Myślę, że takiego sernika jeszcze nie robiliście! A przynajmniej ja nigdy nie robiłam, a serników upiekłam już trochę… Sernik ukraiński robi się w keksówce. To bardzo prosty deser: mieszacie składniki i siup do piekarnika. Sernik jest zupełnie inny od tych, które piecze się zwykle w naszych domach, a to za sprawą dodatku kaszy manny i mąki kukurydzianej. One sprawiają, że jest zwarty i można go kroić jak keks.
Sernik ukraiński jest mało słodki, można go jeść na ciepło i moim zdaniem jest właśnie najsmaczniejszy zaraz po wyjęciu z pieca. U nas nikomu nie przyszłoby do głowy wyciąganie gorącego sernika i jeszcze wyciąganie go z formy. A tu jeszcze sernik ten kroi się, gdy jest naprawdę ciepły i podaje z domowymi konfiturami. Super sprawa, bo takie serowe ciasto smakuje wyśmienicie. I co ważne: ono nie pęka, nie opada. Jest zupełnie bezproblemowe. Dzięki wysmarowaniu formy masłem ma piękną, brązową skórkę. Jeśli macie pod ręką pół kilograma twarogu, nie zastanawiajcie się dłużej i spróbujcie.
Sernik ukraiński – składniki:
/robiłam z półtorej porcji w keksówce o wymiarach 30 x 11,5 cm; wg przepisu z książki „Mamuszka” Olli Hercules, robiłam z półtorej porcji, ale podaję Wam składniki jak w książce/
- 0,5 kg dobrego twarogu w kostce (polecam śmietankowy lub przynajmniej tłusty)
- 100 g drobnego cukru
- 100 g masła roztopionego i ostudzonego
- 3 jajka
- 100 g semoliny lub kaszy manny (lub mąki kukurydzianej w wersji bezglutenowej)
- 100 g mąki pszennej (lub mąki kukurydzianej w wersji bezglutenowej)
- 1 łyżeczka esencji waniliowej
- 2 łyżki rodzynek
Do podania:
- cukier puder
- domowa konfitura
Sernik ukraiński – przepis:
Keksówkę wykładamy papierem do pieczenia, który smarujemy roztopionym masłem.
W misce mieszamy wszystkie składniki i zostawiamy na 15 minut. Użyłam mąki kukurydzianej zamiast pszennej i semoliny / kaszy manny – stąd mój sernik wyszedł bardzo żółty i wygląda jakby był zrobiony na samych żółtkach.
Ciasto przekładamy do nasmarowanej masłem keksówki i pieczemy przez 60 minut (robiłam z większej porcji, więc piekłam 70 minut) w piekarniku nagrzanym go temperatury 160 stopni C (góra-dół). Skórka powinna się ładnie zarumienić.
Sernik ukraiński – podanie:
Po upieczeniu od razu sernik wyciągamy z pieca, odstawiamy na bok na 15 minut.
Z pomocą wystającego papieru do pieczenia wyjmujemy sernik i przekładamy na podłużny talerz. Posypujemy cukrem pudrem, kroimy i podajemy na ciepło w towarzystwie domowych konfitur.
Po wystygnięciu sernik robi się twardszy, więc warto zjeść go jak najszybciej. Gdy przestygnie, przed podaniem warto go odgrzać. Na ciepło jest zdecydowanie smaczniejszy.
Smacznego!
E.
Podobne wpisy
Komentarze
11 odpowiedzi na “Sernik ukraiński”
Dodaj komentarz
Sernik ukraiński
Czas przygotwania:
Mi nie posmakował, zrobiłam 100% z przepisu i wyszedł twardy, bardzo zbity… nie lubię takich serników które są jak beton. Ja niestety nie mogę polecić.
Właśnie robię drugi raz bo taki pyszny ❤️
Bardzo się cieszę, że tak Ci posmakował 🙂
Co zrobić z serem w kostce, rozdrobnić widelcem, zmiksować czy jeszcze coś innego? Rozumiem ze nie ma być mielony czy z wiaderka?
Tak, ser powinien być taki klasyczny w kostce. Mielony będzie za chudy, chyba że użyjesz z Piątnicy, bo on jest tłusty – ma 18% tłuszczu, czyli mniej więcej tyle co twaróg śmietankowy.
Czy twaróg można przecisnąć przez praskę?
Nie ma takiej ptorzeby.
Super sernik, musze wypróbować. Kasza manna to zupełnie coś innego niż semolina.
Nie jest to to samo, ale są to dwa substytuty. W naszych sklepach kaszą manną występuje powszechnie, a semolina niestety nie.
Witam. Jaka duża keksówka ?
Moja ma wymiary 30 x 11,5 cm, ale robiłam z półtorej porcji.