fbpx

Sernikobrownie z wiśniami

7 stycznia 2023
sernikobrownie z wiśniami

Sernikobrownie (sernik z brownie) z dodatkiem wiśni zrobiłam ostatnio na Boże Narodzenie, a dziś piekłam je drugi raz. Wszyscy za nim przepadają i proszę, bym robiła je regularnie. To sprawdzony przepis i przepyszne ciasto! Jednocześnie to też bardzo stary przepis. Wykorzystuję go co najmniej od dekady, ale do tej pory jeszcze nie znalazł się na blogu. Brownie od lat piekę tylko i wyłącznie według tej receptury, bo jest po prostu najlepsza. Na wierzch sernikobrownie dodaję paczkę mrożonych wiśni lub malin. I bez dwóch zdań jest to jeden z moich ulubionych serników. Po inne zapraszam do mojego e-booka „Serniki„.

A piszę to jako osoba, dla której czekolada w zasadzie mogłaby nie istnieć. Jednak dla takich przepisów dobrze, że ją mamy. Połącznie delikatnego sernika z brownie i wiśniami to jest hit nad hity. A najlepsze jest to, że jest to jedyny sernik, który jem, gdy jeszcze do końca nie wystygł. Na ciepło jest obłędnie pyszny! Aż trudno sobie odmówić dokładki.

Do jego przygotowania wykorzystuję popularny twaróg z wiaderka, który odcedzam na sicie przez 15-20 minut. Odcieknie z niego jakieś 150 ml serwatki, więc twarogu zostaje ok. 850 g. Zamiast mascarpone możecie użyć twarogu śmietankowego w kostce – polecam ten z Piask, Garwolina lub Strzałkowa.

Wiśnie lub maliny trzeba wyjąć z zamrażalnika i też zostawić na sicie. Muszą się rozmrozić. Sok możecie wypić, dolać do kompotu itp., bo inaczej sernik będzie zbyt wodnisty.

sernikobrownie z wiśniami

Sernikobrownie z wiśniami – składniki:

/na dużą blaszkę o wymiarach ok. 30 x 40 cm/

Na brownie:

  • 260 g gorzkiej czekolady (64-70% kakao)
  • 200 g masła
  • 200 g cukru
  • 4 jajka
  • 150 g mąki pszennej

Na masę serową:

  • 0,85 kg sera z wiaderka (o zawartości tłuszczu do 10% – chudego)
  • 500 g mascarpone lub sera śmietankowego w kostce
  • 3 jajka
  • budyń śmietankowy z cukrem
  • 120 g cukru
  • 400 g mnożonych wiśni

Do podania:

  • cukier puder

Sernikobrownie – przepis:

Piekarnik nagrzewamy do temperatury 150 stopni C z termoobiegiem. Prostokątną blaszkę o wymiarach ok. 30 x 40 cm wykładamy papierem do pieczenia, boki smarujemy masłem.


W garnuszku rozpuszczamy drobno posiekaną czekoladę razem w masłem. Następnie dodajemy cukier i dokładnie mieszamy, by się rozpuścił. Wrzucamy po 1 jajku i miksujemy. Na koniec dodajemy mąkę i mieszamy do uzyskania gładkiego, lśniącego ciasta. 2/3 gotowego ciasta przelewamy na blaszkę, resztę zostawiamy do dekoracji.

Wszystkie składniki na masę serową mieszamy ze sobą w malakserze lub dzieży miksera. Przekładamy na brownie, na wierzch wylewamy resztę ciasta na brownie. Za pomocą wykałaczki robimy esy-floresy. Na wierzchu układamy rozmrożone wiśnie odsączone z soku.

Pieczemy 60 minut w temperaturze 150 stopni z termoobiegiem. Po upieczeniu wyłączamy grzanie i zostawiamy sernik w piekarniku, by wystygł.

sernik na spodzie brownie

Sernikobrownie z wiśniami – podanie:

Gdy temperatura w piekarniku spadnie do 50 stopni C, można uchylić drzwiczki i dalej studzić lub od razu wyjąć, kroić i zajadać. Jeśli nie zjecie całego od razu, to należy go schować do lodówki. Kolejnego dnia warto go wyjąć godzinę przed jedzeniem, by się ogrzał. Najlepiej smakuje na ciepło lub w temperaturze pokojowej posypany cukrem pudrem.

Smacznego!

E.

P.S. Wpis zawiera autopromocję mojego e-booka „Serniki”.

sernikobrownie
sernikobrownie
sernik z brownie

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 47

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podobne wpisy

Komentarze

9 odpowiedzi na “Sernikobrownie z wiśniami”

  1. Justyna pisze:

    Czy jeśli dam kg sera, to będzie zagrożenie, że nie wyjdzie pod względem konsystencji lub smaku?

    • Madame Edith pisze:

      Justyno, używam 1 kg sera, ale odsączonego z serwatki – piszę o tym we wstępie: „Do jego przygotowania wykorzystuję popularny twaróg z wiaderka, który odcedzam na sicie przez 15-20 minut. Odcieknie z niego jakieś 150 ml serwatki, więc twarogu zostaje ok. 850 g.” Serwatke trzeba odsączyć, bo inaczej masa będzie zbyt wodnista i może spowodować zakalec w warstwie brownie.

  2. Katarzyna pisze:

    A jeśli piekarnik bez termoobiegu to jaka temperatura i jaki czas pieczenia?

  3. Ewe pisze:

    Chyba czegoś brakuje w masie serowej- jest bardzo płynna

  4. Wioletta Właszczuk pisze:

    Czy można dodać wiśnie z nalewki?

  5. Celina pisze:

    Wygląda obłędnie 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Sernikobrownie z wiśniami

Czas przygotwania:

@MadameEdith on Instagram