Sernik z jabłkami i bezą

21 stycznia 2022
Sernik z jabłkami i bezą

Sernik z jabłkami i bezą. Kiedy robię serniki zawsze myślę o moich dziadkach, którzy przez wiele lat każdego dnia jedli kawałek sernik z kawą na drugie śniadanie. To był ich rytuał. Gdy tworzyłam mojego e-booka „Serniki” próbowali niemal każdego przepisu, bo widywaliśmy się bardzo regularnie. Ten sernik jest połączeniem wszystkich moich ulubionych ciast: sernika, szarlotki i bezy. To niesamowite jak smakuje! Jest absolutnie pyszny i wyjątkowy, bardzo delikatny, puszysty i po prostu wspaniały.

Przyznam się Wam, że sama nigdy nie robię prażonych jabłek, bo dostaję je od taty, który co roku przetwarza dla nas antonówki z ogrodu babci w Nałęczowie. Takie prażone jabłka są najlepsze, bo można je zrobić bez cukru lub z bardzo niewielką ilością. Warto tylko dodać do nich sok z cytryny, który pozwoli zachować im ładny kolor.

Jeśli jednak nie macie w zapasie prażonych jabłek, możecie spokojnie skorzystać z tych sklepowych. Opakowanie, jeśli się dobrze orientuję ma 900 g lub 1 kg, więc trochę więcej, niż w przepisie, ale nic się nie stanie, jeśli zużyjecie cały słoik.

Ten przepis idealnie sprawdzi się na każdą okazję, także na zbliżające się Walentynki. Zwłaszcza jeśli macie problem i nie wiecie na jakie ciasto się zdecydować: bezę, sernik czy może szarlotkę 🙂

Sernik z jabłkami i bezą – składniki:

/na tortownicę o średnicy 24-26 cm – nie może być mniejsza!/

Na ciasto:

  • 200 g ciasteczek owsianych
  • 70 g rozpuszczonym masła

Składniki na masę serową

  • 1 kg sera trzykrotnie mielonego o zwartości tłuszczu min. 10% („z wiaderka” – Jeśli będzie zbyt rzadki i wodnisty, to odcedźcie go, by pozbyć się nadmiaru serwatki – po prostu przełóżcie na sicie i zostawcie na 10-15 minut, chyba że jest suchy i mocno zwarty i zawartości tłuszczu 15-20%, to wtedy nie trzeba tak robić; z mojego twarogu po odcedzeniu zostało niecałe 900 g sera i tyle użyłam do sernika)
  • 500 g mascarpone
  • 2 całe jajka + 4 żółtka
  • 1 budyń waniliowy bez cukru (sam proszek)
  • 100 g drobnego cukru do wypieków

Prażone jabłka:

  • 800 g prażonych jabłek domowej roboty lub sklepowych

Na bezę:

  • 4 białka (ok. 130 g)
  • 130 g cukru pudru
  • szczypta soli

Do posypania:

  • 1 łyżka cukru pudru
  • 1/2 łyżeczki cynamonu

Sernik z jabłkami i bezą – składniki:

W malakserze mieszamy ciasteczka owsiane z rozpuszczonym masłem. Tak przygotowany „mokry piasek” przekładamy do tortownicy. Dociskamy do dna. Podpiekamy 10 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 200 stopni C z termoobiegiem.

W mikserze mieszamy ze sobą wszystkie składniki na masę serową. Przelewamy na podpieczony spód.

Na wierzch wykładamy delikatnie, łyżka po łyżce prażone jabłka.

W mikserze ubijamy białka ze szczyptą soli. Gdy będą już białe, łyżka po łyżce dodajemy cukier puder. Ubijamy do powstania gęstej bezowej masy, na której tworzą się charakterystyczne wstęgi. Ubite białka powinny być białe i lśniące. Wykładamy je na ułożone na masie serowej prażone jabłka.

Całą tortownicę ostrożnie wkładamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 200 stopni C z termoobiegiem. Pieczemy 8 minut, po czy zmniejszamy temperaturę do 100 stopni C z termoobiegiem i pieczmy jeszcze 90 minut.

Sernik z jabłkami i bezą – podanie:

Sernik zostawiamy w piekarniku aż wytraci temperaturę. Nie otwieramy drzwiczek, nie wyciągamy go od razu. Ma spokojnie wystygnąć. U mnie trwało to 6h. Po tym czasie przeniosłam go na blat, a po godzinie schowałam do lodówki i zostawiłam w niej na całą noc.

Sernik przed podaniem oprószamy cukrem pudrem wymieszanym z cynamonem.

Smacznego!

E.

Sernik z jabłkami i bezą
Sernik z jabłkami i bezą
Sernik z jabłkami i bezą
Sernik z jabłkami i bezą
Sernik z jabłkami i bezą

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 20

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podobne wpisy

Komentarze

37 odpowiedzi na “Sernik z jabłkami i bezą”

  1. Dorota pisze:

    Hej, mam tylko twaróg sernikowy president z wiaderka (4%tluszczu). Czy jest szansa, że sernik wyjdzie? Czy mogę dodać np łyżkę maki albo 2 budynie żeby masa była bardziej zwarta?

    • Madame Edith pisze:

      Doroto, tak – możesz użyć taki twaróg, ale połóż go na sicie i odcedź. Daj mu 15 minut, a najlepiej pół godziny. Dopiero potem zrób z niego sernik. Odcieknie ok. 100-150 ml. Inaczej będzie zbyt wodnisty.

  2. Asia pisze:

    Mam pytanie właśnie piekę ten sernik ale przez cały czas pieczenia coś mi kapie 😔 czym to jest spowodowane?? Czy to sok z jabłek? Sprawdzałam i wszystko co trzeba dodałam.

  3. Joanna pisze:

    Dzień Dobry Madame, mam pytanie – sernik wyszedł obłędnie, wysoki, w smaku pyszny tylko…
    – mam pytanie – beza nie wyszła chrupka, tylko bardziej „gumowata”. Gdzie popełniłam błąd?

    • Madame Edith pisze:

      Joanno,
      Następnym razem możesz potrzymać sernik w piekarniku np. 20 minut dłużej. Nic mu się nie stanie w temperaturze 90 stopni, a bezą będzie bardziej sucha 😊

      Pozdrawiam serdecznie!
      E.

  4. Ana pisze:

    Czy można użyć innego sera niż mascarpone?

  5. Ewa pisze:

    Sernik zrobiony na święta wielkanocne. Super wyszedł, dziękuję za przepis. Na pewno powtórzę.

  6. Jarokar68 pisze:

    Sernik zrobiony, wyszedł świetnie, no może beza tak do końca się nie udała, ale pierwsze koty za płoty.
    W smaku obłędny, sernik, jabłka , beza połączenie idealne.
    Do jabłek dodałem cynamon, goździki i rodzynki.
    Zrobiłem z połowy porcji bo mam mniejsza tortownicę niby 24 cm ale pełna by się nie zmieściła.

  7. Anna pisze:

    Czy większość serników pieczesz najpierw w wysokiej temperaturze, a potem niskiej i z termoobiegiem? W większości przepisów nie zalecają trmoobiegu. Przy sernikach się sprawdza?

    • Madame Edith pisze:

      Tak, prawie wszystkie tak właśnie piekę. I prawie zawsze z termoobiegiem, bo dzięki niemu sernik się równo zarumienia.

  8. Katia pisze:

    Witam, zaraz się biorę do pieczenia sernika… ale skąd ma Pani tortownicę? Doklad&nie takiej szukam:)

  9. Cinka pisze:

    Ciasto wyszło obłędnie pyszne, strzał w dziesiątkę, idealne połączenie naszych trzech ulubionych ciast sernik jabłecznik oraz beza, perfekcyjne połączenie❤️

  10. Turkusowa pisze:

    Madame, raz zrobiłam ciasto, rewelacyjny przepis 🙂 Mam pytanie: chciałabym zrobić o połowę mniejsze ciasto, bo proporcje z przepisu to jednak bardzo duża porcja (wiem, że chodzi o wykorzystanie na raz całego wiaderka twarogu 😉 ) . W związku z tym mam pytanie: czy może być tortownica śr. 20 lub 22 cm i jak wtedy piec? Pozdrawiam 🙂

    • Madame Edith pisze:

      Turkusowa,
      super, bardzo się cieszę, że sernik przypadł Ci do gustu! Zrób zatem z połowy porcji i piecz tyle samo, w takiej samej temp. w tortownicy 20 cm.
      Serdeczności!
      E.

  11. Martyna pisze:

    Jakież to jest przepyszne, Madame. Robię już trzeci raz i za każdym razem wychodzi idealne. Obłędne❤️

    • Madame Edith pisze:

      Martyno,
      Doskonale! Bardzo się cieszę, że tak Ci posmakował ten przepis 🙂
      Serdecznie ozdrawiam
      E.

  12. Natalia pisze:

    Dziękuję za odpowiedź Madame 🙂 Gluten jem, po prostu nieco ograniczam 😉 Spróbuję Twoją propozycję z mieszaniem mąk i ew. zmienianiem ich proporcji.

    Pozdrawiam

  13. Natalia pisze:

    Droga Madame, pomóż z mąką owsianą (nie do tego przepisu). Ostatnio zamieniam pszenną na owsianą w ciastach, wychodzą smaczne, ale za suche 🙁 Co można zrobić z proporcją, żeby ciasta na mące owsianej wychodziły mniej suche? W moim przepisie były 2 szklanki mąki, szklanka roztopionego masła klarowanego, 4 jaja, poza tym jabłka i oczywiście dodatki typu proszek do pieczenia i soda, etc. Wydawałoby się, że szklanka masła i 4 jaja dadzą wilgoć… Masz jakiś patent? Pozdrawiam ciepło

    • Madame Edith pisze:

      Natalio,
      mąki bezglutenowe (w tym bezglutenowa) niestety takie są, bo nie mają glutenu – białka, które wiąże, nadaje strukturę. Dlatego jeśli ich używam, to zawsze w połączeniu ze zwykłymi mąkami – pszenną, orkiszową, żytnią. Niestety nie ma prostego przelicznika, że np. 1 szklanka mąki pszennej = 1 szklanka owsianej + jakiś magiczny dodatek.

      Dlatego, moim zdaniem, jeśli nie spożywasz glutenu, lepiej korzystać z przepisów, które były wymyślone jako bezglutenowe, bo wtedy nie ma takich sytuacji, że ciasto wyjdzie za suche. Ktoś przemyślał, opracował składniki i proporcje w taki sposób, by ono się udało. I jeśli się mnie ktoś pyta czy przepis X wyjdzie jeśli zastąpi mąkę pszenną czy orkiszową, jakąś bezglutenową, to zawsze odpowiadam zgodnie z prawdą, że nie wiem, bo nie próbowałam tego przepisu w takiej konfiguracji. Zwykle takie zamiany niestety nie pozostają bez wpływu na smak, jak i konsystencję ciasta.

      Z pozdrowieniami
      E.

  14. Aneta pisze:

    Użyłam sra ” mój ulubiony ” ponieważ mieszkam w Wieluniu i tylko z tego sera piekę serniki. Tam nie ma za bardzo co odsączyć on jest tak gesty że można go kroić. Ja jednak obstaje przy zaniskiej temperaturze . W święta piekliśmy z mamą sernik marcinski. Był ściślejszy ale czuło się niedopieczenie. Zrobię za tydzień w wyższej temperaturze i zobaczę co z tego wyjdzie

    • Madame Edith pisze:

      Aneto,
      nigdy nie piekłam sernika z twarogu „mój ulubiony”, ale wiem, że jest zwarty i tłusty i jak najbardziej powinien być ok.
      Co do temperatury, to najlepiej zrób proszę test pieczenia w Twoim piekarniku. Przy swoich piekarnikach zawsze robię taką „kalibrację” wkładając termometr do pieczenia mięsa i sprawdzam przy kilku ustawieniach.

      Od wielu lat większość serników, a w zasadzie niemal wszystkie, piekę w takiej temperaturze i pieką też tysiące osób z różnych przepisów z bloga czy e-booka. Może po prostu Twój piekarnik piecze inaczej? Spotkałam się z tym, że może być różnica nawet 20 stopni C i wtedy to faktycznie może mieć wpływ na sernik. Zwłaszcza jeśli piszesz, że przy Marcińskim było podobnie. Nikt wcześniej nie zgłaszał mi takiej sytuacji, a to jest bardzo popularny przepis, często odtwarzany.

  15. Aneta pisze:

    Z przykrością muszę stwierdzić że to mój pierwszy nieudany sernik w życiu. Zachwycona zdjęciami wczoraj postanowiłam go upiec. Zrobiłam wszystko wg przepisu. Jednak dzisiaj rano okazało się że sernik absolutnie nie nadaje się do podania. Wozi się rozpada. Mam wrażenie że zwyczajnie się nie upiekł. Zrobię go jeszcze raz za tydzień ale myślę że 100 stopni z termobiegiem to poprostu za mało. Szkoda bo wygląda pięknie ale pokroić się nie da

    • Madame Edith pisze:

      Aneto,
      Wszystkie serniki piekę w takiej temperaturze: najpierw w wysokiej, by masa serowa się ścięła, a potem w niskiej. I robię tak od lat. Na 100% to nie jest kwestia temperatury pieczenia.

      Moim zdaniem Twój ser był za rzadki. Jakiej marki użyłaś? Czy go odcedziłaś z nadmiaru serwatki?

  16. Renata pisze:

    Dla mnie najlepszy ser do sernika to ” Mój ulubiony ” z Wielunia. Jest też rewelacyjny do jedzenia. Piątnica również ok.

    • Madame Edith pisze:

      „Mój ulubiony” kupuję w takich mniejszych opakowaniach do kanapek. Chyba nigdy go nie widziałam w dużym wiaderku 🙁

  17. Aneta pisze:

    Nie mam doświadczenia z wiaderkami od sera, ale są zapewne podobne do litrowych wiaderek po jogurcie greckim lub nadbużańskim. O ile tylko dobrze siedzi zamknięcie (jak napisała Edith, nie zawsze tak jest), wykorzystuję je do przechowywania orzechów, płatków, kasz lub innych sypkich produktów. Można też użyć ich na rozsady, jeśli ktoś praktykuje ogrodnictwo.

  18. Aneta pisze:

    Cudownie wygląda i pewnie też tak smakuje, ale czy beza ,,nie ślizga”się po jabłkach ?

  19. Martyna pisze:

    Madame, której firmy twaróg polecasz do tego sernika, bo nie mam pojęcia, który będzie miał 10% tłuszczu? I wygląda obłędnie ?

    • Madame Edith pisze:

      Martyno,
      Najlrpszy będzie z Piątnicy – taki bardziej tłusty, ale może być też chudszy np. Vitello z Biedronki lub z Lidla, ale trzeba te dwa dobrze odcedzić, bo mają sporo serwatki.

  20. Alicja Zarzycka pisze:

    Edit, wspaniały przepis, na pewno spróbuję. Mam pytanie z innej beczki, co robić z ogromną ilością plastikowych pudełek po serze trzykrotnie mielonym? Ostatnio wyrzuciłam kilkanaście po prostu do plastików, ale uważam, że to trochę marnotrawstwo. Masz jakieś patenty? Przecież robisz tych serników mnóstwo (Ja ostatnio też mam na nie fazę). Pani w sklepie powiedziała, ze mrozi w nich żywność. Ja tyle nie mrożę, więc nie potrzebuje wiaderek. Co z tym fantem zrobić?

    • Madame Edith pisze:

      Alicjo,
      Wyrzucam je. Dla mnie są za duże do mrożenia i nie są często szczelne, bo różnie się je otwiera, raz równo, raz nie do końca to otwarcie się zerwie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Sernik z jabłkami i bezą

Czas przygotwania:

@MadameEdith on Instagram