
Sernik z Kraju Basków, a dokładnie z San Sebastian, to sernik z natury spalony, z błyszczącą skarmelizowaną, chrupiącą skórką. Nie jest to przypadek, że jest ciemno brązowy, to nie błąd w przygotowaniu – on właśnie taki jest! W tym też tkwi jego urok: skórka ma charakterystyczny, lekko karmelowy posmak, który nadaje sernikowi wyrazistości. Tak samo jak skórka, jego cechą charakterystyczną jest także to, że mocno opada. To w nim element obowiązkowy, bo też i w tym właśnie tkwi jego urok. Jest zapadnięty, czasami pęknie tu i ówdzie, bardzo wyrośnie w trakcie pieczenia, by po wyłączeniu piekarnika sromotnie opaść w dół. Taki właśnie ten prześmieszny, ale i też przepyszny sernik. Jedyny w swoim rodzaju!

Spalony sernik z Kraju Basków – składniki:
/wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej; na blaszkę o średnicy 25 cm/
- 50 g masła do wysmarowania formy
- 1 kg sera trzykrotnie mielonego (użyjcie dobrej jakości)
- 200 g śmietanki kremówki 36% (gęstej, w kubku)
- 120 g cukru
- 5 dużych jajek…
Cały przepis na ten sernik znajdziecie w moim e-booku:

Podobne wpisy
Komentarze
15 odpowiedzi na “Spalony sernik z Kraju Basków – uda się każdemu!”
Dodaj komentarz

Spalony sernik z Kraju Basków – uda się każdemu!
Czas przygotwania:
Czyli muszę kupić E-booka, aby zobaczyć cały przepis? Szkoda, już go kiedyś piekłam i chciałam go powtórzyć, bo bardzo nam smakował
Tak, teraz ten przepis będzie dostępny tylko w e-booku wraz z innymi premierowymi recepturami.
Dokładnie taki sam mi wyszedł. To mój pierwszy sernik w życiu ido tego udany;-) . Jest bardzo lekki. Miałam mniejszą blaszkę i musiałam proporcjonalnie zmniejszyć ilość składników o 1/2 . Ponieważ nie miałam śmietany 36 % dodałam 18% i też jest porządku.
rozmiar formy, średnica tortownicy to bardzo ważny parametr aby ciasto się udało, dobrze więc by było aby był podany na końcu listy składników:)
Ryszardzie, ta informacja jest podana w moich przepisach zawsze na początku listy składników.
Sernik rewelacyjny 🙂 nie miałam ekstraktu waniliowego dlatego zmniejszyłam ilość cukru do 100gr i dodalam opakowanie cukru waniliowego. I chyba jest ciut za słodki. Czy to przez cukier waniliowy?
Jakiej średnicy tortownicy uzylas?
U mnie była to tortownica o średnicy 25 cm. Jeśli 120 g to dla Ciebie zbyt dużo i wg Ciebie wyszedł za słodki, możesz spróbować kolejnym razem ze 100 lub 90 g. Cukier waniliowy jest rak samo słodki jak zwykły, więc ma taki sam wpływ na smak 🙂
Nie mogę w to uwierzyć! Całe życie piekłam taki sernik, z tym że w prodiżu i z przepisu mojej babci.. Zawsze jest spalony, zapadnięty, wilgotny i najlepszy 🙂 Kto by pomyślał, że pochodzi on aż z kraju Basków ;P
Hahaha! A widzisz, a tu taka niespodzianka 😀
A jaki rodzaj sera został użyty? I jaki oni używają? Ciekawi mnie to ponieważ w Hiszpanii nie ma sera twarogowego takiego jak w Polsce a tym bardziej mielonego.
Użyłam sera Piątnica. W Hiszpanii do serników używa się Philadephii, ale nie wiem z czego dokładnie robią go w San Sebastian. Faktycznie, Hiszpanie nie znają czegoś takiego jak twaróg.
czemu nazwa z Kraju Basków? to ich jakiś tradycyjny sernik?
Tak, taki sernik jest tam bardzo popularny.
Fajny sernik 🙂
Smakuje doskonale! Bardzo polecam każdemu 🙂