fbpx

Syrniki – placki z serem

24 kwietnia 2019
syrniki

Syrniki to popularne w Rosji, na Ukrainie i Białorusi placuszki robione na bazie sera. Są wyjątkowe, bo bardzo delikatne i puszyste. Cały figiel polega na tym, by do sera dodać jak najmniej innych składników w taki sposób, by placuszki były jak najbardziej serowe i rozpływające się w ustach.

Jak to zrobić? Nie jest to wcale bardzo trudne. Syrniki można robić z dodatkiem mąki pszennej lub kaszy manny. Z kaszą według mnie są znacznie łatwiejsze do przygotowania, więc jeśli robicie je pierwszy raz, to bez zastanowienia użyjcie kaszy.

Syrniki nie są może najłatwiejszymi plackami na świecie, ale warte są podjętego wysiłku. Robi się je dwie minuty, ale podczas formowania i smażenia trzeba uważać, bo łatwo się rozpadają. Warto mieć pod ręką sporą szpatułkę, która pomoże przełożyć je na drugą stronę.

syrniki

Syrniki – składniki:

/na 10 sporych sztuk – porcja dla 3-4 osób/

  • 500 g twarogu*
  • 4 płaskie łyżki domowego cukru waniliowego
  • 2 jajka
  • 100 g kaszy manny lub mąki pszennej
  • mąka do obtoczenia syrników
  • olej rzepakowy do smażenia

*Do syrników tradycyjnie polecany jest twaróg w kostce. Przyznam jednak, że przeważnie robię je z twarogu z wiaderka, czyli „trzykrotnie mielonego”. Ważne jednak, by był dobrej jakości i w składzie miał sam twaróg, beż żadnych dodatków, bo często tego typu sery są po prostu bardzo wodniste i z takiego syrniki się nie udadzą.

Do podania:

  • cukier puder
  • konfitura
  • świeże owoce
  • jogurt
syrniki

Syrniki – przepis:

W misce mieszamy z sobą ser, jajka, cukier, kaszę lub mąkę. Wyrabiamy aż masa będzie jednolita. Zobaczycie, że będzie dość luźna, ale taka ma być! Nie dodawajcie więcej kaszy lub mąki, bo syrniki nie będą tak delikatne.

Syrniki

Na talerzu wysypujemy 3-4 czubate łyżki mąki. Nabieramy łyżką porcję ciasta i wrzucamy w mąkę. Bierzemy do ręki i otrzepujemy nadmiar mąki, jednocześnie formując okrągły placuszek, spłaszczamy w dłoniach.

Syrniki

Na patelni rozgrzewamy olej i wrzucamy po 3 sztuki. Smażymy na średnim ogniu 2-3 minuty z jednej i potem tyle samo z drugiej strony. Wyjmujemy i przekładamy na talerz wyłożony papierowymi ręcznikami, które wchłoną nadmiar tłuszczu.

Syrniki

Syrniki – podanie:

Syrniki zajadamy na gorąco. Przed podaniem posypujemy je cukrem pudrem. Najlepiej smakują w towarzystwie domowej konfitury lub ze świeżymi owocami oraz kubkiem kawy.

Syrniki

Smacznego!

E.

Syrniki
Syrniki



Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 133

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podobne wpisy

Komentarze

16 odpowiedzi na “Syrniki – placki z serem”

  1. Agnieszka pisze:

    Przepyszne,dziękuję za przepis

  2. kasia pisze:

    zrobiłam z sera ze strz, bo to mistrz, calkiem bez cukru, bo nie lubię. rewelacja!

  3. Agnieszka pisze:

    Weźcie trafiłam na przepis na syrniki, który wyszedł ? Poprzednie mnie zniechęciły do tych placuszków ale postanowiłam ostatni raz i już wiem, że innych nie zrobię.

  4. mi pisze:

    Czy kaszę mannę należy wsypać surową? Nie chrupie w zębach?

  5. Martyna pisze:

    Zrobiłam właśnie z twarogu wędzonego z dodatkiem odrobiny soli morskiej – są doskonałe! zajadam z dżemem truskawkowym.

  6. Julia pisze:

    Czy udadza sie rowniez w wersji pieczonej? Nie moge smazonego a slinka cieknie…

  7. Daga pisze:

    Syrniki przepyszne! Zrobiłam z sera półtłustego w kostce z kasza manną. Zgadzam się z poprzedniczka, że cukru jest w sam raz. Dawno nie jadłam tak smacznych placuszków ☺️

  8. Majka pisze:

    To pierwszy przepis gdzie cukru jest w sam raz. Wszędzie muszę zmniejszać i daję w zależności od 0,6 do 0,75 na 1. A tu jest idealnie. Dwa razy robiłam ale ze zwykłego twarogu półtłustego i oczywiście z domowego cukru waniliowego. Pycha. Dziękuję za takie proste przepisy. W kolejce do przetestowania są naleśniki.

  9. Kasia pisze:

    Droga Edith, dziękuję bardzo za przepis. Placuszki są pyszne. Moi Messieurs pochłonęli je w błyskawicznym tempie. Musiałam szybko smażyć drugą porcję. Pozdrawiam ciepło,

  10. Erynia pisze:

    Nie trzeba szukać aż w Rosji – w Małopolsce to są małdrzyki.

    • Madame Edith pisze:

      Małdrzyki to jednak coś innego. Są podobne, ale mają inny skład, bo dodaje się do nich całe jajko, żółtko, masło klarowane oraz mąkę.

  11. agak pisze:

    Mam twaróg w kostce, czy powinnam go zmielić? Czy wystarczy rozdrobnić i zmieszać z pozostałymi składnikami?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Syrniki – placki z serem

Czas przygotwania:

@MadameEdith on Instagram