Rolada szpinakowa z łososiem to absolutnie niebywała przystawka! Nadaje się na każdą porę roku, a zwłaszcza świetnie sprawdzi się na Boże Narodzenie, podczas którego to właśnie ryby grają główną rolę w polskiej tradycji. I właśnie rok temu podczas Świąt zobaczyłam ją po raz pierwszy na wigilijnym stole u babci. I choć rolada wyglądała na danie żywcem wyjęte z dobrej restauracji, to okazało się, że jest do zrobienia w niewiele więcej jak pół godziny w domu. Wystarczy paczka szpinaku (świeżego lub mrożonego) i ubite białka. Reszta to czysta formalność. Przyjemność konsumpcji i podziw w oczach gości macie gwarantowane w pakiecie razem z przepisem 😉
Rolada szpinakowa z łososiem – składniki:
/na ok. 20-22 kawałki/
- 250 g świeżego szpinaku lub 350 g mrożonego
- 3 duże jajka
- 1/3 łyżeczki gałki muszkatołowej
- 1 łyżeczka soku z cytryny
- sól, pieprz
- 200 g łososia wędzonego
- 250 g serka śmietankowego
- 2 łyżki posiekanego koperku
Rolada szpinakowa z łososiem – przepis:
Świeży szpinak dokładnie myjemy i podgrzewamy na suchej patelni aż się skurczy.
Szpinak mrożony też podgrzewamy na patelni, a na końcu odsączamy go z nadmiarowej wody.
Szpinak mieszamy w malakserze z 3 żółtkami, solą, pieprzem, gałką muszkatołową i 1 łyżeczką soku z cytryny.
Moja uwaga:
Jeśli szpinak mrożony był rozdrobniony, wówczas wystarczy wymieszać go z ww. składnikami w misce. Nie trzeba go wrzucać do malaksera.
W międzyczasie w dzieży miksera ubijamy na sztywną pianę 3 białka ze szczyptą soli. Delikatnie łączymy z masą szpinakową.
Ciasto wykładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia (użyłam blachy z piekarnika i rozłożyłam ciasto w kształcie prostokąta o bokach 30 x 40 cm) – polecam woskowany, od którego ciasto bez problemu odejdzie lub opcjonalnie posmarowanie go tłuszczem.
Pieczemy w temp. 160 stopni C z termoobiegiem (lub 180 stopni C bez tej funkcji) przez ok. 20 min. Ciasto na roladę powinno się leciutko zarumienić. Szpinakowy biszkopt wyjmujemy z pieca i studzimy. Następnie smarujemy go równomiernie serkiem.
Moja uwaga:
rolady nie można przypiec za bardzo, bo będzie się kruszyła lub nawet łamała podczas zwijania. Ciasto powinno być elastyczne i miękkie, dlatego wystarczy jak się tylko lekko zarumieni.
Na wierzchu posypujemy koperkiem i układamy plastry łososia. Zwijamy ciasno.
Gotową roladę zawijamy w folię i wstawiamy na min. 1 h do lodówki.
Rolada szpinakowa z łososiem – podanie:
Po wyjęciu z lodówki roladę kroimy w plasterki o szerokości 1-2 cm. Z mojej wyszło mi 22 kawałki, czyli 11 porcji.
Rolada szpinakowa z łososiem to kapitalna przystawka, tylko pamiętajcie o tym, by wybierać dobrej jakości łososia. Unikajcie łososia norweskiego – hodowlanego. Wybierajcie gatunki dziko żyjące: pacyficzne i atlantyckie (znakomity jest np. dziki łosoś z Alaski). Szczegółowe oznaczenia i informację o obszarze połowu znajdziecie zawsze na opakowaniach.
Po więcej świątecznych przepisów zapraszam Was do sekcji: Boże Narodzenie oraz Wielkanoc.
Smacznego!
E.
Podobne wpisy
Komentarze
88 odpowiedzi na “Rolada szpinakowa z łososiem”
Dodaj komentarz
Rolada szpinakowa z łososiem
Czas przygotwania:
Dziękuję za świetny przepis. Zrobiłam roladkę na Wigilię w tym roku. Wyszła idealna, robi się błyskawicznie (nie znoszę zbyt skomplikowanych potraw, które się długo przyrządza…) . Składniki w ilościach dokładnie takich samych, jak w przepisie. Wyszła cała blacha spodu, długa roladka, konsystencja pozostała dobra nawet następnego dnia (został niewielki kawałek). Zebrałam dużo komplementów za nią od gości :). NIe sugerujcie się negatywnymi komentarzami – ja nie jestem jakąś wytrawną kucharką, ale przyrządziłam ją dokładnie tak, jak autorka opisała i wyszło idealnie.
Bardzo się cieszę, dziękuję za komentarz ❤️
Witam, czy można mrozić roladkę?
Nigdy nie próbowałam, ale nie polecam takiego rozwiązania, bo nie mam pojęcia jaką konsystencję będzie miał serek i ciasto po rozmrożeniu.
Dzień dobry,
czy mogę zamiast świeżego użyć liofilizowanego? Jakie zmiany powinnam wprowadzićw przepisie?
Liofilizowanego szpinaku? Czy to o to chodzi? Powiem szczerze, że nigdy takiego szpinaku nie używałam, nie wiem czy to się może udać w tym przepisie.
Czy łososia wędzonego można zastąpić surowym?
Nie, bo będzie się gorzej kroił i nie będzie miał tego charakterystycznego smaku, przez co rolada wyjdzie mdlła. Plus trzeba byłoby ją bardzo szybko zjeść. Surowego proponuję wykorzystać do sushi lub sashimi.
Bardzo mi sie podobają wszystkie wpisy o zachwycie innych. Znaczy, że przepis jest na prawdę super. 🙂
Nie poczekalam az szpinak bedziw calkiem zimny tylko byl troszke letni i dodalam bialka, wyjdzie czy jechac po nowy szpinak?
Jeśli białka się nie ścięły po kontakcie z nim, to będzie ok ?
Jezeli upieke placek I przeloze go nastepnego dnia to czy dam rade go zwinac jak odstoi dobe?
Dziekuje
Ktoś w jednym z komentarzy wyżej pisał, że to możliwe, ale trzeba odpowiednio zadbać o placek, by nie był sztywny. Osobiście zawsze zwijam od razu.
Pyszne i efektowne danie 🙂
Dziekuję Madame Edith za udostępnienie 🙂
Robię po raz kolejny.
Dobrze jest, po wyjęciu z pieca zwinąć ciasto w roladkę razem z papierem i zostawić do ostygnięcia.
Pozdrawiam serdecznie
To najlepsze danie z łososia – takie jest zdanie mojej rodziny :))
Dzień dobry. Czym można zastąpić gałkę, ponieważ dzieci nie lubią jej smaku. Pozdrawiam.
Możesz ją pominąć, nie ma zamiennika.
Witam , czy można nie dodawać żółtka? Ewentualnie czym mogę go zastąpić? Pozdrawiam
Niestety, żółtko musi być, bo skleja i uelastycznia całość. Nie mam pomysłu czym można je zastąpić. Może ktoś z moich wegańskich czytelników pomoże?
Rolada wyszła, proporcje idealne☺Czy można zrobić te ciasto dzień wcześniej a na następny dzień zawinąć tą rolade?
Tak
Hej! Witam tych co nie powiodło się im z roladką. Narzekają że wychodzi mało, że to nie te proporcje itd itp.
Roladkę robię na każdą wigilię od około co najmniej 15 lat! Jeszcze nigdy nie było żeby nie wyszła. Proporcje są dobre. Problemem jest przeczytanie przepisu ze zrozumieniem. Otóż pianę z białek dodajemy przed pieczeniem i dodając pianę mieszamy delikatnie żeby nie zgasić bąbelków piany (kto umie piec sernik to wie ocb.), jeżeli do szpinaku z pianą z białek „wjedziemy” z blenderem to mamy pozrabiane. Ciasta będzie na 1/4 blachy, na dodatek twarde! Pozdrawiam przy okazji Edytkę.
Hej! Witam tych co nie powiodło się im z roladką. Narzekają że wychodzi mało, że to nie te proporcje itd itp.
Roladkę robię na każdą wigilię od około co najmniej 15 lat! Jeszcze nigdy nie było żeby nie wyszła. Proporcje są dobre. Problemem jest przeczytanie przepisu ze zrozumieniem. Otóż pianę z białek dodajemy przed pieczeniem i dodając pianę mieszamy delikatnie żeby nie zgasić bąbelków piany (kto umie piec sernik to wie ocb.), jeżeli do szpinaku z pianą z białek „wjedziemy” z blenderem to mamy pozrabiane. Ciasta będzie na 1/4 blachy, na dodatek twarde! Pozdrawiam przy okazji Edytkę.
Dziękuję za Twój komentarz i również Cię świątecznie pozdrawiam 🙂
Gdzie najlepiej kupić dobrego łososia,czy z Biedronki może być?Jaki ma on być wędzony na zimno czy kanapkowy ?
Najlepszy jest taki że znakiem MSC – nie wiem jaki jest w Biedronce. Powinien być skrojony w plastry. Może być wędzony na zimno, jak i na ciepło.
Nie mam pojęcia jakiego serka mogę użyć do tej rolady,może być jogurt naturalny? Proszę o szybką odpowiedź!
To nie może być jogurt, powinien być serek kremowy np. Philadelphia.
Dziękuję za przepis.Rolada była pyszna i znikła bardzo szybko. Zrobiłam dzień wcześniej tak jak Pani zalecała. Wilgotna, smak łososia i dobrze ją kroiło się. Polecenie rodziny – rób częściej. Polecam przepis.
To jest wersja mini na pół blachy.ubijalam robotem. Serka też brakło.. wygląda to dość ubogo No i przykleja się do papieru. Zmarnowałam łososia.
Innym jakimś cudem wychodzi cała blacha i na brak składników nie narzekają. Zresztą widać to też na zdjęciach, gdzie składniki i ich ilość są jak w przepisie. A co do papieru, to polecam kupować lepszy – woskowany, a jeśli używa się gorszej jakości, to najlepiej posmarować go tłuszczem, by nic nie przywarło. A skoro wyszła Ci mniejsza rolada, to chyba jednak łosoś się nie zmarnował…
Zrobiłam roladę z innego przepisu gdzie daje się 4 jaka i większą ilość serka i jest taka jak powinna być. Przepis na tej stronie radzę doprecyzować bo nie każdy czyta komentarze. Lepiej uniknąć wpadek. Malutka i nieudana roladę zjemy sami z mężem. Na stół idzie ta druga. Pozdrawiam
Hm… według przepisu to wychodzi „roladka popierdółka” a nie rolada. Na Pani zdjęciach efekt końcowy wygląda jakby był zrobiony z kilograma łososia a nie 200 gram 😉 A tak pozatym bardzo pyszna 🙂
Była zrobiona z 200 gramów. Dokładnie jak jest to pokazane na zdjęciach, które oddają rzeczywisty wygląd zrobionego przeze mnie dania.
Robiłam już z 10 razy z tego przepisu, zawsze wychodzi jak na zdjęciu. Nie rozumiem o co chodzi tym którzy to negują. Przepis jest tewelacyjny, roladą zachwyca się cała moja rodzina
Kasiu,
bardzo dziękuję za Twój komentarz. Niektórzy chyba po prostu lubią się czepiać 😉
Wesołych Świąt!
E.
Witam, rolada wyszła super. Jednak mi również ciasto nie chcialo odejsc od papieru do pieczenia. Mam na to swój trik. Przy zawijaniu zwilżam lekko spod pap.do pieczenia namocznym ręcznikiem papierowym i odchodzi elegancko. Kontynuuje zawijanie i zwilzam nadal w razie potrzeby.
Mi też przywarła do papieru 🙁 i muszę jeszcze raz robić. Może posmarować troszkę olejem papier
Hej ,trzeba w pierwszej fazie zawijania spod pap.do pieczenia przetrzeć zwilzonym.ręcznikiem papierowym. To zawsze dziala!
lepszy jest serek chrzanowy, rolada nie jest taka mdła
PS.
Nie ma czegoś takiego jak „międzyczas”
To ciekawe, co piszesz. W moim słowniku PWN to wyrażenie jak najbardziej występuje.
Dobrej jakości łosoś ma o wiele lepszy smak i pasuje do serka śmietankowego. Ktoś tu chyba nie potrafi zastosować w praktyce zasady miłości do bliźniego, zastępując ją czepialstwem;-)
Mój szpinak (mrożony) właśnie się odsącza na sitku. Rolada jest hitem, a kolorystycznie pięknie się prezentuje na świątecznym stole!
PS dla aaa Zdanie rozpoczynamy od wielkiej litery.
Liliano,
zgodzę się z Tobą, że serek śmietankowy/kremowy pasuje tu idealne. A łosoś jest na tyle wyrazisty, że nie potrzebuje zbyt wielu dodatków smakowych.
Serdecznie pozdrawiam
E.
Czy mogę roladę upiec dziś, jutro przełożyć i podać w nd na wigilię?
Upiec możesz dziś, ale polecam przełożyć w dniu podania, bo będzie smaczniejsza i mniej namoknie od serka i łososia.
Dziękuję 🙂
Z jakiego ciasta się to robi czy może być gotowe ciasto francuskie
Roladę robi się bez ciasta. Przeczytaj proszę uważnie przepis.
Dzień dobry Pani Edyto, mam kilka pytań, czy mrożony szpinak muszę wcześniej rozmrozić na sitku? Ile czasu podgrzewać na suchej patelni?
Z góry bardzooo dziękuje za odpowiedź 🙂
Miłego dnia
Gosia
Mrożony szpinak wrzucamy na patelnię i podgrzewamy aż do zagotowania. Jesli w efejcue podgrzewania i rozmrożenia na patelni zbierze się dużo wody/soku, to należy ją zlać, by szpinak nie był wodnisty.
Robiłam na Sylwestra wyszło idealnie, w piątek robię na imprezę rodzinną dwie roladki:)
Zrobiłam..wyszła wyśmienita…do biszkoptu dałam kapke oleju i świetnie odeszło od papieru! Mniam
Nie dodajemy ani grama mąki?
Nie dodajemy ani grama, bo mąka jest tu niepotrzebna. To super przepis bezglutenowy 🙂
Witam. Nie mogę się wczytać.. Czy szpinak musi przystygnąć zanim dodam żółtka ? Oraz czy można upiec Biszkopt na folji aluminiowej( zapomniałam kupić a dzisiaj muszę zrobić ) Pozdrawiam serdecznie
Sylwio,
Niestety folia aluminiowa nie będzie dobra – ciasto do niej się przyklei. Nie ma w tym przypadku żadnej dobrej alternatywy, bez papieru ani rusz. Szpinak może trochę ostygnąć, ale nie jest to konieczne.
Serdecznie pozdrawiam!
E.
Madam,Zaryzykowałam…
I potwierdza Folia alumiowa nie zdaje egzaminu(ratowałam się uprzednio ją ciut natuszczając)
Z mojego pięknie wyrośniętego biszkoptu został cieniutki placek ? cieki ale smaczny ? trudno jadę jutro sylwestrową z mini roladką…
Dziękuje za przepis i życzę szczęśliwego Nowego Roku oraz dalszej Pomyślności w prowadzeniu blogu.
Witam , nie lubię łososia to czym go mogę zastąpić.
Wędzony pstrąg będzie tu świetnie pasował.
Rolada gotowa w lodówce (trochę za wcześnie, ale trudno). Nie mogłam nigdzie kupic łososia bo był wykupiony, ale pstrąg łososiowy był i taki zastosowałam. Miałam problem z odklejeniem biszkoptu od papieru, bo się przykleił. Reszta bez problemu. Mam nadzieję ze będzie smakował jutro zobaczymy. Pozdrawiam.
Iza, przyklejania ciasta można wyeliminować używając dobrej jakości papier do pieczenia. Ostanio kupiłam znakomity w Rossmannie. Świetne też robi Saga, bo są śliskie i prawie nic do nich nie przywiera. Mam nadzieję, że rolada będzie smakowała 🙂
Wesołych Świąt!
E.
Witam, czy należy jeszcze ciepłe ciasto zwinąć w roladę, na początku bez smarowania serkiem, żeby nadać mu kształt i zapobiec ewentualnemu pękaniu podczas zwijania, gdy już ciasto będzie zimne, czy ciasto jest na tyle plastyczne, że nie pęka podczas zwijania. Pozdrawiam
Ciasto jest plastyczne. Zwijamy jak przestanie, bo serek może się rozwarstwić od gorącego ciasta.
Edyto,
dzięki za przepis 🙂
Odważyłam się zrobić go dopiero teraz, bo nie miałam pojęcia, czym zastąpić serek (mam skazę białkową). Olśniło mnie, że mogę zaryzykować i spróbować zrobić „serek” z pestek słonecznika. Bingo, pomysł trafiony 🙂 Rodzina się nie połapała, że nie ma tam serka, tylko zastępnik 😉
Wyszło mi 2 w 1, ponieważ dziś robiłam po raz pierwszy, zarówno ten „serek”, jak i roladę, a oba przysmaki są pyszne!
Pozdrawiam!
Magdo, bardzo ciekawy pomysł na serek. Nie wpadłabym na to, by wykorzystać słonecznika – genialne! 🙂
Serdeczne pozdrowienia
E.
Nie wiem skąd ci tyle masy wyszło , robiłam według przepisu i nawet na pół blaszki i wymiarach 30×40 mi nie starczyło :/
Olu,
widocznie zbyt słabo ubiłaś pianę z białek – to podstawa, jeśli oczywiście wszystkie inne składniki były użyte zgodnie z podanymi proporcjami.
Pozdrawiam
E.
Przepis zrobił furrorę i zachwyciłam nim mamę przy śniadaniu 🙂 Bardzo dziękuję!
Bardzo się cieszę 🙂
Genialny pomysł ze skurczeniem szpinaku na suchej patelni. Dzięki temu nie traci się żadnych wartości – ja dotąd przelewałam wrzątkiem, w którym zostawało mnóstwo soku. Roladki rzeczywiście się szybko robią, dobrze smakują i wyglądają bardzo efektownie. Już planuję wariacje na temat z zupełnie innymi składnikami, myślę, że opcje są nieograniczone.
Dokładnie tak! Można je przekładać salami, cienko krojonym grillowanym kurczakiem, dowolnymi pastami (także rybnymi), dodawać oliwki, kapary, suszone pomidory itp.
Ja myślałam też o zamianie szpinaku na inne kolorowe warzywa, np. wypróbuję buraki tarte.
my dodajemy jeszcze do samego środka suszone pomidory – mniam…
A ja na serek posypuję suszoną żurawinę, wcześniej namoczoną we wrzątku.
A ja miałam małe problemy z biszkoptem. Niestety przykleil się do papieru. Piekłam go 20 min do uzyskania rumienca. Czy może mi Pani coś poradzić? Czy powinnam Ci dłużej potrzymac? Dziękuję za każdą podpowiedź 🙂
Natalio,
Wydaje mi się, że to kwestia papieru, a nie samego ciasta czy też czasu pieczenia (o ile oczywiście po 20 min. było już ładnie przyrumienione). Najlepiej używać papierów woskowanych, od których wszystko łatwo odchodzi. Swój biszkopt piekłam na papierze z Rossmanna, który ma śliską powierzchnię i świetnie się sprawdza. Ciasto odchodzi od niego bez problemów 🙂
Serdecznie pozdrawiam
E.
Pięknie wygląda 🙂 idealna na świąteczny stół 🙂
Madame, a wiesz może jak długo taka rolada zachowuje świeżość ? Czy już można ją szykować czy jeszcze za wcześnie 😉 Pozdrawiam Nika
Nika,
jeszcze za wcześnie. Sugeruję zjeść ją w ciągu 24h od przygotowania.
Serdecznie pozdrawiam
E.
Wielkie dzięki za przepis, uwielbiam ją ale nie wiedziałam że się to piecze 😀
Witaj Edith,
Czy możesz rozwinąć myśl czemuż to należy unikać łososia hodowlanego?? podobnie jest z karpiem to również ryba hodowlana – nasz polski przysmak.
XX
Anik,
łososie wolno żyjące (dzikie) odżywiają się rybami, krewetkami, kałamarnicami i innymi morskimi żyjątkami, dzięki czemu ich mięso zawiera więcej dobrych kwasów tłuszczowych omega-3 niż kwasów omega-6, które wywołują stany zapalne. Z kolei łososie hodowlane są żywione paszą, która sprawia, że w ich mięsie jest większe stężenie kwasów tłuszczowych omega-6 niż omega-3. Dieta większości Europejczyków obfituje w kwasy tłuszczowe omega-6, które występują w wysoko przetworzonym pożywieniu oraz produktach typu „fast food”. Spożywamy ich ok. 5 razy więcej niż jest to konieczne dla optymalnego funkcjonowania mózgu. Dlatego jedną z zasad zdrowej diety powinna być równowaga kwasów omega-6 i omega-3. Spożywanie łososi z hodowli nie wpływa na tę równowagę, dlatego nie są tak zdrowe jak się powszechnie uważa.
Ponadto w wielu gospodarstwach, szczególnie tam, gdzie hoduje się łososie norweskie, stosuje się leki i antybiotyki w celu kontroli ognisk bakterii i pasożytów. Łososie hodowlane są karmione także mączką bogatą w specjalny barwnik – astaksantynę, który nadaje mięsu ryby charakterystyczny różowy kolor. Łosoś hodowlany jest także narażony na działanie związków występujących w zanieczyszczonym środowisku, m.in. dioksyn i pestycydów.
Łosoś bałtycki jest dobrym wyborem, ale trzeba uważać, by nie jeść go za dużo – jest bowiem bogaty w rtęć. Najlepszym łososiem dostępnym obecnie w sklepach jest właśnie ten z Alaski, bo nie zawiera tak wysokiego stężenia tego pierwiastka.
Serdecznie Cię pozdrawiam
E.
Witam,
ja smaruję serkiem chrzanowym, lub na serek daję starty chrzan. Polecam
Madame, jaki serek śmietankowy? Proszę o radę i pozdrawiam 🙂
Kasiu, każdy jeden w stylu „Philadelphia” będzie dobry 🙂
Witam.zrobiłam wczoraj przed wyjsciem do pracy rolada wg przepisu .wyszło extra tylko dziś rano po wyjęciu z lodowki i gdy odwiedzam z folii zauważyłam że rolada jest bardzo wilgotną. Czy tak ma być i co zrobiłam nie tak.kroi się super .tylko myślałam że ma być sucha.pozdrawiam i wesołych świąt.
Ula, to normalny proces. Po prostu wchlonęła trochę wilgoci od serka i łososia.
Ale świetnie wygląda! Uwielbiam szpinak i łososia, może się skuszę do zrobienia 🙂
Absolutnie uwielbiam takie roladki, mają wszystkie składniki, które sama lubię i chętnie bym wykorzystała w swoim przepisie… Rzadko sama takie przyrządzam, ale jak już robię to robię je w podobny sposób, coś wspaniałego. 🙂