Puree ziemniaczane – najlepsze!

8 kwietnia 2024
puree ziemniaczane

Puree ziemniaczane to niby nic takiego. Dodatek bardzo często obecny na talerzu. Jednak można je zrobić w sposób tradycyjny, czyli z masłem lub śmietanką, który nikogo nie zaskakuje, a można je też przygotować dodając jeszcze dwa drobne dodatki, które zmieniają zwykłe puree na danie jak z gwiazdkowej restauracji! Spróbujcie tej metody, a jestem pewna, że otworzycie szeroko oczy. Zwykłe ziemniaki stają się niezwykłe. A przy tym nie trzeba wcale używać żadnych specjalnych przyrządów czy wykwintnych składników.

puree z ziemniaków

Najlepsze puree z ziemniaków

Na samym wstępie przypomnę, że do puree używamy ziemniaków typu B lub C. Te pierwsze są ogólnoużytkowe – łatwo dają się ugnieć za pomocą praski, tłuczka czy nawet widelca. A te drugie są mączyste i też łatwo się rozpadają.

Sekretem tego puree jest nie tyle nie dodawanie masła, co dodanie go w mniejszej ilości i dołożenie do niego maślanki lub kefiru. Już ten jeden prosty zabieg robi różnicę. Puree jest lżejsze, bardziej puszyste i przyjemniejsze w smaku.

Drugi magiczny składnik to musztarda francuska, czyli z całymi ziarnami gorczycy. One z kolei nadaje puree tekstury i dodatkowego smaku. Możecie użyć też musztardy dijon, ale dajcie jej mniej, bo jest ostrzejsza. Ona też świetnie podkreśli smak ziemniaków.

Najlepsze puree ziemniaczane – składniki:

  • 0,5 kg umytych i obranych ziemniaków (waga już po obraniu; użyjcie odmiany do gotowania – typ B lub C)
  • trochę soli do gotowania ziemniaków
  • 1 łyżka musztardy francuskiej
  • 1 łyżka masła
  • 2 łyżki maślanki / kefiru / jogurtu naturalnego

Puree z ziemniaków – przepis i podanie:

Ziemniaki myjemy, obieramy i gotujemy w osolonej wodzie do miękkości. Odcedzamy i zostawiamy na kilka minut pod przykryciem. Dodajemy musztardę francuską, masło i maślankę / kefir / jogurt naturalny. Rozdrabniamy za pomocą tłuczka do ziemniaków i dokładnie mieszamy.

Takie puree ziemniaczane można nakładać przy pomocy łyżki do lodów.

Myślę, że jak go spróbujecie, to już nie wrócicie do klasycznego puree na samym maśle. Spróbujcie też z musztardą Dijon i zobaczcie jaka jest różnica w smaku oraz konsystencji.

Smacznego!

E.

puree ziemniaczane

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów: 8

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podobne wpisy

Komentarze

2 odpowiedzi na “Puree ziemniaczane – najlepsze!”

  1. Agnieszka MA pisze:

    Alain Ducasse dodawał 250 g masła na 1 kg ziemniaków do swojego purée… taki jest klasyczny przepis. Ja tego nie robię. Ale używam tylko ziemniaków z gatunku Bintje bo te najlepiej się nadają na purée i jak dodaje śmietankę czy mleko to je podgrzewam. Nigdy nie dodaje zimnego płynu. Moim, naszym powinnam napisać, ulubionym dodatkiem jest albo świeżo starta gałka muszkatołowa albo łyżka kaczego smalcu tez…

    • Madame Edith pisze:

      250 g masła to tak na bogato 😉 Nie lubię aż tak tłustego puree, stąd zamiana części masłana maślankę. A galla do ziemniakow to też złoto. Jak nie dodaje musztardy, to zawsze szczyptę gałki. Ale jednak musztarda u mnie wygrywa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Puree ziemniaczane – najlepsze!

Czas przygotwania:

@MadameEdith on Instagram