fbpx

Pannukakku – fiński pieczony naleśnik

18 sierpnia 2018

Pannukakku

Pannukakku to fińskie naleśniki, ale podobnie jak i Dutch Baby są to naleśniki pieczone w piecu. Od Dutch Baby różnią się jednak zarówno smakiem, jak i konsystencją. Piecze się je dłużej i jeszcze bardziej przypominają budyń. Są bardzo smaczne, z nutką kardamonu lub cynamonu smakują wybornie. Podaje się je oprószone cukrem pudrem, z dodatkiem dżemu z borówki lub też z bitą śmietaną. U mnie, z racji lata, dorzuciłam do ozdoby trochę porzeczek, które fajnie odświeżyły ten przepis i dodały mu lekkości i kwaskowej nuty.

Pannukakku – fińskie pieczone naleśniki – składniki:

/porcja dla 2-3 osób; użyłam formy o wymiarach 22 x 32 cm/

  • 1 szklanka mąki pszennej (250 ml)
  • szczypta soli
  • szczypta kardamonu
  • 2 płaskie łyżki cukru
  • 2 szklanki mleka 2% (500 ml)
  • 2 duże jajka
  • 3 płaskie łyżki niesolonego masła

Do podania:

  • dżem z borówki brusznicy
  • cukier puder

Pannukakku

Pannukakku – fińskie pieczone naleśniki – przepis:

Wszystkie składniki na ciasto mieszamy trzepaczką, a najlepiej mikserem. Ciasto wyjdzie rzadkie i takie powinno być. Odstawiamy je na kwadrans, by się przegryzło.

Formę wykładamy papierem do pieczenia i wrzucamy do niej 3 łyżki masła. Nagrzewamy piekarnik do 200 lub nawet 220 stopni C (bez termoobiegu). Wstawiamy formę z masłem na 2 minuty, by się stopiło i pokryło spód.

Na roztopione masło wylewamy ciasto.

Pannukakku

Wstawiamy do piekarnika i pieczemy ok. 30 minut (przy temp. 200 stopni C; przy temp. 220 stopni C boki naleśników bardziej się spalą i należy piec krócej, ok. 20-25 min). Wyciągamy z pieca – naleśnik momentalnie nieco opadnie, zwłaszcza jego wyrośnięte boki. Ale to normalne i nie ma się co tym przejmować.

Pannukakku

Pannukakku – fińskie pieczone naleśniki – podanie:

Naleśniki pannukakku podajemy od razu krojąc porcję na kilka kawałków. Robiąc w formie prostokątnej kroimy je w kwadraty lub prostokąty – jeśli brzeg bardziej Wam się spali, wówczas można go odkroić. Piekąc je zaś w okrągłej żeliwnej patelni, naczyniu żaroodpornym lub tortownicy, należy kroić je w trójkąty.

Pokrojone w kawałki pannukakku posypujemy cukrem pudrem i podajemy z dżemem, a opcjonalnie także bitą śmietaną i sezonowymi owocami.

Smacznego!

E.

Pannukakku

W sesji wykorzystałam:

prostokątna emaliowana forma, talerzyki – Tchibo

sztućce – Butler’s

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 20

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podobne wpisy

Komentarze

11 odpowiedzi na “Pannukakku – fiński pieczony naleśnik”

  1. Ania S pisze:

    Piekłam w 200 stopniach prze 30 minut i był rozwarstwiony, jakby niedopieczony w środku? Czy u Was ścina się dobrze środek? W smaku bardzo dobry, choć nie dodałam kardamonu.

  2. Hania pisze:

    Świetny przepis! Bardzo dziękuję 🙂 Zrobiłam z podwójnej porcji, najadły się cztery osoby. Piekłam na okrągłej formie do pizzy i kroiłam tak, jak pizzę.Podałam z galaretką z czerwonych porzeczek i bitą śmietaną. Polecam 🙂

  3. EmEm pisze:

    Pyszny ?

  4. Tesia pisze:

    Ok, z tym masłem to wyszło super, bo było jeszcze bardziej chrupiące z góry i takie jakby smażone, rewelacja ? tylko po pieczeniu nadmiar trzeba trochę odsączyć papierem.

  5. Tesia pisze:

    Pierwszy raz robię i zmyliło mnie to, że wszystkie składniki razem mieszamy i na do ciasta dałam 3 łyżki masła ? i teraz nie wiem czy mi się uda, szkoda trochę składników mimo wszystko, bo teraz w sklepach wszystko ciężko dostać, nawet zwykłą mąkę.

  6. Kasia pisze:

    Śliczna, mała miseczka – Biedronka 😀

  7. Asia pisze:

    Uwielbiam ten przepis i bardzo często do niego wracam! Dzięki!! 🙂

  8. Edyta pisze:

    Zrobiłam pannukakku i dutch baby. O ile dutch baby nas zachwycił i będzie u nas gościł częściej, o tyle pannukakkku na pewno nie. Zadziwiające, jak te naleśniki się różnią. Pannukakku jest bardzo delikatny, taki, jakby to opisać, trzęsiony 😉 Zbyt delikatny, taka pieczona pianka. Ani smak, ani konsystencja nam nie przypadły do gustu i o ile smak można zmienić dodając cynamon, wanilię, startą skórkę cytrusową, to konsystencji zmienić się nie da. Czytając oba przepisy zastanawiałam się, jak proporcje składników wpłyną na smak. Teraz już wiem. Dutch baby rządzi 😉

  9. Edyta pisze:

    Edytko, jakich rozmiarów jest Twoja forma? A jeśli patelnia żeliwna to po 1: jaka średnica (wiem, że z tego się nie strzela 😉 , ale nie chcę, żeby naleśnik był za gruby albo za cienki), po 2: czy patelnię też wykładamy papierem?
    Pozdrawiam

    • Madame Edith pisze:

      Edyto,
      moja forma ma wymiar 22 x 31 cm. Żeliwna powinna by duża, tak koło 24 cm. Jeśli masz emaliowaną, to papier nie jest konieczny 🙂

  10. KasiaP pisze:

    Naleśnik absolutna pycha!
    Ja swojego wzbogaciłam o pokrojoną nektarynę i tak zapiekłam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Pannukakku – fiński pieczony naleśnik

Czas przygotwania:

@MadameEdith on Instagram