Zupa cebulowa
Zupa cebulowa – oryginalny francuski przepis w dodatku w dwóch wersjach: klasycznej, jak i wegańskiej. Bo choć sama zupa składa się z cebuli i warzywnego bulionu, to obowiązkowe składniki jak wino czy zwłaszcza ser już nie zawsze są wegańskie. Z zupą cebulową jest trochę więcej pracy niż ze zwykłą zupą, gdyż wymaga gotowania, a potem jeszcze zapiekania. Warto ją jednak przygotować zimową porą dla jej niepowtarzalnego smaku. A już zwłaszcza, gdy potrzebujemy czegoś na ogrzanie lub w czasie przeziębienia. Takie danie jest kopalnią witamin.
Składniki
Cebula
Cebula: wybierzcie białą, bo czerwona ma za dużo barwnika i nie uzyska się tak ładnego koloru. Czerwona cebula lub czosnkowa jest też zbyt ostra.
Wino
Wino: zupa cebulowa, choć zawiera białe wino (najlepiej wytrawne np. Pinot Grigio/Gris, Sauvignon Blanc, Sémillon, Chardonnay), to nie ma procentów, gdyż wino gotujemy, a alkohol podczas tego procesu się ulatnia. Jeśli chcecie, by była w 100% wegańska, to powinniście wybrać wegańskie wino. Powiem Wam, że dopiero niedawno dowiedziałam się od koleżanki, która jest weganką, że nie każde wino jest wegańskie. Jakież to było dla mnie zaskoczenie! Bo niby przecież wino to tylko sfermentowane winogrona i drożdże, które mieszkają na ich skórce… Nie myślałam o tym wcześniej i choć podczas wizyt w winnicach spotykałam się z np. białkiem jaja używanym do produkcji, to zapomniałam, że produkt wegański to przecież taki, w którym na żadnym etapie nie używa się odzwierzęcych ingrediencji.
Chciałam zgłębić ten temat. Na stronie Winnicalidla.pl (ten wpis jest elementem współpracy reklamowej z tym portalem należącym do Lidla) znalazłam ciekawy artykuł: Wino nie (zawsze) jest wegańskie – wiedziałeś? Po jego lekturze już wiedziałam, czym charakteryzują się wegańskie wina. Dowiedziałam się m.in., że w ich produkcji nie używa się żelatyny, albuminy jaja czy kleju rybnego.
Dla wielu wegan, wybór wegańskiego wina to część spójnego podejścia do życia, które respektuje prawa zwierząt. Niektórzy producenci zaczęli oznaczać swoje wina jako wegańskie lub umieszczają informacje na etykietach lub wegańskie certyfikaty, aby ułatwić konsumentom identyfikację takich produktów. Ta transparentność w zakresie składu produktu jest ważna dla konsumentów, którzy starają się podejmować świadome decyzje. Winnica Lidla to portal, na którym można zarezerwować alkohole z całego świata, w tym też wegańskie wina. Już nawet następnego dnia możecie odebrać i opłacić swoją rezerwację przy okazji codziennych zakupów w Lidlu.
Ser
Ser: choć do zupy cebulowej tradycyjnie najlepszy jest Gruyère, to w sklepach można znaleźć roślinne odpowiedniki, które smakują bardzo podobnie. Jeśli zapraszacie gości, którzy są weganami pamiętajcie o zaopatrzeniu się w odpowiednie składniki. I choć nie jestem weganką, to ilekroć mam gości, którzy żyją zgodnie z ideą weganizmu, zawsze o to dbam i przygotowuję dania w 100% wegańskie, by nikt nie musiał rezygnować z pysznego jedzenia.
Zupa cebulowa – składniki:
- 50 g masła (lub masła roślinnego w wersji wegańskiej)
- 1 kg cebuli
- 150 ml wytrawnego białego wina (wegańskiego – jeśli gotujecie dla wegan)
- 1,5 l bulionu warzywnego
- 2 liście laurowe
- 1 łyżka mąki
- świeży tymianek lub rozmaryn
- bagietka
- 100-150 g startego żółtego sera Gruyère (lub wegańskiego odpowiednika)
Zupa cebulowa – przepis:
Cebulę obieramy, przecinamy na pół i kroimy w piórka. W dużym garnku rozpuszczamy masło. Smażymy na nim pokrojoną cebulę przez około 30 minut (jeśli mamy więcej czasu i cierpliwości, to cebulę można karmelizować nawet i 5h – wraz z czasem zyskuje na smaku). Co chwila mieszamy. Skarmelizowaną cebulę oprószamy mąką i smażymy przez 2-3 minuty mieszając aż zgęstnieje.
Do garnka z bulionem wlewamy wino, dodajemy liście laurowe. Doprowadzamy do wrzenia.
Stopniowo dolewamy do cebuli wywar (wyjmujemy liście laurowe). Mieszamy aż zupa lekko zgęstnieje. Zmniejszamy ogień i gotujemy przez 20 minut bez przykrycia na wolnym ogniu. Jeśli zupa jest zbyt gęsta dodajemy trochę wody.
Gdy zupa się gotuje możemy pokroić bagietką na kromki o grubości ok. 2 cm. Opiekamy je w tosterze. Do miseczek nalewamy zupę. Na każdą kładziemy po 2 grzanki. Obficie posypujemy serem. Miski z zupą wstawiamy do nagrzanego do 160 stopni C (z termoobiegiem) lub 180 stopni (bez tej funkcji) pieca. Pieczemy przez 5-10 minut aż ser się roztopi.
Zupa cebulowa – podanie:
Zupę podajemy od razu po wyjęciu z piekarnika. Możemy ją udekorować świeżym tymiankiem lub rozmarynem dla pięknego aromatu (można też wykorzystać szczyptę suszonych przypraw, jeśli nie macie świeżych pod ręką). Mam nadzieję, że ją wypróbujecie. Dla mnie to wielki przysmak.
Smacznego,
E.
Wpis jest elementem współpracy reklamowej z Winnicalidla.pl
Podobne wpisy
Komentarze
5 odpowiedzi na “Zupa cebulowa”
Dodaj komentarz
Zupa cebulowa
Czas przygotwania:
Madame Edith, zaskoczyłaś mnie informacją, że nie każde wino jest wegańskie – nigdy bym na to nie wpadła! Co prawda nie jestem weganką i może jakoś bardzo nie interesuję się wegańskim jedzeniem , ale lubię warzywa i lżejsze dania. Twoją zupę na pewno przetestuję, bo cebula to jedno z moich ulubionych warzyw 🙂
Pozdrawiam
Katkaa
Jakie konkretnie wino użyłaś w tym przepisie? Mam francuskie sauvignon blanc – będzie ok?
Jak najbardziej będzie w porządku. Też wykorzystałam białe Sauvignon, które przywiozłam w ubiegłym roku ze Szwajcarii. Konkretnej nazwy Ci nie podam, bo nie mam już tej butelki.
Jaki wegańśki ser polecasz do tego przepisu?
Kasiu, spróbuj np. od Violife lub vermezan marki Wege Siostry – widziałam ze słonecznika, jak i z merkowców.
Moja koleżanka, która jest weganką, chwaliła też domowy parmezan z migdałów – w internecie znajdziesz sporo przepisów. Sama nie robiłam, więc konkretnego Ci nie polecę.