fbpx

Sernik pistacjowy baklawa – genialny!

12 września 2022
Sernik baklawa

Sernik baklawa to moja propozycja na jesienne wieczory. Jest ciężki, tłusty i mocno kremowy. Z dużą ilością pistacji i pistacjowego kremu. Na bogato! W dodatku na chrapiącym spodzie przypominającym najsmaczniejszą pistacjową turecką baklawę ze słynnej cukierni Tatlici Safa w Stambule. Och, co to jest za smak! To sernik idealny na duże wydarzenia czy Boże Narodzenie, bo jest chyba najbogatszym sernikiem w historii bloga i pachnie delikatnie cynamonem, a smakuje pistacjami, które uznawane są za najszlachetniejsze orzechy. Tak sobie myślę, że gdyby pojawił się w cukierni „Słodki, słony”, kosztowałby pewnie 50 zł za porcję. W domu niewiele więcej wydacie na składniki na całą blachę liczącą 12 solidnych kawałków. Najdroższa będzie pasta pistacjowa, ale w Internecie można ją upolować w najlepszych cenach.

Sernik pistacjowy „baklawa” jest zupełnie innym przepisem, niż słynny już sernik pistacjowy z mojego e-booka „Serniki”. To zupełnie inna propozycja. Ten sernik jest bardziej ciężki i maziasty, ultra kremowy. Znajduje się w nim w końcu aż 470 g pistacji.

Sernik pistacjowy robimy koniecznie na chudym twarogu – na takim potrójnie mielonym, z tzw. „wiaderka”, o zawartości tłuszczu do 10%. Ale najpierw taki ser trzeba odsączyć z nadmiaru serwatki, bo przeważnie jest za bardzo wodnisty. Przekładamy więc twaróg na drobne sito i zostawiamy na 10-15 minut, by serwatka uciekła. z 1 kg zostanie Wam ok. 0,85-0,9 kg sera do wykorzystania.

Nie kupujcie twarogów tłustych, bo sernik i tak wychodzi dostatecznie tłusty dzięki dodatkowi orzechów i pasty pistacjowej.

Sernik baklawa

Sernik pistacjowy 'baklawa” – składniki:

/na tortownicę o średnicy 24 cm; wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej/

Na spód – baklawę:

  • 70 g pistacji (drobno posiekanych)
  • 70 g orzechów włoskich (drobno posiekanych)
  • 3 łyżki cukru
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 225 g (6 warstw) ciasta filo
  • 100-150 g roztopionego masła

Sernik:

  • 1 kg twarogu trzykrotnie mielonego o zawartości tłuszczu do 10% – trzeba go odcedzić przez kilka minut na sicie z nadmiaru serwatki – zostanie ok. 850-900 g twarogu
  • 400 g pasty pistacjowej
  • 2 czubate łyżki skrobi kukurydzianej lub ziemniaczanej
  • 120 g drobnego cukru
  • 5 jajek „zerówek” w rozmiarze M

Przepis na przepyszny sernik baklawa:

Ciasto filo rozmrażamy odpowiednio wcześniej. Orzechy (włoskie i pistacje) bardzo drobno siekamy. Mieszamy je z 3 łyżkami cukry, 1 łyżeczką cynamonu. Masło rozpuszczamy.

Tortownicę wykładamy papierem do pieczenia. Smarujemy go masłem. Na natłuszczonym dnie układamy jedną warstwę ciasta filo. Smarujemy ją dokładnie roztopionym masłem. Układamy kolejną warstwę i znowu smarujemy ją masłem. Po ułożeniu trzeciej warstwy i posmarowaniu jej masłem, wysypujemy 2/3 mieszanki orzechowej (pozostałą 1/3 wykorzystamy do dekoracji ciasta). Równomiernie rozprowadzamy. Przykrywamy płachtą ciasta, którą smarujemy masłem i kontynuujemy układanie dwóch ostatnich warstw ciasta filo. Każdorazowo je natłuszczamy od góry. Nadmiar ciasta zawijamy na sernik pamiętając o posmarowaniu ciasta z każdej strony masłem.

Spód do sernika baklawa pieczemy 15 minut w temperaturze 220 stopni C.

W międzyczasie przygotowujemy masę serową mieszając w malakserze wszystkie pozostałe składniki. Gotowe nadzienie serowe wykładamy na podpieczony spód. Posypujemy pozostałą częścią mieszanki orzechowej.

Sernik pieczemy 15 minut w temperaturze 220 stopni C (w opcji „góra-dół”). Następnie zmniejszamy temperaturę do odpowiednio 120 stopni C („góra-dół”) i pieczemy jeszcze kolejne 90 minut. Wyłączamy grzanie i pozwalamy mu przestygnąć. Gdy temperatura w piekarniku spadnie do ok. 50 stopni, można delikatnie uchylić drzwiczki. Po godzinie sernik można przestawić na kuchenny blat. Gdy osiągnie temperaturę pokojową, wstawiamy go na całą noc do lodówki.

Sernik baklawa – podanie:

Sernik kroimy na zimno. Smakuje jednak najlepiej, gdy nieco się ociepli i postoi ok. 15-30 minut w temperaturze pokojowej.

Smacznego!

E.

sernik baklawa
sernik pistacjowy
sernik pistacjowy
sernik pistacjowy

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 10

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podobne wpisy

Komentarze

5 odpowiedzi na “Sernik pistacjowy baklawa – genialny!”

  1. ER pisze:

    Niestety nie wyszlo… strasznie bylismy napaleni ale rezultat mega slaby. Niczym nie przypomina baklavy. Uratowalismy obficie polewajac miodem ale niestety nie do powtorzenia.

  2. J. pisze:

    Jeżeli robię ciasto np z tego przepisu, ale chciałbym zrobić większą porcję, to czy składniki powinienem zwiększyć proporcjonalnie do objętości blachy do pieczenia? Upraszczając, jeżeli mam blachę 1,5x większą to powinienem wziąć 1,5x.skladnikow? Czy to nie takie proste?

    • Madame Edith pisze:

      Tak, dokładnie. Ale pamiętaj o tym, że blacha powinna być większa, jak i o tym, by nieco wydłużyć czas pieczenia w niskiej temperaturze np. o 15-20 minut.

  3. Kasia pisze:

    O rany, koniecznie muszę go zrobić. Rozumiem, że pasta pistacjowa to taka 100% pistacji, jak masło orzechowe, a nie ta wersja z cukrem? 🙂

    • Madame Edith pisze:

      Kasiu,
      tak! Dokładnie tak – pasta/masło pistacjowe w 100% zrobione z prażonych pistacji. W sklepach są też kremy pistacjowe, ale to co innego, bo zawierają tylko kilka-kilkanaście procent pistacji, a reszta to tłuszcz, cukier itd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Sernik pistacjowy baklawa – genialny!

Czas przygotwania:

@MadameEdith on Instagram