fbpx

Pierwsza w Europie plantacja herbaty na Monte Verità

16 sierpnia 2018

monte verita

Kiedy kilka lata temu odwiedziliśmy plantacje herbaty na Azorach od razu zamarzyła mi się wizyta na założonej 2006 roku plantacji herbaty na Monte Verità w szwajcarskiej Asconie. O samej „Górze Prawdy” pisałam Wam przy okazji wpisu dot. Ascony, więc dziś chciałabym skupić się na plantacji. Takie zielone miejsca zawsze robią na mnie wrażenie. A jeszcze gdy mówimy o herbacie, to już w ogóle! Jestem wielką fanką herbaty, choć z mojego Instagrama można wysnuć wniosek, że piję tylko kawę. Ale o kawie będzie przy innej okazji.

monte verita

Plantacja herbaty na Monte Verità

Plantacja herbaty na Monte Verità jest pierwszą plantacją w kontynentalnej części Europy. W porównaniu do plantacji na Azorach zaskakuje swoim rozmiarem, bowiem jest…bardzo malutka. Wyobrażałam sobie zbocze góry porośnięte rzędami herbacianych krzaków, a tu taka niespodzianka. W zasadzie to taki niewielki herbaciany zagajnik, za to bardzo urokliwy.

Plantację założono zgodnie z duchem niezwykłej góry, na której się znajduje: jest więc naturalnie wkomponowana w krajobraz, lekko na uboczu, by nikomu nie przeszkadzała. Dla założycieli ważna była także historia japońskiej herbaty i jej tradycje oparte na koncepcjach buddyzmu zen.

Nie jest to bardzo popularna atrakcja turystyczna, co przekłada się na fakt, że nie ma u np. kawiarni, w której można usiąść i spokojnie popróbować tutejszych herbat. Jest za to śliczny sklepik, w którym dostaniemy sporo herbat premium, jak i japońskich akcesoriów. Można też popróbować różnych herbat, ale na stojąco, bo nie ma tu stolików. Usiąść przy herbacie za to można w ogrodzie zen, w którym znajduje się drewniany pawilon. Urocze miejsce i faktycznie można tam poczuć klimat Japonii dzięki wypielęgnowanemu ogródkowi, ozdobom i drzewkom bonsai.

monte verita

Niestety na zakup herbaty z tej plantacji póki co raczej liczyć nie można. Na chwilę obecną zbiory wynoszą tylko ok. 1-1,5 kg na rok! Nie byłoby więc możliwości, by każdy z odwiedzających zabrał więc choćby 50-gramową torebkę herbaty z sobą do domu. A szkoda. Bo powiem Wam, że do specyficznych bądź co bądź herbat z Azorów mam wielki sentyment. Można je zamawiać przez internet, a także szukać w sklepach z herbatami np. na Maderze oraz w kontynentalnej części Portugalii. Z wielką przyjemnością spróbowałabym herbaty z Ascony, choć właściciele zapewniali, że nie jest jeszcze dostatecznie dobra, gdyż plantacja jest zbyt młoda, a krzewy nie osiągnęły jeszcze właściwego wieku.

monte verita

Ceremonia herbaciana

Poza tym w każdą pierwszą i trzecią sobotę miesiąca o godz. 18.00 od kwietnia do października oraz o 17.00 w okresie od listopada do marca, odbywają się tu ceremonie parzenia herbaty bazujące na starożytnej japońskiej tradycji sięgającej 450 lat. Ten pokazywany w Casa del Tè rytuał obchodzony w ten sam sposób, w jaki był procedowany w XVI wieku (ceremonia trwa 90 minut i kosztuje 45 CHF od osoby).

Ceremonia herbaty zaczyna się od szczegółowego wprowadzenia do kultury herbaty. Po tym następuje wizyta w ogrodzie zen, parzenie herbaty i degustacja. Sama nie brałam w niej udziału, ale wiem, że prowadzi ją rodowita Japonka, która herbatą zajmuje się od dawna. Miałam za to okazję spróbować różnych rodzajów herbat i jedna zaskoczyła mnie szczególnie: żółta! Nigdy dotąd nie piłam takiej herbaty i ta z Chin bardzo mi posmakowała.

Herbata biała

Herbata żółta tzw. „cesarska”

Herbata zielona

Herbata czarna

monte verita

Herbata czerwona „pu erh”

Plantacja herbaty na Monte Verità – godziny otwarcia:

Plantacja i pawilon herbaciany są czynne od marca do października codziennie od 10:00 do 18:00, a od listopada do lutego w soboty i niedziele od 11.00 do 17.00. Wstęp na plantację jest bezpłatny.

monte verita

Plantacja herbaty na Monte Verità – czy warto tu przyjechać?

Jeśli będziecie w kantonie Ticino i okolicach Ascony, to zdecydowanie tak! Monte Verità to piękne miejsce z niesamowitym widokiem na jezioro Maggiore. Plantacja herbaty może być dodatkową, bardzo przyjemną atrakcją. Rozmawiając z właścicielami możecie dowiedzieć się ciekawych rzeczy. Jeśli lubicie herbaciane gadżety lub chcielibyście dostać jakąś rzadką herbatę, to w sklepiku z pewnością znajdziecie coś ciekawego dla siebie. Poza tym jest to niezwykle malownicze miejsce.

Może przemierzanie całej Europy, by tu wpaść to zbyt wiele, ale będąc w okolic warto mieć to miejsce na liście „do zobaczenia”. W końcu takich plantacji na chwilę obecną jest dosłownie kilka na całym kontynencie (we Francji, Irlandii, Wielkiej Brytanii oraz w Niemczech, ale pierwsze, najstarsze i największe są oczywiście na Azorach).

Do kolejnego przeczytania!

E.

monte verita

monte verita

monte verita

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podobne wpisy

Komentarze

2 odpowiedzi na “Pierwsza w Europie plantacja herbaty na Monte Verità”

 1. Ffion pisze:

  Tak tylko skomentuję, że nie jest to pierwsza w Europie plantacja, bo angielska w Kornwalii działa od 2005 roku (Tregothnan). Ta angielska ma 40 hektarów, uprawiają ok 6 tys krzaczków i sprzedają je do lepszych brytyjskich supermarketów. Zbiory ok 10 ton.

  • Madame Edith pisze:

   Ffion,
   dzięki za informację. Na Monte Verita mówią, że oni byli pierwsi i dopiero potem pojawiły się plantacje na Wyspach, a w ostatnich latach w Niemczech i Francji. Myślę, że mieli na myśli tylko kontynentalną część Europy. W każdym razie obie plantacje powstały w sumie w podobnym czasie. Fajnie, że ta w UK jest taka wielka i ma tak potężne zbiory. Ciekawa jestem czy herbata jest smaczna.
   Z pozdrowieniami
   E.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Pierwsza w Europie plantacja herbaty na Monte Verità


Kiedy kilka lata temu odwiedziliśmy plantacje herbaty na Azorach od razu zamarzyła mi się wizyta na założonej 2006 roku plantacji herbaty na [...]
@MadameEdith on Instagram