Śniadanie na słodko to często marzenie wielu osób. Myślimy jednak, że na słodko, to przecież niezdrowo i że nie powinniśmy. I że zrobimy je może jutro, albo od święta. Nie myślimy jednak o tym, że przecież słodkie śniadanie doda nam energii do efektywnego rozpoczęcia dnia. Ponadto znacznie lepiej zjeść słodkie śniadanie niż słodką kolację, gdyż po śniadaniu mamy przed sobą cały dzień na zużycie kalorii. Dodatkowo dzięki energetycznemu posiłkowi po przebudzeniu mózg i organizm mają dodatkową dawkę energii do pracy na wysokich obrotach od samego rana. Oczywiście należy zadbać o to, by nasza dieta była zbilansowana i nie powinniśmy jeść słodkiego przez cały dzień. Ale też należy pamiętać o tym, że jeśli posłodzimy kawę lub zjemy kawałek ciasta, to nic wielkiego się nie stanie, o ile tylko nasza dieta jest zrównoważona – składa się w odpowiedniej ilości z węglowodanów, białka, błonnika i tłuszczy.
Większość ludzi po prostu lubi słodkie posiłki i trudno byłoby im z nich zupełnie zrezygnować. Na szczęście nie ma takiej konieczności! Osobiście nie wyobrażam sobie wyeliminowania w 100% cukru i słodkich rzeczy ze swojej diety – cukier przecież doskonale konserwuje letnie przetwory, a domowe konfitury (wraz z moimi ulubionymi serami) są niezastąpionym elementem śniadań. Poza tym często dodaje się go chociażby do zup, surówek czy sosu pomidorowego, by podkręcić smak świeżych pomidorów.
Prowadząc aktywny tryb życia z urozmaiconymi posiłkami i odpowiednią ilością warzyw w diecie zjedzenie czasami słodkiego śniadania nie zaszkodzi, a z pewnością poprawi samopoczucie. Jako jedzeniowa hedonistka uważam, że nie można sobie w życiu odmawiać przyjemności, a taką przyjemnością jest dla mnie właśnie śniadanie na słodko. Dlatego też w dzisiejszym wpisie zebrałam dla Was 11 przepisów na słodkie śniadania, które prowadząc aktywny tryb życia możecie przygotować i zjeść bez wyrzutów sumienia 🙂
Śniadanie na słodko:
Pancakes
Gofry belgijskie
Chlebek cytrynowy
Chlebek bananowy
Topfenschmarrn
Kaiserschmarrn
Crumpets – angielskie racuchy
Racuchy z jabłkami
Placki z dyni
Cynamonowy wieniec z Estonii
Kanelbullar – cynamonowe bułeczki ze Szwecji
Smacznego!
E.
Podobne wpisy
Komentarze
12 odpowiedzi na “Śniadanie na słodko: 11 przepisów”
Dodaj komentarz
Śniadanie na słodko: 11 przepisów
Czas przygotwania:
ciekawe propozycja
Co za wspaniałe przepisy! Jestem naprawdę pod wrażeniem. Zwykle nikomu nie komentuję bloga, bo nie mam do końca takiej potrzeby, ale te przepisy to coś FENOMENALNEGO.
Naprawdę cieszę się, że ktoś w końcu zapodał pomysły, których w życiu nie znałam.
Na wielu stronach jak się szuka pomysłów chociażby na słodkie śniadanie, to wyskakują najbardziej znane opcje, niczym się nie wyróżniające. Kompletnie to nic nie daje.
A Pani tutaj podała tyle pomysłów i każdy wspaniały, że naprawdę aż nie wiem za co się brać! ♥
Dziękuję ogromnie, jest Pani wspaniała, wyróżnia się Pani wśród tłumu.
Te pomysły na śniadania znane z innych państw to coś przecudownego.
Dziękuję za Pani bloga! To taka piękna rzecz jak dzisiejsza pogoda za oknem (a przynajmniej u mnie świeci ogromnie słoneczko i wydaje się, że na dworze jest wiosna). Dziękuję!
Julio,
serdecznie dziękuję za tak ciepłe słowa. Jest mi ogromnie miło!
Pozdrawiam gorąco
E.
Kochani ,
Włosi jedzą na co dzień słodkie śniadania i są narodem szczupłym, w ich życiu gości równowaga, nie podjadają między posilkami , ruszają się i uważają że wszystko jest dla ludzi ale w rozsądnych proporcjach. Nie chłonął wszystkich nowych diet jak my Polacy . Nie chorują , dzieci nie maja tylu alergii i nietolerancji, refluksu a osoby starsze własne zdrowe zęby mają do najpóźniejszych lat życia. Apteki sa dwie na całe miasteczko i jeden stomatolog. Często bywam we Włoszech i z ogromnym podziwem patrzę na ich sposób życia i z niego czerpię. Owszem i oni chorują ale w duuuużo mniejszym stopniu niż Polacy. Przykładają dużą uwagę aby jeść żywność nieprzetworzoną i każdego dnia coś innego. Sama jam każdego dnia slodkie śniadanie gdyż nie jestem w stanie po przebudzeniu zjeść jajek czy wędliny. Jestem szczupła , zdrowa świetnie się czuję. Grunt to spalać to co się je i tyle. Warto zwrócić uwagę na Francuzki które również jedzą słodkie śniadania , rogaliki, bagietki z dżemem, obiad popijają kielszkiem wina , ser traktują jako deser, ale ruszają się , są zgrabne i powabne 🙂
Pozdrawiam 🙂
Ja bardzo lubię syrop klonowy zamiast cukry albo miód lipowy jest przepyszny?
Same pyszności:)
Słodkie śniadania jadam od zawsze i nie mam problemów ze zdrowiem, ani wagą. Wstaję wcześnie, nawet w weekendy nie mam ochoty na dłuższe spanie i nie byłabym w stanie o 6 rano jeść warzyw lub wędliny. Jest to dla mnie miłe rozpoczęcie dnia i nigdy nie wyrzekłabym się moich owsianek, granoli, owoców bułeczek czy kawałka domowego ciasta od czasu do czasu. A nawet zdarza mi się przyrządzić tiramisu na weekendowy poranek… Nie podjadam miedzy posilkami, dbam o ruch i w miare regularny tryb zycia, staram sie jesc roznorodnie, nie wykluczam przy tym slodkich kolacji jesli mam akurat ochote na omleta lub chalke z drzemem. Nie dajmy sie zwariować, jestem zdania, ze przyjemnosci tez są potrzebne dla zdrowia. Zgadzam się rowniez, że każdy zamiennik cukru, a już w szczególności ksylitol bardzo zmienia smak potraw. Pozdrawiam, Asia.
Asiu,
dokładnie o to mi chodziło! Nie dajmy się zwariować i jedzmy to, na co mamy ochotę. Oczywiście nie można przesadzać w żadną stronę i trzeba pamiętać o zrównoważonej diecie oraz ruchu. Jestem jednak tego zdania co Ty i uważam, że życie jest zbyt krótkie by sobie ciągle coś odejmować od ust, a słodkie wypieki na śniadanie, drugie śniadanie lub podwieczorek są bardzo przyjemnym elementem dnia 🙂
Serdeczności!
E.
Lubię śniadania na słodko – zwykle są to owsianki z owocami. 🙂 Marzy mi się jednak taka wypieczona chałka z dżemem. To byłoby najlepsze śniadanie! Lub też croissant, który też uwielbiam.
Słodkie śniadania jem 5 razy w tygodniu – uwielbiam wszelkie owsianki, gofry i placki 🙂 Ale kolacje też lubię słodkie i najczęściej jem jaglankę z jabłkiem, orzechami i suszonymi owocami. Cukru z owoców nie ograniczam, ale ten zwykły się staram, z różnym skutkiem, choć też uważam, że nie trzeba eliminować go całkowicie, nie mając problemów z gospodarką węglowodanową i wagą – przede wszystkim, tak jak piszesz, jest doskonałym konserwantem, dużo zdrowszym od tych chemicznych 🙂
A na Twoje pyszne, słodkie śniadania aż miło popatrzeć 🙂
Proponuję używanie ksylitolu, nie zmienia smaku a jest w przeciwieństwie do cukru zdrowy..
Kamilo,
Osobiście mam z nim duży problem, bo wg mnie właśnie znacząco zmienia smak potrawy. Dodatkowo zniechęcają jest jego cena. Uważam, że nic się nie stanie jeśli dodamy 2 łyżki cukru (można też wybierać między różnymi jego rodzajami) do pankejków czy 100 g do dużej blachy sernika.
Serdecznie pozdrawiam
E.