fbpx

Sernik baskijski z jagodami

30 czerwca 2024
sernik baskijski z jagodami

Sernik baskijski z jagodami – czy to się może udać? Oczywiście! Pokażę Wam, jak w prosty sposób przygotować ten pyszny sernik z dodatkiem pół kilograma jagód. To jak połączenie sernika baskijskiego i jagodzianki. Smakuje rewelacyjnie i w sezonie jagodowym jest bardzo dobrym pomysłem na deser.

Uwaga: zdjęcia sernika robiłam po nocy w lodówce, więc nie był już tak maziasty jak pierwszego dnia zaraz po upieczeniu. Gwarantuję, że po upieczeniu jest najlepszy i ma najwspanialszą konsystencję.

sernik baskijski z jagodami

Najważniejsze składniki

Jagody – ważne, by były w dobrym stanie, by nie były popękane i jak największe.

Ser – sernik baskijski najlepiej wychodzi na serku philadelphia (można go też zrobić na innym twarogu mielonym o dużej zawartości tłuszczu jak mój ulubiony, delikate itp., ale tylko na philadelphii jest tak maziasty). Philadephia nie ma niestety idealnego składu, jak klasyczne twarogi, ale nie można mieć wszystkiego w tym przypadku. Philadelphię kupicie w małych opakowaniach, ale w sklepach jak Selgros czy Makro znajdziecie ją w dużych (po 1,65 kg) pudełkach dla gastronomii. Cenowo wychodzą czasami taniej, ale nie jest to reguła.

Wanilia – w serniku baskijskim z jagodami zamiast ziarenek z laski wanilii używam cukru waniliowego. Jagody bardzo lubią się z wanilią. Jednak o ile w klasycznym serniku baskijskim ziarna wanilii są widoczne i mocno wpływają na jego smak, o tyle w spotkaniu z jagodami są mniej wyczuwalne. Jagody je przytłaczają. Stąd używam cukru waniliowego domowej produkcji. Oczywiście równie dobrze możecie dać ziarenka z 1 laski wanilii i 200 g cukru.

Cukier – użyjcie drobnego cukru do wypieków. Możecie go zastąpić erytrytolem – jednak zamiast 170 g użyjcie około 230 g, bo trzeba dodać go o około 30% więcej.

Jajka – polecam zważyć! 280 g to może być 5-6 jajek. Wszystko zależy od ich rozmiaru.

Mąka – użyłam zwykłej mąki tortowej. Mąka ma za zadanie utrzymać jagody w jednym miejscu, jak i wchłonąć nadmiar ich soku. Stabilizuje też cały sernik. Do sernika bez owoców daję jej 20 g mniej.

Sernik baskijski z jagodami:

(na tortownicę o średnicy 24 cm)

  • 1 kg sera philadelphia
  • 500 g jagód
  • 170 g drobnego cukru do wypieków
  • 30 g cukru waniliowego
  • 60 g mąki pszennej (podzielonej na 40 g i 20g)
  • 380 g śmietany kremówki 30%
  • 280 g jajek (wymieszanych; u mnie to było 5 jajek)

Sernik baskijski – przepis:

Piekarnik nagrzewamy do 220°C (200°C z termoobiegiem). Płaską blachę wstawiamy na środkowy poziom piekarnika. Składniki odmierzamy na wadze kuchennej – to bardzo ważne przy tym serniku.

Spód tortownicy wykładamy papierem do pieczenia. Boki tortownicy smarujemy masłem i docinamy do nich pasujące kawałki papieru. Masło sprawi, że papier łatwo się przyklei do tortownicy i nie będzie się przesuwał, gdy będziemy napełniać formę masą serową. Papier powinien wystawać 4-5 cm ponad blaszkę, bo sernik baskijski ma tendencję do wyrastania i „uciekania” z formy. Papier jest go w stanie przytrzymać w miejscu.

Ser miksujemy mikserem ręcznym w dużej misce z kremówką. Następnie dodajemy rozkłócone jajka i dalej miksujemy. Wsypujemy cukier, cukier waniliowy i 20 g mąki. Mieszamy aż masa będzie idealnie gładka, ale nie za długo, by jajka nie zaczęły nabierać objętości. Nie chodzi o to, by wtłaczać powietrze do masy serowej, a o to, by składniki były dobrze wymieszane.

Jagody mieszamy z 40 g mąki.

1/4 masy serowej przelewamy do formy. Na wierzch wykładamy jagody. Zalewamy je pozostałą częścią masy serowej. Jeśli na powierzchni pojawią się bąbelki, można potrząsnąć blaszką lub ponakłuwać je wykałaczką.

Sernik baskijski z jagodami pieczemy przez około 40 minut. W tym czasie nie otwieramy piekarnika! Sernik należy obserwować już po około 30 minutach, bo są piece, które grzeją bardziej, a inne słabiej. Ważne jest, by sernik się pięknie skarmelizował, ale nie spalił. A często to 2-3 minut nieuwagi i górna warstwa będzie spalona.

Po upieczeniu od razu uchylamy piekarnik na 1/3, by temperatura spadła w miarę szybko. Jeśli zostawicie sernik w zamkniętym piekarniku na tym etapie i po prostu wyłączycie piekarnik, to jego góra będzie wciąż się piec i może się nadal spalić.

Sernik baskijski z jagodami – podanie:

Po około 1-2 godzinach sernik wyciągamy na kuchenny blat. Studzimy w temperaturze pokojowej przez kolejne 2 godziny. Ciasto można już wtedy pokroić na kawałki. Świeży sernik baskijski smakuje najlepiej! Potem przechowujcie go w lodówce. Przed podaniem warto, by się ogrzał do temperatury pokojowej, gdyż wtedy jest najsmaczniejszy. Zajmie to około 30 minut.

Sernik baskijski najlepiej smakuje w towarzystwie filiżanki kawy. Może być z ekspresu ciśnieniowego, a jeśli lubicie, to też oczywiście z klasycznej kawiarki Bialetti.

Smacznego!

E.

sernik baskijski z jagodami
sernik baskijski z jagodami

Wpis zawiera linki afiliacyjne Ceneo.

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 2.7 / 5. Liczba głosów: 9

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podobne wpisy

Komentarze

6 odpowiedzi na “Sernik baskijski z jagodami”

  1. Asia z mTower pisze:

    Super przepis, sernik przepyszny 🙂

  2. Anonim pisze:

    Dziękuję

  3. Maria Czubak pisze:

    Dziękuję

  4. Maria pisze:

    Dziękuję

  5. Maria Czubak pisze:

    Jak długo powinnam piec sernik w foremce 19cm?.Masa będzie zredukowana o ca 40%.

    • Madame Edith pisze:

      Myślę, że musisz go wtedy obserwować już po 20 minutach i piec do momentu mocnego zarumienienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Sernik baskijski z jagodami

Czas przygotwania:

@MadameEdith on Instagram