Risotto ze szparagami
Ryż do risotto mam zawsze w swojej szafce. Kiedy mam ochotę na coś pysznego gotuję właśnie to danie. Za każdym razem w nieco innej odsłonie. Dziś przedstawię Wam wersję sezonową, bo z moimi ulubionymi zielonymi szparagami. Palce lizać!
Risotto ze szparagami – składniki:
/składniki na 4 porcje/
- 1 pęczek zielonych szparagów (około 15 sztuk)
- 1/2 dużej cebuli (drobno posiekana)
- 60 g masła + 1 łyżka
- 500 ml warzywnego bulionu*
- sól morska i świeżo zmielony czarny pieprz
- 200 g ryżu Arborio
- 100 ml białego wytrawnego wina
- dwie garstki tartego sera Grana Padano lub Parmezanu
- świeży tymianek do dekoracji
* W zależności od rodzaju ryżu ilość bulionu może być nieco większa lub mniejsza. Podczas gotowania trzeba sprawdzać ryż, by miał odpowiednią, nieco lejącą konsystencję i był ugotowany al dente, gdyż po odstawieniu na 2 minuty „dojdzie”. Dlatego też nie można wlewać całego bulionu na raz, a trzeba go co chwila dolewać, by każda nowa porcja wlana do garnka została wchłonięta przez ryż.
Risotto ze szparagami – przygotowanie:
Szparagi dokładnie myjemy zwracając uwagę na główkę, w której często gromadzi się piasek. Odłamujemy końcówki (możemy je wykorzystać i dorzucić do warzywnego bulionu lub zużyć na krem ze szparagów). Kroimy na 4 części po około 3-4 cm.
Podsmażamy je 3 minuty na połowie masła. Odstawiamy na bok.
Cebulę drobno kroimy i podsmażamy na pozostałym maśle. Ma się zezłocić, ale nie zbrązowieć!
Następnie dodajemy do garnka ryż i ciągle mieszając podgrzewamy 2 minuty.
Dodajemy wino i dokładnie mieszamy aż nieco odparuje, a reszta zostanie wchłonięta przez ryż.
Zaczynamy dodawać bulion. Gotujemy około 14-15 minut mieszając co chwilę i dolewając po jednej-dwóch łyżkach bulionu.
Kiedy ryż jest al dente zdejmujemy z ognia i odstawiamy. Dodajemy do niego podsmażone na maśle szparagi (wraz ze stopionym masłem!), dodatkową łyżkę masła i większą część sera. Danie możemy doprawić solą i pieprzem.
Dokładnie mieszamy i odstawiamy na 2 minuty pod przykryciem, by ryż odpoczął.
Nakładamy na talerze 🙂
Risotto ze szparagami – podanie:
Risotto serwujemy niezwłocznie po przygotowaniu (pamiętając, by dać potrawie 2 minuty na odpoczynek). Dobrze smakuje posypane świeżymi ziołami np. tymiankiem.
Do następnego przeczytania,
E.
Podobne wpisy
Komentarze
23 odpowiedzi na “Risotto ze szparagami”
Dodaj komentarz
Risotto ze szparagami
Czas przygotwania:
Zrobiłam wczoraj. Całe życie bałam się zrobić risotto, bo myślałam, że zwyczajnie nie podołam. Wyszła poezja !!! Rewelacja ! Dziękuję za inspirację 🙂
Zrobiłam, zjedliśmy jest dobre. To były moje pierwsze w życiu szparagi, ale nie będzie to jednak moje ulubione warzywo. Chyba że zrobię jeszcze jedno podejście i spróbuje inny przepis ze szparagami.
Edi
Posypujemy parmezanem….i klniemy na czym swiat stoi, bo ostry ser zabil delikatny smak szparagow…
Akurat szparagi i Grana Padano/Parmezan świetnie się uzupełniają. To bardzo klasyczne i smakowite połączenie, które często spotykane jest we włoskiej kuchni.
Pozdrawiam,
E.
Moi wloscy przyjaciele twierdza, ze to jest polaczenie dla turystow, ktorzy sadza, ze parmezan sypie sie do wszystkiego. Ja sprobowalem dodac parmezanu do risotto ze szparagami i malo sie nie poplakalem ze zlosci. To samo dotyczy zreszta risotto z owocami morza czy z grzybami. Ale – de gustibus…
Dwa tygodnie temu temu na warsztatach kulinarnych z Sycylijczykiem – szefem kuchni Mamma Marietta w Warszawie robiliśmy makaron w sosie szparagowym i obficie posypywaliśmy go właśnie Parmezanem (przepis tu: Makaron z sosem szparagowym 🙂
Przyznam, że mi takie połączenie smaków bardzo odpowiada. Ale naturalnie ser w przepisie można pominąć. Niech każdy robi jak mu najbardziej pasuje 😉
Jest pycha
Edytko kupiłam wczoraj szparagi w Lidlu z zamiarem zrobienia Twojego risotto. Muszę przyznać że kupiłam je pierwszy raz i nie bardzo wiem jak sprawdzić czy są świeże. Mam wątpliwości co do ich świeżości…Spojrzałam na Twoje zdjęcie i zastanawiam się czy powinnam je wstawić na noc do wody? Jak je przechowywać? Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam Agnieszka.
Agnieszko,
Przechowuj je owinięte w mokrą szmatkę (szczególnie końcówki) lub wsadź do słoiczka/szerokiej szklanki z wodą do wysokości ok. 5 cm. Oczywiście trzeba je trzymać w lodówce. W sklepie najlepiej patrzeć czy nie są zwiędnięte i czy są sprężyste oraz czy nie mają suchych końcówek. Zawsze kupuję takie, które stoją w wodzie, zwykle na bazarkach lub straganach. W wielu sklepach bowiem bywają przesuszone, bo nie mają dostępu do wody.
Mam nadzieję, że risotto Ci posmakuje 🙂
Moc pozdrowień,
E.
Risotto wyszło przepyszne! Dziękuję za mnóstwo inspiracji. A wieczorem wszyscy zajadaliśmy się drożdżowym ciastem z rabarbarem wg Twojego przepisu:-)))
Pozdrawiam ciepło.
Agnieszka
Bardzo się cieszę, że Wam smakowało 🙂
Zrobiłam! 🙂 Pyszneee! 🙂 dziękuję za inspirację! 🙂
Mniam! Mimo mojej niechęci do szparag (szparagów? nie wiem jak się odmienia), zrobiłaś mi ochotę na takie risotto! 🙂
Ja za szparagami nie przepadam ale Twoje risotto wyglada tak doskonale, ze na pewno bym sie skusila 🙂
Pozdrawiam cieplo.
Szparagi, szkoda że już się kończą. W tym roku jedliśmy głównie zielone, chociaż raz udało się z białymi. Były wielkie, super delikatne. Niebo w gębie.
Moje ulubione! Tylko właśnie bulionu daję więcej 🙂
Ja uwielbiam z grzybami, bo T dopracował je do perfekcji, ale, że jako lubię stawiać przed nim nowe wyzwania, poproszę o wersję ze szparagami 🙂
Marta@Co Dziś Zjem Na Śniadanie?
Bardzo fajne 🙂
U mnie tez zawsze znajdzie sie troche ryzu arborio albo carnaroli 🙂 Pysznie wyglada twoje risotto!
Zgadzam się z poprzednikami, że wyglądam apetycznie i pięknie:-) Tylko zaszyć się z talerzykiem na tarasie, białe winko schłodzone… i "niebo":-))
U nas było kilka dni temu. Ale ono cudownie wygląda na Twoich zdjęciach!
Pycha 🙂 Też ostatnio robiłem risotto ze szparagami, tylko zamiast parmezanu użyłem gorgonzoli, która zaostrzyła smak całego dania 🙂
Pozdrawiam 🙂
To danie musi być niezwykle aromatyczne 🙂 Wszystkie składniki tworzą tu zgrane połączenie.