
Sok z malin to pyszny produkt uboczny, który powstaje przy produkcji malinowej konfitury. Warto mieć pod ręką kilka małych butelek z tym eliksirem. Przyda się w sam raz gdy nadejdzie niepogoda i wirusy oraz bakterie będą grasowały dookoła. Sok z malin to najlepsze naturalne lekarstwo, jakie można sobie wyobrazić. I uwierzcie mi żadne sklepowe soki nawet nie dorastają mu do pięt! Spróbujcie domowej wersji!
Sok z malin – składniki:
/na 500 ml soku + 2 słoiczki po 150 ml konfitury z malin/
- 750 g malin
- 250 g cukru (może by biały lub brązowy)
- 250 ml wody
Sok z malin – przepis:
W garnku zagotowujemy cukier z wodą. Po rozpuszczeniu powstanie z niego syrop cukrowy.
Maliny dokładnie myjemy i przebieramy. Warto zakupić te większe i bardziej dorodne – wtedy ten najbardziej żmudny etap pracy zajmie tylko chwilę.
Delikatnie wrzucamy je do garnka z gotującym się delikatnie syropem cukrowym. Ustawiamy na średni ogień (np. 4 lub 5 w skali do 9). Gotujemy przez 45 minut. W tym czasie tylko kilka razy lekko potrząsamy garnkiem. Owoce pod koniec gotowania powinny być szkliste – prawie przezroczyste. Będą ładnie wyglądały w słoiku, jeśli uda się Wam zachować część w ładnych kawałkach.
W tym czasie zawartość garnka będzie zmieniała się następująco:
Po 45 minutach przez sitko zlewamy sok do butelek – będzie go ok. 0,5 l.
Konfiturę zaś pakujemy do wyparzonych i wytartych słoiczków. Oczyszczamy brzegi i porządnie zakręcamy.
Odwracamy na kilkanaście minut do góry dnem i gotowe! Po wystygnięciu słoiczki przechowujemy w suchym i ciemnym miejscu np. spiżarce lub piwnicy (postoją kilka miesięcy, a nawet rok – do kolejnej wiosny i lata). Te do szybkiego zjedzenia trzymam w lodówce.
Słoiki czy butelki możecie też poddać procesowi pasteryzacji. Przeczytajcie mój przewodnik „Jak pasteryzować przetwory?„.
Mam nadzieję, że przepis na sok z malin przypadnie Wam do gustu równie bardzo, jak wcześniejsze na owocowe konfitury.
Smacznego!
E.
Podobne wpisy
Komentarze
10 odpowiedzi na “Sok z malin – najlepsze lekarstwo na przeziębienie”
Dodaj komentarz

Sok z malin – najlepsze lekarstwo na przeziębienie
Czas przygotwania:
Rozumiem, po prostu strasznie to słodkie wyszło, o ile syrop mogę rozrobić to konfitura już dla mnie smakuje jak ulepek, brakuje mi naturalnej dla maliny kwaskowatości. Dlatego zastanawiam się czy jeśli zmniejszę ilość cukru powiedzmy o połowę to czy wciąż przetwory będą zakonserwowane jak należy?
Ok. Rozumiem. Nie wiedziałam, że masz na myśli konfiturę, bo tu jest przepis na sok… W każdym razie maliny można przesmażyć nawet bez dodatku cukru lub małą jego ilością i z odrobiną soku z cytryny, a potem koniecznie zapasteryzować. Powinny spokojnie przetrwać całą zimę.
Czy można dać mniej cukru niż podane w przepisie? Ta ilość mnie przeraża 😀
Cukier w tym przypadku to naturalny konserwant. Poza tym tym ten sok używa się jak syrop – rozrabia z wodą.
Świetny przepis! Szybko i w łatwy sposób można wyczarować pyszny sok na zimę:) POLECAM:)
Przepis super, tylko nie jest to sok ! Gotowany syrop, smaczny, ale przez gotowanie pozbawiony dużej części witamin ( soki to jednak produkt inny- świeżo wyciskany, ewentualnie pasteryzowany aby dłużej przechować ).
Rewelacyjny przepis. Dzięki Twoim wskazówkom M-me po raz pierwszy przygotowałam przetwory na zimę, a do tej pory przygotowanie samodzielne soku z malin wydawało mi się skomplikowane. W przyszłym tygodniu kupię kolejne maliny i przygotowuję więcej? pozdrawiam serdecznie
Nigdy nie robiłam soku z malin, a wyobrażam sobie, że musi być przepyszny – maliny mają cudowny smak 🙂 Więc myślę, że w najbliższych dniach wypróbuję recepturę :):)
Mam pytanie: jak długo trzyma się sok z malin bez pasteryzacj?
Mój stoi już ponad rok i nadal jest dobry. T w zasadzie kwestia dobrych słoików i nakrętek 🙂 Ale na wszelki wypadek można go oczywiście zapasteryzować.