Chyba nikt nie ma wątpliwości, że śniadanie jest bardzo ważnym posiłkiem. Jednak nie każdy je pierwszy posiłek przed siódmą czy ósmą rano, jak i nie każdy spożywa na śniadanie te same rzeczy. Wszystko zależy od planu dnia, naszych upodobań, jak i miejsca, w którym przebywamy. Nie ma przecież jednego zestawu śniadaniowego, który jest uniwersalny, tak samo jak nie ma dwóch identycznych osób. Nawet w sieciowych hotelach w zależności od kraju podawane są różne potrawy na śniadanie dostosowane do lokalnego odbiorcy. Niedawno pisałam o śniadaniach w stylu japońskim, dziś chciałabym rozwinąć ten temat. Jestem też pewna, że spotkaliście się kiedyś ze śniadaniem w stylu angielskim, europejskim czy też amerykańskim i … jesteście ciekawi jak wygląda śniadanie w Pekinie 🙂
Śniadania europejskie (kontynentalne)
Z takimi śniadaniami najczęściej spotykałam się w hotelach i restauracjach we Francji. Są też popularne w modnych kawarnio-piekarniach, które od kilku lat jak grzyby po deszczu rozlokowują się w dużych miastach całej Polski. Śniadania w stylu europejskim są raczej skromne i składają się z croissanta, grzanek lub bagietki, kilku rodzajów dżemów, miodu lub czekoladowego smarowidła, masła, a także kawy i herbaty.
W wersji bardziej obfitej dodatkowo podawane mogą być soki owocowe, sery, wędliny, jajka i gorące potrawy jak gotowane parówki, jajecznica, bekon, jajka na twardo czy naleśniki.
Bufet
To zdecydowanie bogatsza wersja śniadań europejskich. Często oferuje „live cooking”, czyli gotowanie na żywo. Można podejść do kucharza i poprosić o omlet bądź jajecznicę z wybranymi dodatkami. Dania podawane są także w formie szwedzkiego stołu w skład którego wchodzi szeroki wybór serów i wędlin, sałatki, owoce oraz dania na ciepło podane w podgrzewaczach.
Przy osobnym stanowisku znajduje się kącik z dużym wyborem pieczywa, słodkich bułeczek czy nawet ciast.

Śniadanie angielskie
To prawdziwa bomba cholesterolowa. Za granicą, np. na południu Europy, są chętnie wybierane zwłaszcza przez Anglików, którzy gardzą wszystkim co zielone i zdrowe (takie przynajmniej odnoszę wrażenie). Śniadania angielskie składają się bowiem głównie z sadzonych jajek, podpieczonych plastrów bekonu i fasolki w sosie pomidorowym. Dodatkowo podawane mogą być małe kiełbaski oraz grillowane połówki pomidorów z zapieczonym serem.
Śniadanie amerykańskie
Podobnie jak angielskie jest mocno kaloryczne. Składa się z pankejków – puchatych naleśników z dodatkiem słodkich sosów lub syropu klonowego. Dodatkowo można spotkać szeroki wybór płatków zbożowych, dań z jajek i pieczywa.
Śniadania regionalne – wybrane przykłady
Śniadanie tyrolskie
Takie śniadania spotkacie w pensjonatach w Południowym Tyrolu. Są pyszne i dają energię, która potrzebna jest do chodzenia po górach. W skład takiego śniadania wchodzi suszona szynka – speck, jogurty i mleko prosto od krowy, jajka, domowej produkcji sery oraz konfitury. Obowiązkowym elementem jest włoska kawa oraz ziołowe herbaty. Przeważa ciemne, żytnie pieczywo wypiekane przez gospodarzy.
Śniadanie pekińskie*
![]() |
Bułeczki gotowane na parze przybierają często zabawne kształty |
Śniadanie hiszpańskie
To obowiązkowe churros, gorąca czekolada i kawa. W zasadzie na tym można je zakończyć, ale jest to trudne, bo stoły zwykle uginają się od innych pyszności: hiszpańskich wędlin z jamón serrano na czele, różnego rodzaju salami i mortadeli. Do tego oczywiście fdochodzą świeże owoce, warzywa i rozmaite pieczywo (raczej białe aniżeli ciemne) plus spora dawka słodkości jak ciastka ponczowe, mus czekoladowy lub crème caramel.
![]() |
Crème caramel |
Śniadanie japońskie
Przeczytacie o nich więcej we wpisie „japońskie śniadania„.
Śniadanie polskie
Typy pierwszego posiłku to jedno, bo ważne jest też styl ich przygotowania i jedzenia, czyli m.in. to czy jemy w domu, na mieście lub w drodze do pracy, a także fakt czy posiłek spożywamy sami czy w towarzystwie. Jestem ciekawa jaki rodzaj śniadań jest Waszym ulubionym i w jakich okolicznościach je konsumujecie.
Jeśli chcielibyście dowiedzieć się jaki jest Wasz styl śniadaniowy, możecie wziąć udział w krótkim quizie, a także konkursie na stronie Multistyle Śniadaniowe Tymbark, w którym do wygrania są atrakcyjne nagrody (quiz nie jest częścią konkursu, jest tylko dodatkowym elementem). Wystarczy, że przygotujecie śniadanie w swoim stylu i wrzucicie zdjęcie (bezpośrednio na stronie konkursowej lub na Instagramie) z hashtagiem #MultistyleTymbark i wymyślonym przez siebie hashtagiem określającym Wasz styl śniadania.
Poniżej zamieszczam poglądową infografikę, która została przygotowana na potrzeby konkursu.
Do kolejnego przeczytania!
E.
Komentarze
5 odpowiedzi na “Rodzaje śniadań”
Dodaj komentarz

Rodzaje śniadań
Czas przygotwania:
hiszpańskie mi odpowiada
Wszystkie wyglądają niesamowicie 🙂 Nie wiem, czy potrafiłabym wskazać jedno ulubione. Najchętniej każdego dnia jadłabym inne i najlepiej, aby ktoś mi je przyrządzał 🙂
Pozdrawiam i zapraszam do siebie 🙂
Uwielbiamy śniadania i te pekińskie bułeczki z pewnością przypadłyby nam do gustu, a do tego hiszpańskie desery, pyszności 🙂
mi najbardziej podchodzą śniadania azjatyckie – reszta to zapychacze, oprócz bekonu 🙂
Dla mnie także azjatyckie są numerem 1 🙂