fbpx

Tort makowo-kawowy

4 grudnia 2021
Tort makowo-kawowy

Tort makowo-kawowy jest wyborny! Po prostu doskonały, niezbyt słodki, mocno świąteczny. A do tego bardzo elegancki i pełen klasy. Będzie wspaniałym wypiekiem na święta i Nowy Rok. Intensywnie makowy biszkopt nasączony sokiem z cytrusów, przełożony kremem na bazie serka mascarpone, z dodatkiem aromatycznej kawy i posypany prażonymi migdałami – to musi smakować!

Ten tort nie jest trudny w przygotowaniu. Osobiście każdy blat piekę oddzielnie. O ile klasyczny biszkopt piekę na raz i potem go kroję w plastry, to biszkopt z makiem bardziej się kruszy, więc lepiej piec każdy blat osobno. Ale robi się to szybko, bo potrzebuje 18-20 minut w piekarniku.

Krem robi się w kilka minut, bo jest super prosty. Aby zrobić tort makowo-kawowy wystarczy nieco wprawy w przekładaniu biszkoptów i nieco cierpliwości, by ciasto odstało noc w lodówce. To wszystko.

Tort makowo-kawowy

Tort makowo-kawowy z migdałami – składniki:

/na wysoki tort o średnicy ok. 22 cm – 16 sporych porcji/

Na ciasto (3 warstwy o średnicy 20 cm):

  • 200 g miękkiego masła
  • 100 g brązowego cukru
  • 100 g miodu
  • 4 jajka
  • 200 g mąki pszennej (można użyć też ryżowej, jeśli blaty mają być bezglutenowe)
  • 3 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 2 szczypty soli
  • 200 g mielonego maku – suchego, takiego jak mąka! (kupuję gotowy w paczkach po 200 g – znajdziecie go w każdym większym markecie)

Do nasączenia blatów:

  • 300 ml soku z mandarynek i pomarańczy lub 300 ml kawy przelewowej lub sok z pomarańczy z dodatkiem likieru pomarańczowego lub świątecznej nalewki – w wersji z procentami dla dorosłych

Krem:

  • 250 ml śmietany kremówki 30%
  • 750 g mascarpone
  • 3 czubate łyżeczki kawy rozpuszczalnej rozpuszczone w 3 łyżeczkach gorącej wody
  • 75 g migdałów w płatkach
  • cukier puder – 3 łyżki do masy serowej + trochę do oprószenia ciasta

Tort makowo-kawowy z migdałami – przepis:

W dzieży miksera ucieramy masło z cukrem na puszystą masę. Dodajemy do niej miód i stopniowo, po jednym na raz, jajka.

Mąkę mieszamy z proszkiem do pieczenia i solą. Dodajemy po 1 łyżce naprzemiennie z mielonym makiem.

Tortownicę o średnicy 20 cm wykładamy papierem do pieczenia. Ciasto dzielimy na 3 równe części (u mnie każda ważyła ok. 320 g). Pieczemy 18-20 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 160 stopni C termoobiegiem lub 180 stopni C w opcji „góra-dół”.

Upieczone spody zostawiamy do wystudzenia na kratce.

W dzieży miksera ubijamy zimną śmietanę kremówkę. Gdy już się ubije stopniowo dodajemy serek mascarpone. Na końcu dolewamy ostudzoną kawę, dodajemy 3 łyżki cukru pudru i jeszcze chwilę mieszamy. Masę schładzamy.

Pierwszy biszkopt nasączamy 100 ml soku z mandarynek lub pomarańczy, wykładamy 1/4 masy. Przykrywamy kolejnym blatem, nasączamy go i przykrywamy 1/4 masy. Ostatni blat także nasączamy i pozostałą 1/2 masy wykładamy na górę i boki.

Tort makowo-kawowy – podanie i przechowywanie:

Ciasto dekorujemy podprażonymi i ostudzonymi migdałami. Wstawiamy na noc lub co najmniej 6h do lodówki. Przed podaniem oprószamy cukrem pudrem.

Tort należy przechowywać w lodówce. Postoi do 3 dni, ale pamiętajcie, że masa z mascarpone ma tendencję do obsychania, więc trzeba go trzymać w zamkniętym pudełku.

Smacznego!

E.

Tort makowo-kawowy
Tort makowo-kawowy
Tort makowo-kawowy
Tort makowo-kawowy
Tort makowo-kawowy

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba głosów: 24

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podobne wpisy

Komentarze

28 odpowiedzi na “Tort makowo-kawowy”

  1. Lidia pisze:

    Pani Edyto, tort był wyśmienity! Zostanie w świątecznej tradycji 🙂 Szczęśliwego Nowego Roku!

  2. Lidia pisze:

    Tort wygląda apetycznie i nie jest skomplikowany. Spróbuję zrobić.
    Dziękuję za kolejny świetny przepis 🙂

  3. Małgorzata pisze:

    Witam
    Pani Edyto, czy trzylatek może zjeść kawałek takiego tortu? ?

  4. Aleksandra pisze:

    Mnie niestety nie zachwycił. Zdecydowanie za mało nasączenia na blaty, są dość suche. Same blaty i krem dla mnie za mało wyraziste w smaku. Taki nijaki ten tort.

    • Madame Edith pisze:

      Blaty zawsze można nasączyć bardziej, jesli sie chce. Każdy piekarnik piecze inaczej i może się zdarzyć, że blaty bardziej wyschną podczas pieczenia. Wówczas większa ilość ponczu jest bardzo wskazana. Tak samo krem – można zrobić bardziej kawowy, piszę o tym w przepisie. Do ponczu można dodać też coontreau czy inne dodatki, co też urozmaici smak ciasta.

  5. Turkusowa pisze:

    Madame, a tortownica 26 cm nie będzie za duża?

    Chcę przewieźć upieczone blaty, a kremem przełożyć je w domu rodzinnym w Wigilię (będziemy dość późno)- czy dla kremu nic się nie stanie podczas prawie 2 godzin drogi? 😉

    P.S. Opakowanie maku kupiłam dziś w Lidlu 😉

    • Madame Edith pisze:

      Przy 26 cm tort po prostu będzie bardziej płaski i większy, ale nic się nie stanie. Tylko może piecz go 18 minut zamiast 20. Kremowi nic się nie stanie przez te 2h 🙂

  6. Karolina pisze:

    Dzień dobry, niestety nie znalazłam nigdzie tortownicy 20cm. Mam 22, nie chce zmieniać proporcji. Czy z tego przepisu tort wyjdzie?

  7. Bogna pisze:

    Czy ciasta nie można upiec w całości i potem przekroić na 3 blaty?

  8. Anna pisze:

    Dzień dobry, ciasto wyszło super ? tylko następnym razem dodam więcej cukru gdyż na moje preferencje krem jest trochę za mało słodki. Zrobilam ciasto przed przeczytaniem komentarzy i użyłam maku zmielonego na mokro. Mimo to blaty makowe tez wyszły dobre ? bardzo fajny przepis do którego na pewno jeszcze wrócę ? Pozdrawiam!

  9. Karolina pisze:

    Mam pytanie jak pieczemy blaty to pozostała czesc ciasta ma być w lodówce, czekając na swoją kolej?

  10. Ola pisze:

    Tort wygląda wspaniale! Zastanawiam się, czy można go dodatkowo przełożyć domowej roboty konfiturą lub frużeliną żurawinową? Chciałabym dodać jakiś kwaskowy akcent dla przełamania smaków. Będę wdzięczna za poradę! 🙂

  11. Ilona pisze:

    Dzień dobry, czy mak mielimy w maszynce do mięsa? Z góry dziękuję za odpowiedź!

    • Madame Edith pisze:

      No właśnie nie. Mielenie suchego maku nic nie da, on musi być mokry, by mielenie miało sens. A tu mokry się nie nada. Trzeba go zmiksować w mocnym blenderze, a najlepiej kupić gotowy mielony.

  12. Paulina pisze:

    Dzień dobry, przepis wygląda super, ale ja też nie ogarniam tej sytuacji z makiem 🙂 Chcę kupić mak w sprawdzonym miejscu na targu i ominąć w miarę możliwości mak na sklepowych półkach. Wobec powyższego uprzejmie proszę o podpowiedź w czym Pani go mieli. Mam maszynkę do mięsa z sitkiem do maku, ale do tej pory używałam jej tylko do maku parzonego i mam trochę niepewności co do użycia jej do surowego.
    Pozdrawiam serdecznie

    • Madame Edith pisze:

      Paulino,
      kupuję mak mielony marki BlackMit – dostępny w każdym dużym markecie. W tym przepisie, jak i innych na tort bezowy z makiem czy tort makowy też używam właśnie jego. On jest suchy. Nie jest mielony ma mokro, tylko na sucho.
      W domu taki efekt pewnie można uzyskać w termomixie lub mocnym blenderze, ale sama nigdy nie próbowałam. Do makowca używam tak jak Ty – takiego zwykłego, który mieli się po zaparzeniu w maszynce, ale tu taki się nie sprawdzi.
      Do biszkoptu trzeba dodać koniecznie zmielony, nie może być w całych ziarenkach, musi być drobniejszy.
      Pozdrawiam
      E.

  13. Monika pisze:

    Dzień dobry, skąd te piękne talerzyki?:)

  14. Małgorzata pisze:

    Witam
    Pani Edyto, czy mam sparzyć i zmielić mak, czy dodać suchy?
    Pozdrawiam?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Tort makowo-kawowy

Czas przygotwania:

@MadameEdith on Instagram