Szarlotka z budyniem – takiej jeszcze nie było! Wiem, jaką popularnością cieszy się sernik z budyniem. Więc skoro sernik, to czemu by nie zrobić szarlotki? To ciasto jest pyszne i bardzo proste. Ciasto można utrzeć w misce, a można i w mikserze. Ciasto i jabłka ścieramy na tarce o grubych oczkach. Naprawdę nie wymaga żadnych skomplikowanych czynności. Można ją jeść na ciepło, choć lepiej się kroi, gdy już porządnie wystygnie, a budyń stanie się gęstszy. Bardzo ją Wam polecam, bo ma tylko 110 gramów cukru w całej blaszce! To daje mniej niż 5 gramów na kawałek, a ciasto jest idealnie zbalansowane. Niemożliwe? Zobaczcie!
Szarlotka z budyniem – składniki:
(na blaszkę o wymiarach 20 x 35 cm)
Składniki na warstwę budyniową
- 2 budynie śmietankowe z cukrem (lub 2 budynie śmietankowe bez cukru + 4 łyżki cukru)
- 900 ml mleka
Składniki na ciasto
- 50 g cukru pudru
- 200 g chłodnego masła pokrojonego w kostkę
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 średnie jajko
- 350 g mąki pszennej krupczatki
Warstwa z jabłkami
- 1,6 kg jabłek (użyłam 6 sztuk szarej renety)
- czubata łyżeczka cynamonu
- 1/3 łyżeczki mielonych goździków
- 3 płaskie łyżki kaszy manny
Do podania
- cukier puder
- cynamon
Szarlotka z budyniem – przepis
Zaczynamy od przygotowania budyniów, bo muszą ostygnąć. Robimy je zgodnie z instrukcją na opakowaniu, ale z nieco mniejszą ilością mleka – 900 ml zamiast całego litra. Gotowy budyń przykrywamy folią spożywczą, by nie zrobił się na nim kożuch, i odstawiamy do ostygnięcia.
Przechodzimy do przygotowania ciasta. Masło kroimy w kostkę. Ucieramy w misce lub w mikserze razem z cukrem pudrem. Gdy masa się połączy dodajemy jajko, proszek do pieczenia i trochę mąki. Zagniatamy stopniowo dosypując resztę mąki. Gotowe ciasto zawijamy w folię spożywczą i wkładamy do zamrażalnika na 40-60 minut.
Następnie przygotowujemy masę jabłkową. Jabłka myjemy, obieramy i ścieramy na tarce o jak największych oczkach lub w malakserze, by było szybciej. Jabłka przekładamy do dużej miski, dodajemy mielony cynamon i mielone goździki oraz kaszę mannę. Dokładnie mieszamy.
Blaszkę wykładamy papierem do pieczenia. Ścieramy ok. 2/3 mocno schłodzonego ciasta na dno blaszki. Nie trzeba go dociskać do dna. Ważne, by było równomiernie rozłożone.
Na wierzch ciasta wykładamy jabłka, a na nie wykładamy schłodzony budyń (nie musi być zimny, wystarczy, by był w temperaturze pokojowej lub lekko ciepły).
Na samą górę ścieramy pozostałą część ciasta. W tym momencie szarlotka z budyniem jest już gotowa do pieczenia. Formę z ciastem umieszczamy na środkowej półce w piekarniku nagrzanym do 160 stopni (z termoobiegiem). Ciasto pieczemy około 55-60 minut.
Szarlotka z budyniem – podanie
Po upieczeniu możemy od razu wyjąć szarlotkę z piekarnika. Ciasto studzimy w formie. Przed podaniem można oprószyć szarlotkę z budyniem cukrem pudrem lub cukrem pudrem wymieszanym z odrobiną cynamonu.
Smacznego!
E.
Podobne wpisy
Komentarze
6 odpowiedzi na “Szarlotka z budyniem”
Dodaj komentarz
Szarlotka z budyniem
Czas przygotwania:
A czy zwykła mąka zamiast krupczatki może być? Jeżeli tak to ile?
Tak, może być, choć krupczatka daje bardziej kruche ciasto. Zwykłej mąki dajemy tyle samo co krupczatki.
A co jeśli nie damy kaszy manny do jabłek?
Jabłka puszczą sok i ciasto się nie uda, spód będzie przemoczony. Nie da się pokroić ciasta w ładne kawałki. Kasza to składnik obowiązkowy w szarlotkach ze świeżymi tartymi jabłkami. Nie używa się jej przy jabłkach smażonych lub ze słoika, bo one soku nie puszczają.
Tak na pierwszy rzut oka to raczej ok. 100g cukru w całej blaszce (ciasto plus budyń) plus puder do posypania 🙂
Około 110 g – 50 gramów w cieście, ok. 60 w budyniu + trochę do posypania.