Sernik piernikowy

14 grudnia 2020
sernik piernikowy

Jak co roku pokazuję Wam nowy świąteczny sernik. Tym razem jest to sernik piernikowy, do którego potrzeba ok. 250 g cienkich i kruchych pierniczków w stylu fińskich pepperkakor. Dzięki nim sernik ma głęboko korzenny smak oraz pięknie wygląda. Polany odrobiną czekolady i oprószony cukrem pudrem prezentuje się bardzo elegancko i ma kilka nut smakowych: piernikową – tę najbardziej oczywistą, ale też i czekoladową, dzięki czemu smakuje miejscami jak pierniczki oblane czekoladą. Jest wspaniały, bardzo wysoki i wilgotny. No i oczywiście równy jak stół, co też nie jest bez znaczenia dla prezentacji na świątecznym stole.

sernik piernikowy

Jak odzyskałam dobry wzrok na Święta Bożego Narodzenia?

Przepis na sernik piernikowy powstał ze specjalną dedykacją dla kliniki Optegra i wspaniałego doktora Marcina Smorawskiego, dzięki któremu w tym roku moje święta będą wyjątkowe… Po raz pierwszy od 25 lat, zasiądę do nich bez okularów! Stąd i pamiątkowe zdjęcie w świątecznym klimacie i już bez zbędnych szkieł. Moja operacja była wykonana w ramach współpracy reklamowej z kliniką, ale wszelkie opinie są moje i nikt nie miał na nie wpływu.

Pytaliście się jak długo czekałam na zabieg w klinice. Otóż dokładnie 30-go listopada odbyłam niespełna dwugodzinną konsultację z optometrystą i panem doktorem. Moje oczy były poddane 24 badaniom, które dokładnie zobrazowały moją wadę. Pan doktor zakwalifikował mnie do najnowocześniejszej metody korekcji wzroku, czyli Lentivu bazującej na technologii „Smile” firmy Zeiss.

Bardzo się ucieszyłam, że zostałam zakwalifikowana właśnie do tego zabiegu, bo wiąże się on z minimalnym czasem leczenia i dochodzenia do siebie. Mogą się mu poddać pacjenci od 21 roku życia z ustabilizowaną wadą wzroku, cierpiący na krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm. Moja wada to było takie „2w1”, czyli krótkowzroczność -3,25 połączony z astygmatyzmem -1,25.

sernik piernikowy

Zabieg laserowej korekcji wzroku Lentivu

9-go grudnia miał miejsce zabieg (w znieczuleniu miejscowym za pomocą kropli – są na tyle skuteczne, że nic a nic mnie nie bolało), który trwał po równo 10 sekund na jedno oko. Rola pacjenta podczas całej procedury sprowadza się do wodzenia wzrokiem za światełkiem – resztę robi pan doktor i laser. W klinice spędziłam w sumie nieco ponad 2h, bo operację poprzedzały jeszcze kolejne badania i musiałam zostać na sali pooperacyjnej do kontroli pozabiegowej. Już następnego dnia mogłam prowadzić samochód. Coś nieprawdopodobnego!

To dla mnie ogromna zmiana i myślę, że uczucia jej towarzyszące zrozumie tylko ktoś, kto też niemal całe życie musiał nosić okulary i mierzył się z wadą wzroku. Aż trudno mi wyrazić słowami moją wdzięczność. Wiem, że to był najlepszy prezent pod choinkę – odzyskałam zdrowe oczy.

Latem już nie będę musiała nosić soczewek jednodniowych (w 2020 i tak z nich zrezygnowałam przez epidemię i rekomendacje okulistów), by założyć normalnie okulary przeciwsłoneczne. Okulary nie będą mi parowały przy otwieraniu piekarnika czy gotowaniu, gdy próbuję potraw. Tak samo przy robieniu zdjęć! Nie będą mi przeszkadzały gdy bawię się i wygłupiam z dziećmi. I na końcu: będę wszystko widziała, gdy wychodzę na dwór w maseczce, bo teraz sami widzieliście na moich Insta Stories jak wyglądały moje spacery…okulary non stop mi parowały.

Ten zabieg zdecydowanie odmienił moje życie. Żałuję, że nie zdecydowałam się wcześniej na ten krok. Zapewniam Was, że nie ma się czego bać. Jeśli też zastanawiacie się nad takim zabiegiem, to ogromnie Wam polecam. Monsieur już czeka w kolejce na swój termin – ma nieco większą wadę niż ja i moja operacja była wielkim impulsem dla niego, by dłużej nie zwlekać i tego nie odkładać. Komfort życia bez okularów jest niesamowity! Być może uda mu się odzyskać dobre widzenie jeszcze przed Bożym Narodzeniem, czego bardzo mu życzę.

sernik piernikowy

Sernik piernikowy – składniki:

/na 10-12 porcji – tortownicę o średnicy 26 cm – w mniejszej się nie zmieści!/

Na spód:

  • 120 g rozpuszczonego masła
  • 180 g kruchych pierniczków (najlepsze będą w typie pepperkakor) +12 sztuk na wyłożenie boków

Masa serowa:

  • 1 kg twarogu trzykrotnie mielonego (dobrej jakości)
  • 500 g mascarpone
  • 3 jajka
  • 3 żółtka
  • 120 g drobnego cukru
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 3 czubate łyżeczki domowej przyprawy do piernika
  • 3 czubate łyżeczki gorzkiego kakao

Do dekoracji:

  • 100 g czekolady deserowej
  • 30 g śmietany kremówki 30%
  • 1 czubata łyżeczka masła
  • ok. 10 cienkich pierniczków (najlepsze będą w typie pepperkakor)
  • cukier puder
sernik piernikowy

Sernik piernikowy – przepis:

Zaczynamy od spodu: pierniczki miksujemy w malakserze z roztopionym masłem. Uzyskany „mokry piasek” wykładamy na tortownicę wyłożoną papierem do pieczenia. Dociskamy do dna. Na bokach układamy pierniczki wciskając je w „mokry piasek”.

sernik piernikowy

Podpiekamy przez 10 minut w piekarniku nagrzanym do temp. 200 stopni C z termoobiegiem. Następnie wyciągamy z pieca.

sernik piernikowy

Teraz masa serowa: wszystkie składniki mieszamy razem w mikserze. Przelewamy na podpieczony spód z ułożonymi bokami. Pieczemy 15 minut temp. 200 stopni C z termoobiegiem. Następnie obniżamy temp. do 100 stopni C z termoobiegiem i pieczemy jeszcze 90 minut.

sernik piernikowy
sernik piernikowy
sernik piernikowy

Wyłączamy piekarnik, ale nie otwieramy drzwiczek. Pozwalamy sernikowi wystygnąć. Gdy temperatura spadnie do 50 stopni, uchylamy drzwiczki. Po pewnym czasie sernik można wyciągnąć na blat i ostudzić do temp. pokojowej. Na noc wstawiamy do lodówki.

sernik piernikowy

Sernik piernikowy – podanie:

Kolejnego dnia roztapiamy posiekaną czekoladę z kremówką i masłem. Rozsmarowujemy na serniku, dekorujemy pierniczkami.

sernik piernikowy
sernik piernikowy

Wstawiamy na 2h do lodówki, by pierniczki zmiękły, a masa czekoladowa stężała. Uwaga: po wyjęciu z lodówki nie będzie twarda i da się łatwo kroić.

Przed podaniem sernik oprószamy cukrem pudrem.

Smacznego!

E.

Wpis powstał w ramach współpracy reklamowej z kliniką Optegra.

sernik piernikowy
sernik piernikowy

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podobne wpisy

Komentarze

16 odpowiedzi na “Sernik piernikowy”

  1. Magda pisze:

    Czy 90 min pieczemy też z termoobiegiem czy już bez?

  2. Ayko pisze:

    Można zastąpić domowa przyprawę do piernika gotową? Jeśli tak w takich samych proporcjach?

  3. Anonim pisze:

    Nie mam termoobiegu, chcę upiec, to w jakiej temp.?

  4. Maria pisze:

    czy ser może już być gotowy z wiaderka?

  5. Angelika pisze:

    Czy pierniki pepper można zastąpić innymi lub czymś innym? Niestety stacjonarnie nie mogę ich znaleźć, a już za mało czasu żeby je upiec 🙁

    • Madame Edith pisze:

      Możesz użyć kruchych pierniczków sklepowych – takich sprzedawanych w puszkach np. w Ikei lub w sklepach spożywczych w dużych pudełkach (bodajże po 400-500 g).

  6. MG pisze:

    Czy sernik był pieczony w kąpieli wodnej? Wyglada cudnie ?

  7. Agnieszka pisze:

    Dobrze zrozumiałam, że do masy dodać 3 całe jajka i 3 żółtka??

  8. Ewa pisze:

    To tylko tak, ale Edith nie ma 31 listopada?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Sernik piernikowy

Czas przygotwania:

@MadameEdith on Instagram