fbpx

Pszenna tortilla

14 stycznia 2017

pszenna tortilla

Pszenna tortilla to jeden z tych produktów, który najlepiej smakuje zrobiony w domu. W dodatku macie pewność, że w składzie nie ma żadnych podejrzanych składników. Pod niedawnym przepisem na burrito pytaliście jakich placków używam – odpowiedziałam, że domowych, bo w sklepie rzadko kiedy można znaleźć tortille, które nie zawierają chemii i tłuszczu palmowego, którego się wystrzegam (mówię o rafinowanym, bo nierafinowany to zupełnie inny temat). Zatem namawiam Was do spróbowania i zrobienia tortilli w domu. Wykorzystacie ją do wspomnianego burrito oraz do quesadilla. Możecie także pokroić je na trójkąty i wrzucić na gorący olej lub oprószyć sporą ilością sera i zapiec, by uzyskać pyszne nachosy.

Przepis na pszenną tortillę pochodzi sprzed wielu lat. Zobaczyłam go w jakimś programie kulinarnym, które nałogowo oglądałam w czasie studiów. Była to jedna z pierwszych receptur kuchni meksykańskiej, jakie odtworzyłam w swojej kuchni – wtedy jeszcze pozbawionej piekarnika.

Pszenna tortilla – składniki:

/na 8 sztuk/

pszenna tortilla 7

Pszenna tortilla – przepis:

W dzieży miksera mieszamy mąkę, proszek i sól.

pszenna tortilla 8

Dodajemy oliwę i stopniowo, cały czas zagniatając, dolewamy wodę. W zależności od mąki dodajcie jej tylko tyle, by ciasto się zagniotło – nie może być mokre! Powinno być zwarte i elastyczne.

pszenna tortilla 9

Ciasto przekładamy na stolnicę i dzielimy na 8 kęsów.

pszenna tortilla 5

Każdy rozwałkowujemy na cienki placek o średnicy ok. 25 cm.

pszenna tortilla 4

Wrzucamy na rozgrzaną patelnię naleśnikową i podpiekamy ok. 1 minuty z każdej strony. Upieczone tortille przekładamy na talerz i przykrywamy namoczonym papierem kuchennym oraz bawełnianą ściereczką.

pszenna tortilla 3

Pszenna tortilla – podanie:

Tak przygotowane tortille są od razu gotowe do jedzenia. Placki można przechowywać w szczelnie zamkniętym worku strunowym. Można je też mrozić. Należy pamiętać tylko o jednej rzeczy: placki szybko wysychają i przez zwinięciem np. w buritto należy przykryć je obficie zmoczonym ręcznikiem papierowym, by nabrały wilgoci i stały się znowu elastyczne. Dlatego też tak ważne jest przykrycie ich wilgotną ściereczką już w czasie smażenia.

pszenna tortilla 6

Smacznego!

E.

pszenna tortilla

W sesji wykorzystałam:

biała miska i miarka – no name

mata/stolnica – Ikea

wałek, ściereczka – Tchibo

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podobne wpisy

Komentarze

3 odpowiedzi na “Pszenna tortilla”

  1. kiwix pisze:

    Rewelacja ten patent z mokrym ręcznikiem, miałem zawsze problem z kruchymi tortillami których nie da się zawinąć. Pękały mi, składniki potem wypadały przez dziury, wszystko wyglądało nieestetycznie. Dzisiaj pierwszy raz przykryłem mokrym ręcznikiem i wyszły idealnie elastyczne jak sklepowe 🙂

  2. smayla pisze:

    Czy zamiast proszku do pieczenia można użyć sody?

    • Madame Edith pisze:

      Niestety nie tym razem. W tym przepisie nie ma żadnych składników o odczynie zasadowym, które aktywowałyby sodę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Pszenna tortilla

Czas przygotwania:

@MadameEdith on Instagram