fbpx

Trzy nowe restauracje z Gwiazdką MICHELIN w Polsce

20 czerwca 2024

W Przewodniku MICHELIN znalazło się 19 nowych lokali z województwa pomorskiego. Obecnie 6 restauracji w kraju zostało nagrodzonych Gwiazdkami Michelin. Eliksir pierwszą w Polsce restauracją z Zieloną Gwiazdką MICHELIN. 9 nowych restauracji z wyróżnieniem Bib Gourmand za doskonały stosunek jakości do ceny.

Michelin ogłosił nową listę restauracji rekomendowanych w Przewodniku MICHELIN Polska 2024. W tym roku do zestawienia dołączyło województwo pomorskie z Trójmiastem na czele. Nowy region uzupełnia dotychczasowe lokalizacje, do których należą Warszawa, Kraków i Poznań.

Przewodnik MICHELIN Polska uwzględnia 77 restauracji, w tym 3 nowe lokale, które po raz pierwszy otrzymały Gwiazdkę MICHELIN. W tym roku polska scena gastronomiczna dostała duży impuls w postaci 9 nowych restauracji z wyróżnieniem Bib Gourmand, co ponad dwukrotnie zwiększyło liczbę tego typu lokali w kraju. A to nie koniec dobrych wiadomości, bo Przewodnik obejmuje teraz również pierwszą w Polsce restaurację z Zieloną Gwiazdką MICHELIN.

„Rok 2024 przyniósł Polsce wiele doskonałych wiadomości. Tegoroczny Przewodnik znacznie się rozszerzył, co odzwierciedla szybko rozwijającą się polską scenę gastronomiczną i ogromny talent tutejszych szefów kuchni. Szczególnie cieszę się, że słynący z anonimowości Inspektorzy MICHELIN znaleźli w pięknym Pomorskiem tak wiele wspaniałych restauracji, które w tym roku po raz pierwszy dołączyły do Przewodnika” – podkreśla Gwendal Poullennec, dyrektor międzynarodowy Przewodników MICHELIN. „Inspektorzy byli pod wrażeniem dynamiki i pasji, jakie spotkali w restauracjach w całej Polsce, jak również nowej fali młodych szefów kuchni. Cieszę się również, że Polska ma teraz pierwszą restaurację z Zieloną Gwiazdką MICHELIN. To sukces nie tylko dla Polski, ale także dla naszej planety i dla bardziej zrównoważonej przyszłości naszej branży”.

Bottiglieria 1881 zachowuje dwie Gwiazdki MICHELIN

W ubiegłym roku wielkim wydarzeniem było przyznanie dwóch Gwiazdek MICHELIN restauracji Bottiglieria 1881, która stała się pierwszym lokalem w Polsce uhonorowanym tym wyróżnieniem. Dobra wiadomość jest taka, że ta wzorowa restauracja utrzymała swoje dwie Gwiazdki MICHELIN na kolejny rok. Dojrzała, osobliwa i oryginalna, Bottiglieria 1881 nadal dzierży tytuł najlepszej restauracji w Polsce.

3 nowe restauracje z Gwiazdką MICHELIN

Najbardziej emocjonującą wiadomością tego roku jest pojawienie się w Przewodniku 3 nowych, jednogwiazdkowych restauracji. Działają one w różnych miejscach w kraju, co potwierdza bogactwo polskiej sceny gastronomicznej.

Na szczególną uwagę zasługuje ARCO by Paco Pérez, pierwsza w historii restauracja z Gwiazdką MICHELIN w Gdańsku. Łączy polskie składniki z hiszpańskimi smakami, co wskazuje na duże ambicje, jak i dbałość o szczegóły. Oryginalność widać także w dokonaniach szefa kuchni Antonio Arcieri’ego, a sama restauracja to elegancka przestrzeń, z której roztaczają się spektakularne widoki na panoramę Gdańska.

W Warszawie pojawiła się nowa restauracja wyróżniona Gwiazdką MICHELIN – Rozbrat 20. Nadzorowana przez szefa kuchni a zarazem właściciela, Bartosza Szymczaka, restauracja zrobiła ogromne wrażenie na inspektorach MICHELIN sposobem, w jaki ewoluowała i dojrzewała w ciągu ostatnich kilku lat. Każde połączenie smaków jest pięknie wyważone, a najwyższej jakości składniki stanowią podstawę naprawdę pysznych dań.

Trzecią z grona restauracji nowo uhonorowanych Gwiazdką MICHELIN jest Giewont. Położona we wsi Kościelisko, około 85 km na południe od Krakowa, w pięknej okolicy z zapierającymi dech w piersiach widokami na góry, od których wzięła się nazwa restauracji. Przemek Sieradzki jako szef kuchni łączy polskie i francuskie produkty i techniki, uzyskując wyjątkowy efekt – zrównoważone dania, wyróżniające się odważnymi smakami i znakomitym wyczuciem.

Obecnie w Polsce działa już 5 restauracji z jedną Gwiazdką MICHELIN, gdyż Muga w Poznaniu i NUTA w Warszawie zasłużenie zachowały swoje wyróżnienia na kolejny rok.

Pierwsza w Polsce restauracja z Zieloną Gwiazdką MICHELIN

Zielona Gwiazdka MICHELIN to wyróżnienie przyznawane w Przewodniku MICHELIN restauracjom, które są liderami w zakresie zrównoważonych praktyk. Ich ekologiczne zaangażowanie jest źródłem inspiracji zarówno dla prawdziwych smakoszy, jak i całej społeczności w branży restauracyjnej. W tym roku gdański Eliksir został pierwszą restauracją w Polsce, która otrzymała Zieloną Gwiazdkę MICHELIN.

Zespół Eliksir wdraża wiele praktyk, aby zmniejszyć wpływ restauracji na planetę. Kluczowe znaczenie ma filozofia ograniczania ilości odpadów, która obejmuje odzyskiwanie oleju kuchennego do użycia jako paliwo czy wykorzystywanie skórek cytrusów w kordiałach i syropach. Lokalne produkty są również kluczem do etosu Eliksiru, podobnie jak zastosowanie odnawialnych źródeł energii i zaangażowanie we współpracę z dostawcami, którzy podzielają to zrównoważone podejście.

9 nowych restauracji z wyróżnieniem Bib Gourmand

Oprócz nowych gwizdkowych restauracji, tegoroczny Przewodnik MICHELIN Polska 2024 rekomenduje 9 nowych lokali z Bib Gourmand. To wyróżnienie nazwane na cześć Bibendum, ludzika Michelin, jest nagrodą przyznawaną tym restauracjom, które oferują najlepszy stosunek jakości do ceny. Tegoroczna lista wyróżnionych to wspaniała wiadomość zarówno dla mieszkańców, jak i turystów, a całkowita liczba nagród Bib Gourmand w Polsce wzrosła ponad dwukrotnie.

5 nowych restauracji z Bib Gourmand jest zlokalizowanych na Pomorzu, w tym 2 w Gdańsku. Treinta y Tres to restauracja na wskroś hiszpańska, oferująca pyszne klasyczne dania i bogatą kartę hiszpańskich win. Z kolei Hewelke jest hołdem złożonym słynnemu miejskiemu piwowarowi i astronomowi Janowi Heweliuszowi. W kuchni o światowych wpływach dominują elementy panazjatyckie.

2 nowe lokale z nagrodą Bib Gourmand znajdują się w Sopocie. Kuchnia w 1911 Restaurant rezygnuje z wyrafinowania i zamiast tego zapewnia mnóstwo smaku w każdym kęsie. W Vinissimo dużą rolę odgrywają wina, a kuchnia serwuje świeże i nieskomplikowane potrawy. Lokalem z Bib Gourmand na Pomorzu jest także Luneta & Lorneta Bistro Club, luksusowa, a zarazem niedroga restauracja zlokalizowana we wsi Ciekocinko.

W Warszawie również znajdują się 2 nowe restauracje wyróżnione Bib Gourmand. Pierwsza z nich to kontakt, intrygujące bistro oferujące dania kuchni śródziemnomorskiej i bogatą kartę win. Jeśli szukamy smaków Ameryki Południowej, warto wybrać Ceviche Bar, który serwuje dania z owoców morza oraz inne potrawy wyróżniające się świeżym smakiem.

W Poznaniu także działa nowa restauracja z wyróżnieniem Bib Gourmand. SPOT to kolejny lokal koncentrujący się wokół wina. Specjalizuje się w domowo wędzonych składnikach i dysponuje tarasem z widokiem na winnicę. W Krakowie Folga została doceniona za niedrogie dania, które czerpią inspirację z mnogości kuchni świata.

Wszystkie dotychczas działające w Polsce restauracje z Bib Gourmand zachowały swoje wyróżnienia: MOLÁM w Krakowie, Fromażeria i TU.REStAURANT w Poznaniu oraz alewino, Kieliszki na Próżnej, Koneser Grill i Le Braci w Warszawie. Oznacza to, że łączna liczba wyróżnień Bib Gourmand w Polsce wynosi obecnie 16.

Przewodnik Michelin Polska 2024 w liczbach:

77 rekomendowanych restauracji, w tym:

  • 1 restauracja z dwiema Gwiazdkami MICHELIN
  • 5 restauracji z jedną Gwiazdką MICHELIN (3 nowe)
  • 1 restauracja z Zieloną Gwiazdką MICHELIN (nowa)
  • 16 restauracji z Bib Gourmand (9 nowych)

O gwiazdkach Michelin pisałam już wiele razy – przypominam tekst: Gwiazdki Michelin oraz Zielone gwiazdki Michelin.

Pełna lista lokali z Przewodnika Michelin Polska 2024:

Bottiglieria 18812 GwiazdkiKraków
Arco by Paco Pérez1 GwiazdkaGdańsk
Giewont1 GwiazdkaKościelisko
Muga1 GwiazdkaPoznań
NUTA1 GwiazdkaWarszawa
Rozbrat 201 GwiazdkaWarszawa
Luneta & Lorneta Bistro ClubBib GourmandCiekocinko
HewelkeBib GourmandGdańsk
Treinta y TrèsBib GourmandGdańsk
FolgaBib GourmandKraków
MOLÁMBib GourmandKraków
FromażeriaBib GourmandPoznań
SPOT.Bib GourmandPoznań
TU.REStAURANTBib GourmandPoznań
1911 RestaurantBib GourmandSopot
VinissimoBib GourmandSopot
AlewinoBib GourmandWarszawa
Ceviche BarBib GourmandWarszawa
Kieliszki na PróżnejBib GourmandWarszawa
Koneser GrillBib GourmandWarszawa
KontaktBib GourmandWarszawa
Le BraciBib GourmandWarszawa
EliksirRekomendowanaGdańsk
FinoRekomendowanaGdańsk
MercatoRekomendowanaGdańsk
NiesztukaRekomendowanaGdańsk
Piwna47RekomendowanaGdańsk
RitzRekomendowanaGdańsk
TrueRekomendowanaGdańsk
TygleRekomendowanaGdańsk
Butchery & WineRekomendowanaGdynia
Oberża 86RekomendowanaGdynia
AlbertinaRekomendowanaKraków
AmarylisRekomendowanaKraków
ArtesseRekomendowanaKraków
CopernicusRekomendowanaKraków
FarinaRekomendowanaKraków
Filipa 18RekomendowanaKraków
FiorentinaRekomendowanaKraków
Hana SushiRekomendowanaKraków
KarakterRekomendowanaKraków
Kogel MogelRekomendowanaKraków
NOTA_RESTO by Tomasz LeśniakRekomendowanaKraków
Pod NosemRekomendowanaKraków
Pod RóżąRekomendowanaKraków
SzaraRekomendowanaKraków
ZaKładkaRekomendowanaKraków
ZazieRekomendowanaKraków
Kropka.RekomendowanaKraków
MaziRekomendowanaKraków
Nami Beef and ReefRekomendowanaKraków
62 Bar & RestaurantRekomendowanaPoznań
A nóż widelecRekomendowanaPoznań
CucinaRekomendowanaPoznań
DelicjaRekomendowanaPoznań
Marino BistrotRekomendowanaPoznań
NOOKSRekomendowanaPoznań
PapaveroRekomendowanaPoznań
PASODOBRERekomendowanaPoznań
Port SołaczRekomendowanaPoznań
The TimeRekomendowanaPoznań
Zen OnRekomendowanaPoznań
Café XanderRekomendowanaSopot
FishermanRekomendowanaSopot
L’Entre VillesRekomendowanaSopot
Bez GwiazdekRekomendowanaWarszawa
Butchery & WineRekomendowanaWarszawa
DyletanciRekomendowanaWarszawa
elixir by Dom WódkiRekomendowanaWarszawa
EpokaRekomendowanaWarszawa
Europejski GrillRekomendowanaWarszawa
hub.pragaRekomendowanaWarszawa
MuzealnaRekomendowanaWarszawa
NolitaRekomendowanaWarszawa
Noriko OmakaseRekomendowanaWarszawa
The FarmRekomendowanaWarszawa
TunaRekomendowanaWarszawa

Źródło: informacja prasowa

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.4 / 5. Liczba głosów: 5

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podobne wpisy

Komentarze

2 odpowiedzi na “Trzy nowe restauracje z Gwiazdką MICHELIN w Polsce”

  1. Przyznam sie szczerze, ze lekko zdziwil mnie wybor.

    • Madame Edith pisze:

      Dla mnie zabrakło większego wyróżnienia dla Epoki. Generalnie gwiazdek nie ma za dużo i rozkręcają się powoli. Dobrze, że Polska Organizacja Turystyczna zaczęła działać w tym zakresie. Może to pomoże i za rok, dwa będzie więcej wyróżnionych miejsc w różnych kategoriach. No i fajnie by było, gdyby do listy dołączył Wrocław, Poznań, Lublin czy Łódź.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza


Moja ocena [1]:
Rodzaj kuchni:
Przedział‚ cenowy:
,
Zobacz na Mapach Google
@MadameEdith on Instagram