Tempeh – co to jest? Z czym jeść?

30 sierpnia 2024

Tempeh to składnik, który poznałam podczas wakacji w Indonezji. Charakteryzuje się ciekawym smakiem, licznymi właściwościami zdrowotnymi i wartościami odżywczymi. Poznaj ten smaczny, pożywny i zdrowy substytut mięsa. Dowiedz się, jak go szybko przyrządzić oraz gdzie go można kupić. Czy tempeh jest podobny do tofu?

Jak powstaje tempeh?

Tempeh ma grudkową strukturę – to nic innego jak odpowiednio przygotowane całe nasiona soi, które są poddawane procesowi fermentacji. Jednak oprócz sfermentowanej soi do produkcji używa się także zarodników grzyba Rhizopus oligosporus. Tempeh ma bardzo ciekawy, wyrazisty smak, który jest określany jako grzybowo-orzechowy. Niektórzy porównują go do cieciorki.

Struktura tempehu jest twarda i zbita. Produkt ten zawiera bardzo dużą ilość białka oraz wiele istotnych substancji odżywczych. Jest też bezglutenowy, bo soja naturalnie nie ma glutenu – ale zawsze warto sprawdzić tę informację na opakowaniu, bo czasami w zakładzie produkcyjnym używane są inne zboża.

Rodzaje tempehu

Tempeh może występować w różnych postaciach, można go też przygotować na rozmaite sposoby. Najczęściej w sklepach spotkamy tempeh naturalny, ale znajdziemy też tempeh wędzony, marynowany, a nawet smażony. Przygotowując dania z tego składnika warto wiedzieć, że tempeh można samodzielnie marynować, smażyć czy grillować. Nie trzeba sięgać po sklepowe „gotowce”, które w składzie marynaty mogą mieć różne składniki.

tempeh

Wartości odżywcze tempehu

Czym tempeh jest zdrowy? Tak i to bardzo. Jest zdrowszy od tofu! Tempeh to źródło białka. W 100 g produktu znajdziemy ok. 20 g białka, co oznacza, że z powodzeniem można zastąpić nim mięso. Tempeh w 100 gramach ma od 150 do 200 kcal. Pomimo niskiej kaloryczności ma wysoką wartość odżywczą.

Co więcej, w tempehu kryją się m.in. takie cenne mikroelementy jak żelazo, magnez, wapń, fosfor, witaminy z grupy B, błonnik, a także kwasy tłuszczowe omega-3 oraz izoflawony. Tempeh to także naturalny probiotyk, czyli jego spożywanie sprawia, że mikroflora jelit będzie miała odpowiedni skład.

Czym się różni tempeh od tofu i natto?

Tofu to zupełnie inny produkt niż tempeh, choć oba powstają z soi. Oba te składniki są źródłem białka roślinnego i są traktowane jako zamienniki mięsa. Tempeh wyróżnia się bogatym smakiem, natomiast tofu jest bezsmakowe (może z wyjątkiem wędzonego tofu, w którym da się wyczuć delikatny smak). Inna jest też konsystencja obu produktów: tempeh jest dość twardy, a tofu – bardziej miękkie. Odmienne są także wartości odżywcze opisywanych składników. W tempehu mamy więcej składników odżywczych niż w tofu. Ponadto ten pierwszy przysmak jest łatwiej przyswajalny przez ludzki ustrój. Z kolei tofu jest produktem zdecydowanie łatwiej dostępnym niż tempeh.

Z kolei japońskie natto jest bliższe tempehowi, ale ma zupełnie inny smak, konsystencję, jak i skład, bo do produkcji w natto używane są bakterie bacillus subtilis natto, które w procesie fermentacj iwytwarzają witaminę K2. Osobiście za natto delikatnie mówiąc nie przepadam. Nie przekonuje mnie zarówno jego smak, jak i ciągnąca się konsystencja, która jest mało apetyczna. Choć oczywiście natto jest bardzo zdrowe i nawet uważa się, że to dzięki niemu Japończycy mogą pochwalić się tak długim życiem.

tempeh

Przepis na makaron z tempehem

Z czym tempeh dobrze smakuje? Z warzywami, makaronem, ryżem, kaszami, rybami, a także na słodko-ostro. W wersji śniadaniowej tempeh świetnie sprawdzi się jako dodatek do szakszuki, na większy apetyt warto go przyrządzić np. jak kotleta czy dodatek do azjatyckiego makaronu. Na kolację można go podać w sałatce. Mój ulubiony tempeh to ten w gęstym sosie rodem z Indonezji. Taki smakował mi najbardziej i taki też przyrządzam obecnie w domu. Przepis znajdziecie we wpisie: makaron z tempehem.

makaron z tempehem

Gdzie kupić tempeh i ile kosztuje?

Tempeh czasem można znaleźć w dobrze zaopatrzonych supermarketach i dyskontach spożywczych. Bez trudu powinniśmy dostać tempeh w stacjonarnych sklepach ze zdrową żywnością, na stoiskach z produktami azjatyckimi, jak i w bio marketach.

Ponadto tempeh jest dostępny w sklepach online, które oferują sprzedaż artykułów wegetariańskich, wegańskich, bio, eko, jak i azjatyckich.

Ile kosztuje tempeh? Najdroższe są tempehy kraftowe, czyli wytwarzane w mniejszych ilościach, w teorii bardziej dopracowane pod względem smaku. Ale powiem Wam szczerze, że kupiłam raz tempeh zwykły i kraftowy i po usmażeniu nie zauważyłam wielkiej różnicy. By nie powiedzieć żadnej. W naszych sklepach można spotkać tempehy produkowane w Azji, krajach europejskich, jak i nasze rodzime. Tych ostatnich jest często najwięcej, a liczba producentów stale rośnie.

Aktualnie cena kostki o wadze 200 g kosztuje ok. 12 zł. Tempeh kraftowy jest droższy – kosztuje ok. 18 zł. Wersje marynowane czy wędzone są w podobnej cenie, czasami tylko minimalnie droższe.

Jak przechowywać tempeh?

Tempeh po otwarciu przechowuje się w lodówce. Jednak maksymalnie można go wykorzystać kulinarnie jeszcze tylko przez tydzień. Najlepiej kupować kostki po 200 g i zużywać je na raz. Termin przydatności tempehu zakupionego w sklepie i hermetycznie zapakowanego wynosi około jednego miesiąca. Warto sprawdzić termin na opakowaniu w momencie zakupu, bo czasami zdarza się, że ma on jeszcze krótszy termin.

Do przeczytania!

E.

tempeh z makaronem

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 4

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podobne wpisy

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Tempeh – co to jest? Z czym jeść?

Czas przygotwania:

@MadameEdith on Instagram