Zakwas z buraków na barszcz

14 grudnia 2016

zakwas z buraków

Zakwas z buraków to nic innego jak buraczany, kiszony sok. Jest pyszny i bardzo zdrowy, podobnie zresztą jak wszelkie inne kiszonki. Trzeba o nim pamiętać zwłąszcza jesienią i zimą. Można go użyć do wigilijnego barszczu, jak i pić duszkiem zaraz po ukiszeniu. To kopalnia witamin i naturalny probiotyk. Zakwas z buraków ma właściwości krwiotwórcze i podnosi odporność. Nic tylko robić i pić!

Zakwas działa bardziej prozdrowotno, niż zwykły sok z buraków. Pomaga w czasie infekcji i przeziębień, a także po terapii antybiotykami. Ponadto ma właściwości antynowotworowe i antyanemiczne (przyspiesza produkcję czerwonych krwinek w organizmie). Buraki wpływają także na regulację ciśnienia krwi, przemianę materii, pracę wątroby i nerek, a także działają odmładzająco dzięki dużej zawartości antocyjanów (to te same barwniki, które występują w czerwonym winie) oraz witamin (A, C oraz witaminy z grupy B). Jedno warzywo, a tyle wspaniałych atrybutów!

Zakwas z buraków – składniki:

  • 1 kg buraków (wyszorowanych i obranych)
  • 1 litr wody (przegotowanej i przestudzonej)
  • 2-3 ząbki czosnku
  • piętka z żytniego chleba pieczonego na zakwasie (w wersji bezglutenowej zamiast chleba dodajemy 2-3 łyżki soku z kiszonej kapusty lub kiszonych ogórków)
  • 1 płaska łyżka soli (może być kamienna, morska lub himalajska – wg Waszego uznania)
  • czarny pieprz w ziarnach
  • 3-4 liście laurowe
  • 5-8 ziarenek ziela angielskiego
  • opcjonalnie: kawałek świeżego chrzanu

zakwas-na-barszcz-1

Zakwas z buraków – przepis:

Buraki dokładnie myjemy, obieramy ze skóry i kroimy na plastry ok. 5 mm grubości – nie mogą być pokrojone zbyt cienko, bo wtedy będą wypływać. Buraki wkładamy do kamionkowego naczynia (może być też duży słoik). Pomiędzy kawałki wciskamy obrane i przekrojone na pół ząbki czosnku, wrzucamy też wszystkie przyprawy.

zakwas-na-barszcz-5

Dodajemy kawałek chleba, zalewamy wodą o temperaturze pokojowej.

zakwas-na-barszcz-2

Zawartość garnka dociskam talerzem, który układam na górze. Kawałki buraka, jak i chleb nie powinien pływać po powierzchni, ponieważ będą pleśnieć. Przykryty garnek odstawiam na bok. Po dwóch dniach wyrzucamy chleb i zbieramy pianę, jaka zgromadziła się na powierzchni.

zakwas-na-barszcz-4

Zakwas z buraków – podanie:

Po 3-4 dniach sprawdzamy smak. Jeśli zakwas jest już wystarczająco kwaśny, wówczas przelewamy go przez sitko do słoików i wstawiamy do lodówki. Jeśli w domu było trochę zbyt chłodno dla zakwasu, wówczas zostawiamy go na kolejne dni. Przeważnie maksymalny czas kiszenia to 7-10 dni. W tym czasie na powierzchni zakwasu może gromadzić się piana. Osobiście regularnie ją zdejmuję, ale są różne szkoły. Jedni twierdzą, że należy ją wyrzucać, a inni, że nawet pierwsze wykwity pleśni są wskazane i że należy się ich pozbyć dopiero w momencie zlewania zakwasu do butelek. Róbcie jak uważacie za stosowne. W każdym razie zakwas z buraków możemy trzymać w lodówce przez kilka tygodni, a nawet miesięcy i nic mu się nie stanie.

Smacznego!

E.

zakwas z buraków

W sesji wykorzystałam:

naczynie kamionkowe – no name

słoiki – Weck

ściereczka – H&M Home

Podobne wpisy

Komentarze

2 odpowiedzi na “Zakwas z buraków na barszcz”

  1. Nie iwedziałam, że jest zdrowszy, ciekawe, spróbuję, a co tam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Zakwas z buraków na barszcz

Czas przygotwania:

@MadameEdith on Instagram