fbpx

Kobiety mogą wszystko!

15 marca 2023

Kiedyś bardzo chciałam zostać architektką, bo marzyło mi się projektowanie domów. Moje życie potoczyło się jednak inaczej i zostałam ekonomistką. Czy dziś, gdybym miała 18-19 lat, poszłabym na budownictwo czy architekturę? Myślę, że tak, byłabym odważniejsza. Obecnie coraz mniej ograniczają nas stereotypy i dziewczyny są bardziej śmiałe w zdobywaniu celów oraz spełnianiu marzeń. Nikomu już nie przyjdzie do głowy mówić, że kobiety nie pasują do studiów na Politechnice lub do zawodów technicznych. Jest ich coraz więcej.

klara buduje

Kim chcą zostać dziewczynki, gdy dorosną?

W 2021 roku w badaniu IQS okazało się, że niemal połowa dziewcząt (48 proc.) w wieku 10-15 lat uznała prowadzenie kanału w mediach społecznościowych, takich jak YouTube, Instagram czy Tiktok, za atrakcyjne zajęcie zawodowe, w których widzą siebie w przyszłości. To nowy „zawód przyszłości”. Ale przecież to nie jest jedyne rozwiązanie i wszyscy dobrze o tym wiemy. Fundacja ERBUD Wspólne Wyzwania, która jest partnerem tego wpisu, chciałaby sprawić, by zawód INŻYNIERKI także pojawił się jako rozważana ścieżka rozwoju w świadomości dziewczynek. Co więcej: stworzyła projekt rozpisany na kilkadziesiąt lat, który ma wspierać kobiety w wybieraniu tej ścieżki rozwoju.

Branża budowlana jest obecnie, zaraz po IT, najlepiej opłacana. Dodatkowo to sektor z największym niedoborem pracowników. Szacuje się, że w ciągu dekady zabraknie w nim nawet ćwierć miliona pracowników. Potencjał jest więc ogromny!

Jak budować relacje, a jak…domek na drzewie?

Jednak duże zmiany zaczynają się od małych kroków i rewolucja nie dokona się sama. Fundacja ERBUD Wspólne Wyzwania opowiada o nich za pomocą książki „Klara buduje. Domek na drzewie”, której premiera miała miejsce 8 marcaJej autorem jest Jakub Skworz, zaś ilustratorką Paulina Derecka. To jedna z inicjatyw, które mają wpływ na dzieci od małego i sprawiają, że dziewczynki nie będą bały się marzyć o technicznym zawodzie. Bardzo się cieszę, że powstają inicjatywy, które wspierają i zachęcają kobiety do objęcia specjalistycznych stanowisk w branżach, które stereotypowo uważane są za mało kobiece.

„Klara buduje” to uniwersalna książka o budowaniu: relacji, pewności siebie, a także budynków. Przy okazji to też inspiracja do działania. Moim synom bardzo się spodobała. Po przeczytaniu raz, od razu chcieli wysłuchać jej ponownie! Dla nich czymś oczywistym jest, że dziewczynki mogą budować domy. To ich zupełnie nie dziwi. I to jest właśnie wspaniałe w dzieciach, że nie są przesiąknięte stereotypami. Ale to oczywiście kwestia wychowania, w tym pokazywania takich książek.

Zachęcam Was do lektury tej pozycji. Może znacie jakąś kilkulatkę, której moglibyście podarować książkę „Klara buduje. Domek na drzewie”? Pięknie wydana w twardej oprawie kosztuje 37 zł, a koszty przesyłki krajowej są już w cenie.

„Klara buduje”

Wciąż pokutują pewne stereotypy i warto się z nimi rozprawić. Widok kobiety na budowie nie powinien nikogo dziwić, a zawód inżynierki powinien być uważany za atrakcyjny. Kiedy półtora roku temu odbieraliśmy mieszkanie i załatwialiśmy wszystkie niezbędne kwestie z deweloperem, kontaktowaliśmy się z Panią Magdą, która była jedyną kobietą i jedyną inspektorką nadzoru na całej naszej budowie! Wszyscy panowie odnosili się do niej z ogromnym szacunkiem. Żałowałam, że przy tej okazji nie spotkaliśmy więcej pań zaangażowanych w budowę naszego domu.

„Klara buduje” to opowieść dla dziewczynek inspirowana kobietami, które swoje życie zawodowe i naukowe związały z szeroko pojętą branżą budowlaną. Jej ideą jest promowanie i oswajanie tego kierunku rozwoju wśród najmłodszych, którzy życiowe wybory mają jeszcze przed sobą. Ta akcja nie uda się bez wsparcia nas – dorosłych. Dlatego uważam, że inspirująca książka czy klocki zawsze będą lepszym prezentem od innej zabawki.

Książkowa Klara zaraża pasją do budowania i pokazuje, że dziewczynki mogą interesować się tym, co chłopcy, a także wybierać kierunki techniczne, które są nadal domeną mężczyzn. Sama tego doświadczyłam studiując informatykę na technicznej uczelni, więc odczułam to na własnej skórze. Na szczęście to się zmienia.

O serii „Klara buduje”

Książki z serii „Klara buduje” wydała grupa budowlana ERBUD wraz z Fundacją ERBUD Wspólne Wyzwania, która wspiera wychowanków domów dziecka we wchodzeniu w dorosłość. Cały dochód ze sprzedaży książki zostanie przeznaczony na wsparcie fundacji.

Książkę można kupić na stronie www.klarabuduje.pl Gorąco Was zachęcam do lektury, bo to bardzo inspirująca i ciepła opowieść dla dziewczynek, ale też i chłopców.

Do przeczytania,

E.

Wpis powstał w ramach współpracy reklamowej z Fundacją ERBUD Wspólne Wyzwania.

klara buduje

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 4

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podobne wpisy

Komentarze

2 odpowiedzi na “Kobiety mogą wszystko!”

  1. Palua pisze:

    W tym samym duchu bajki zaktualizowane: https://itgirls.org.pl/intel-aktualizuje-bajki/ 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Kobiety mogą wszystko!


Kiedyś bardzo chciałam zostać architektką, bo marzyło mi się projektowanie domów. Moje życie potoczyło się jednak inaczej i zostałam ekonomistką. [...]
@MadameEdith on Instagram