„Dieta dla serca”

15 czerwca 2014
 
Co to był za dzień! W sobotę 14-go czerwca punktualnie o 9. stawiliśmy się w warszawskiej restauracji Akademia, którą w ubiegłym roku z wielką pompą otwierał Borys Szyc. Nasze śniadanie, obiad, jak i warsztaty były równie huczne, bo dość spora wesoła gromadka dietetyków, blogerów, jak i organizatorów zajęła całą salę restauracyjną łącznie z antresolą. Działo się dużo, ale jeszcze więcej wyniknie z tego spotkania w niedalekiej przyszłości.

W Akademii zebraliśmy się nie bez przyczyny. Chcieliśmy omówić wspólny projekt zatytułowany „Dieta dla serca”.

Wraz z dziewięcioma innymi blogerami zostałam zaproszona do pełnienia roli ambasadora tej akcji. Inicjatywę tę firmuje Polskie Towarzystwo Dietetyki oraz Kruszwica S.A.

Efektem naszych wspólnej pracy będzie książka kulinarna z 80 przepisami, które pomogą Polakom zadbać o zdrowie i skutecznie obniżyć cholesterol. Cel jest poważny, a książka będzie w pełni profesjonalnym wydawnictwem, które dostarczy wielu cennych informacji.

Szkolenie odbywało się w salce na antresoli

Każdy bloger do pomocy przy konstruowaniu przepisów dostał dietetyka oraz studenta ostatniego roku dietetyki na SGGW. Już podczas spotkania przeszliśmy szkolenie i opowiedziano nam co należy wyeliminować, a co można jeść w diecie obniżającej cholesterol.

Przyznam, że nigdy ten problem mnie nie dotyczył i się z nim wcześniej nie zetknęłam. Znałam więc tylko ogólne zasady, ale dzięki szkoleniu i rozmowie z ekspertami mogłam uzupełnić swoje braki.

Okazało się, że przygotowując przepisy musimy przestrzegać kilku podstawowych zaleceń, jakie rządzą dietą obniżającą cholesterol:

  • wyeliminować sól, żółtka, tłuszcze zwierzęce, żywność konserwową i zasmażki z jadłospisu
  • gotować na parze lub w wodzie, piec w folii / pergaminie / rękawie lub na grillu elektrycznym
  • unikać smażenia
  • używać dużej ilości warzyw, a także orzechów i pestek np. słonecznika lub dyni

Dodatkowo w celu integracyjnym urządziliśmy wspólne gotowanie – każdy bloger przygotował jedno danie na szybko i potem mogliśmy popróbować rozmaitości, a także omówić dania z dietetykiem. Sama na warsztat wzięłam chłodnik z pomidorami, który widać na głównym zdjęciu.

Po wspólnym gotowaniu szef kuchni Krzysztof Kowalski pokazał nam kilka sztuczek z syfonem, jakie możemy wykorzystać w domu.

Nasze blisko sześciogodzinne spotkanie minęło nie wiadomo kiedy. Było bardzo sympatycznie i dużo się nauczyłam. Obsługa restauracji spisała się na medal, a jedzenie było nie tylko zdrowe, ale także super pyszne.

Atmosfera zachęcała do wymiany kulinarnych doświadczeń i czerpania wiedzy od dietetyczek, które tak licznie będą nas wspierać w czasie prac nad przepisami do książki (premiera planowana jest na wrzesień).

Bardzo się cieszę, że mogę brać udział w projekcie, który ma szansę pozytywnie przełożyć się na poprawę zdrowia Polaków.

Dziękuję Organizatorom z zaufanie, jakim mnie obdarzyli zapraszając do akcji „Dieta dla serca”.

Do następnego przeczytania!
E.

Follow Madame Edith on Instagram

P.S. Poniżej jeszcze garść zdjęć, jakie udało mi się wczoraj zrobić:

Dania przygotowane przez blogerów podczas warsztatów
To już zimne przystawki, jakie zaserwowała nam restauracja
Podobne wpisy

Komentarze

3 odpowiedzi na “„Dieta dla serca””

  1. taro-bun pisze:

    świetna inicjatywa! a jedzenie jest takie kolorowe i wygląda smakowicie 🙂

  2. Edith, super inicjatywa i super zdjęcia we wspaniałych wnętrzach – ile tam przestrzeni 🙂 Czekam na książkę.

  3. Pięknie podsumowałaś to spotkanie. Mnie też bardzo udzieliły się pozytywne emocje!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

„Dieta dla serca”


  Co to był za dzień! W sobotę 14-go czerwca punktualnie o 9. stawiliśmy się w warszawskiej restauracji Akademia, którą w ubiegłym roku z wielką [...]
@MadameEdith on Instagram