Jest 1 kwietnia, teoretycznie wiosna, ale za oknem szaro-buro. Dlatego przedstawiam przepis na wiosenny, owocowy i bardzo lekki tort bezowy. Idealny na ciepłe letnie i wiosenne dni, jak i na każdą porę gdy chcemy skusić się na coś słodkiego i lekkiego jak chmurka, lub też poprawić sobie humor gdy pogoda nie sprzyja.
Tort bezowy – składniki:
/Spody bezowe – 2 okręgi po 26 cm/
- 6 białek
- szczypta soli
- 250 g cukru pudru
- 1 łyżeczka soku z cytryn
- 1 łyżeczka octu
- 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej (by beza była ciągnąca)
Tort bezowy – przygotowanie bezowych spodów:
Schładzamy dzieżę w lodówce (miskę, w której będziemy ubijać białka). Ubijamy jajka ze szczypta soli (wtedy ubiją się bardzo szybko na sztywną pianę). Dodajemy powoli cukier puder, po jednej łyżeczce dobrze mieszając.
Następnie dolewamy ocet i sok z cytryny oraz dodajemy łyżeczkę mąki ziemniaczanej (dzięki niej beza będzie wilgotna i lekko ciągnąca w środku).
Moja uwaga:
Zarówno sok z cytryny, jak i ocet powodują, że beza jest wilgotna w środku i krucha na zewnątrz. Można dodać tylko ocet, albo tylko sok z cytryny. Ocet może być zwykły – spożywczy albo biały winny. Może być też balsamiczny, ale wtedy beza będzie miała delikatny zapach i kolor balsamico! Ja dodałam łyżeczkę octu spożywczego i dla aromatycznego zapachu sok z cytryny.
Wykładamy lśniącą masę na papier z odrysowanym kołem o średnicy 26 cm…
… lub silikonową podkładkę do pieczenia.
Moja uwaga:
Warto, by górna warstwa była grubsza i bardziej nierówna (u mnie na żółtej macie), a dolna bardziej wyrównana (u mnie na papierze do pieczenia) – ułatwi nam to nakładanie na spód kremu i sprawi, że wierzch ciasta będzie bardzo atrakcyjny dla oka.
Pieczemy przez 1h w 140 stopniach C. Po tym czasie wyłączamy piekarnik i uchylamy drzwi i zostawiamy bezę do wyschnięcia na min. 2 h, choć najlepiej zrobić ją poprzedniego dnia wieczorem i zostawić na całą noc w piecu do wyschnięcia.
Po upieczeniu bezy wyglądają tak:
Składniki na nadzienie:
- 300 g truskawek (mogą być też inne owoce: czerwone porzeczki, maliny, borówki, jagody…)
- 250 g mascarpone
- 250 ml kremówki
- 3 łyżki cukru pudru
Tort bezowy – masa – przygotowanie:
Do zimnej dzieży wlewamy schłodzoną śmietanę kremówkę.
Podobne wpisy
Komentarze
21 odpowiedzi na “Tort bezowy”
Dodaj komentarz
Tort bezowy
Czas przygotwania:
Witam.
Robiłam tort. Wyszedł genialny. Mam jednak pytanie. Chciałam zrobić większy. Podwoić składniki na blaty. Czy w związku z tym zmienia się czas pieczenia?
Możesz minimalnie wydłużyć czas suszenia bezy – o jakieś 10-15 minut.
Piekarnik Góra dół czy termoobieg przy dwóch blatach naraz?
Zdecydowanie termoobieg.
Nie zalecam zostawiać blatów bezowych na całą noc w piecu do wyschnięcia. Przetestowałem to i niestety blaty nie chciały odkleić się od papieru do pieczenia. Konieczne było ponowne podgrzewanie blatów.
I jeszcze jedno. Jajka też powinny być z lodówki? Zimne?
Tak, mogą być zimne z lodówki.
Czy bezy piekłaś oddzielnie, czy dwie wkładałaś do piekarnika na raz? Jeżeli oddzielnie to co zrobić z pierwszą bezą już upieczoną? Wyciągnąc z piekarnika? To jak się wysuszy. Tort wygląda obłednie i chciałam go zrobić. Pozdrawiam.
Piekłam jednocześnie, na dwóch półkach 🙂
Jaką temperaturę ustawić piekąc jednocześnie dwa blaty na termoobiegu?
Taką samą jak w przepisie. Liczba blatów nie ma znaczenia.
Mam pytanie, czy w trakcie suszenia piekarnik zostawiamy wlaczony na 140 stopni czy zmieniamy temperature badz go wylaczamy calkowicie?
Droga Czytelniczko / Drogi Czytelniku,
Dziękuję za tę uwagę – już dopisałam tę uwagę do posta. Po upieczeniu w 140 stopniach piekarnik całkowicie wyłączamy, uchylamy lekko drzwiczki i zostawiamy bezę (najlepiej na noc), by się wysuszyła.
Serdecznie pozdrawiam,
E.
Nie wiem czemu, ale nie mogę odpowiedzieć pod swoim poprzednim postem. Dziękuję za informację, zabieram się zatem za ubijanie białek! 🙂
Pozdrawiam,
Agnieszka
Hej, tu Agnieszka :). Planuję podać tort bezowy z porzeczkami mojej rodzinie jutro pod wieczór. Blaty bezowe piekę dzisiaj wieczorem. Wiem, że kruchą bezę można spokojnie przechowywać w suchym miejscu, ale Twoja, ciągnąca w środku kusi o wiele bardziej. Czy ją również mogę spokojnie przechować poniżej 24 godzin, przed nałożeniem kremu i owoców?
Pozdrawiam!
Agnieszko,
Oczywiście! Blaty bezowe mogą spokojnie poczekać jeden dzień. Mam nadzieję, że będzie wszystkim smakować.
Serdecznie pozdrawiam,
E.
nika
pychotka ten TORCIK….suuuper przepis;-)
Witaj Edith! Naszło mnie na tort bezowy (może dlatego, że ostatnio tak biało na dworze, beza też biała, więc w sam raz skomponuje się z krajobrazem….). Czy bezy piekłaś oddzielnie, czy dwie wkładałaś do piekarnika na raz? Nie mam dwóch piekarników niestety, więc muszę to jakoś logistycznie obmyślić jeżeli mam je piec oddzielnie. Dziękuję z góry za odpowiedź. Magda
Koktajl będzie dobrą alternatywą do zrobienia "na szybko" 🙂
co przepis to jestem bardziej głodna. Tym razem słodkości! 🙂 zrobię sobie w zamian koktajl z truskawek i jogurtu greckiego light 😀