znacznie zdrowsza od tej błyskawicznej, którą można przygotować w zaledwie 3–4 minuty. To jak z płatkami owsianymi – lepiej nie korzystać z błyskawicznych, jeśli jest inny wybór.

Polentę można jeść na gorąco, ale także wykorzystać, gdy już stężeje. Pokrojona w kostkę i podsmażona, smakuje fantastycznie! Można ją też dodawać do zup, dokładnie jak robiło się dawniej z kaszą manną. Pokroić w kosteczkę i dodać do zupy.

Mi ogromnie smakuje z dodatkiem posiekanych, świeżych ziół. Ten sposób zdradziła mi Patricia – mieszkanka Ticino, pół-Brazylijka, pół-Szwajcarka, z którą miałam okazję się niedawno spotkać już po raz drugi. Mieszka „od zawsze” w Lugano i prowadzi bardzo smakowite „food tripy” po mieście, jak i okolicy.

Podczas naszego poprzedniego spotkania zaprowadziła mnie na targ, na którym w wielkim garnku jeden pan gotował polentę. Zapytałam ją wtedy: dlaczego ludzie nie gotują jej w domu, przecież to taki prosta rzecz do przygotowania? „Bo nie każdy ma czas gotować ją 60 minut, a każdy chciałby zjeść taką prawdziwą polentę. Ten pan ją przygotowuje właśnie w taki tradycyjny sposób” – odparła.

Teraz i Wy możecie przygotować najlepszą polentę. Taką, jaką jada się w Ticino.

Polenta – składniki:

(na 3–4 porcje)

  • 2 szklanki wody
  • 1/2 szklanki kaszki kukurydzianej (polenty)
  • 1/2 łyżeczki soli
  • dowolne zioła
Polenta

Polenta – przepis:

W dużym garnku, najlepiej miedzianym, zagotowujemy wodę. Doprawiamy ją solą i dopiero wtedy wrzucamy kaszkę. Dokładnie mieszamy. Gotujemy na bardzo niskim ogniu przez około 60 minut. Polentę trzeba regularnie mieszać. Jeśli macie garnek miedziany, który idealnie akumuluje i rozprowadza ciepło – polenta nawet bez częstego mieszania nie przywrze do dna. Gotując ją w garnku ze stali, trzeba nieco bardziej uważać, by na dnie nie powstała skorupka.

Polenta

Ugotowaną polentę można podawać jako dodatek do gulaszy, klopsików i sosów. Znakomicie smakuje z drobno posiekanymi ziołami i sosem pomidorowym.

Smacznego!

E.

Polenta
polenta z sosem

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 6

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podobne wpisy

Komentarze

2 odpowiedzi na “Polenta – jak gotować?”

  1. ona2 pisze:

    Myślisz, że mogę spróbować zrobić ją w ryżowarze? Mam taki z Laubena w którym robię ryż, różne kasze i zastanawiam czy to też by się dało.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Polenta – jak gotować?

Czas przygotwania:

@MadameEdith on Instagram