Tort bezowo-kawowy to coś niesamowitego! To aż trzy blaty bezowe przełożone kawowym kremem i kisielem z czerwonych owoców dla przełamania smaku. Jest fantastyczny i cała moja rodzina była zachwycona. Zaraz po upieczeniu zniknęła połowa – tak bardzo wszystkim smakował. Monsieur, który, jak wiecie, nie przepada za bezą, powiedział, że jest fenomenalny i aż wziął dokładkę! I to jest fakt: ten tort jest przepyszny. Swój zrobiłam z dodatkiem kawy zbożowej, by mogły go też zjeść dzieci.
Składniki
Do tortu użyłam białek z około 8 białek. Białko bowiem zwykle waży ok. 50 gramów. Ale pamiętajcie, że dużo zależy od rozmiaru. Dlatego warto je zważyć, by użyć dokładnie 150% cukru w stosunku do masy białek. U mnie białka ważyły 400 gramów, więc użyłam 600 gramów cukru pudru.
Krem kawowy to typowy krem z bitej śmietany i mascarpone. Dodajemy do niego mało cukru i kawę rozpuszczalną w proszku. Możecie użyć kawy zbożowej, ale nie używajcie kawy w dużych granulkach. Taką należy najpierw rozpuścić w 1 łyżce gorącej wody. Tylko kawę w proszku można dodać bezpośrednio do kremu, bo bez problemu się rozpuści. Kawa w granulkach pozostawi kropki i spore cząstki kawy w kremie.
Kisiel z owoców zróbcie z 250 g czerwonych owoców, 3 łyżek wody, odrobiny wody i 1 łyżki skrobi kukurydzianej – dokładnie opisałam to w przepisie na Pavlovą z żurawiną.
Tort bezowo-kawowy – składniki:
(na 3 blaty bezowe o średnicy 26 cm)
- 400 g białek
- szczypta soli
- 600 g cukru pudru
- 2 łyżeczki skrobi kukurydzianej
- 1 łyżeczka soku z cytryny
Składniki na krem:
- 400 g kremówki
- 500 g mascarpone
- 2 łyżki cukru pudru
- ok. 4 łyżki kawy instant (może być zwykła lub zbożowa) – do smaku
Dodatkowo:
- kisiel z czerwonych owoców (zobaczcie w przepisie na Pavlovą z żurawiną – możecie go zrobić z żurawiną lub jak u mnie z mieszanki mrożonych wiśni, malin i porzeczek)
- odrobina ciemnego kakao do posypania ciasta
Tort bezowo-kawowy – przepis:
Białka z odrobiną soli ubijamy na sztywną pianę. Stopniowo dodajemy cukier puder. Gdy masa będzie lśniąca i będzie tworzyła wyraźne wstęgi, dodajemy łyżeczkę soku z cytryny oraz skrobię kukurydzianą. Sok z cytryny stabilizuje bezę i dzięki niemu nie tworzą się na niej kropelki wody. Skrobia zaś sprawia, że beza jest bardziej gęsta i lekko ciągnąca w środku.
Gotową masę przekładamy na trzy blachy wyłożone papierem do pieczenia. Dla ułatwienia można odrysować na nich kółka o jednakowej średnicy.
Blaty bezowe piekę z termoobiegiem – dzięki temu mogę upiec trzy na raz. Najpierw ustawiam temperaturę na 160 stopni z termoobiegiem i wstawiam blaty do nagrzanego piekarnika. Piekę 8 minut, po czym zmniejszam temperaturę do 100 stopni C z termoobiegiem i piekę jeszcze ok. 2,5-3h. Czas pieczenia zależy od wysokości i rozmiaru bezy, jak i Waszych preferencji czy piekarnika. Następnie wyłączam piekarnik i zostawiam w nim blaty bezowe na ok. 1,5 godziny, aż do wystudzenia.
Ważna uwaga: w moim obecnym piekarniku podczas suszenia zmieniam raz położenie blaszek w piekarniku, by dolna beza była równie dobrze wysuszona, co pozostałe. W poprzednim piekarniku nie było takiej konieczności, więc zwracam Wam na to uwagę. Piekarnik piekarnikowi nie jest równy, a termoobieg też różnie działa.
Gdy blaty się pieką, można zrobić krem. Wystarczy ubić śmietaną kremówkę, a potem dodać do niej cukier i kawę instant. Na końcu stopniowo dodajemy mascarpone. Kawę proponuję dodawać stopniowo. U mnie 4 łyżki były wystarczające. W razie potrzeby można jej dodać więcej już po wymieszaniu mascarpone. Ale łatwiej ją wymieszać z samą kremówką niż z gęstym serem. Kawowy krem należy przechowywać w lodówce aż do momentu rozsmarowywania na bezie.
Złożenie tortu:
Jeden blat kładziemy na paterze. Wykładamy na wierzch połowę kremu kawowego. na środku robimy zagłębienie. Wykładamy 3 łyżki kisielu z owocami. Przykrywamy drugim blatem. Wykładamy na niego pozostałą część kremu kawowego i ponownie robimy zagłębienie i nakładamy czerwony kisiel z owocami (resztę kisielu podajemy do ciasta, by można było go sobie dokładać). Przykrywamy ostatnim blatem i oprószamy go kakao.
Tort bezowo-kawowy – podanie:
Tort powinien się schłodzić w lodówce przez ok. 2h. Kroimy go za pomocą gorącego noża. Niezjedzoną część przechowujemy w lodówce do 2 dni.
Smacznego!
E.
Podobne wpisy
Komentarze
Jedna odpowiedź do “Tort bezowo-kawowy”
Dodaj komentarz
Tort bezowo-kawowy
Czas przygotwania:
Wygląda smakowcie. Mnie niestety nie zawsze beza się udaje.