fbpx

„Dieta dla serca”

15 czerwca 2014
 
Co to był za dzień! W sobotę 14-go czerwca punktualnie o 9. stawiliśmy się w warszawskiej restauracji Akademia, którą w ubiegłym roku z wielką pompą otwierał Borys Szyc. Nasze śniadanie, obiad, jak i warsztaty były równie huczne, bo dość spora wesoła gromadka dietetyków, blogerów, jak i organizatorów zajęła całą salę restauracyjną łącznie z antresolą. Działo się dużo, ale jeszcze więcej wyniknie z tego spotkania w niedalekiej przyszłości.

W Akademii zebraliśmy się nie bez przyczyny. Chcieliśmy omówić wspólny projekt zatytułowany „Dieta dla serca”.

Wraz z dziewięcioma innymi blogerami zostałam zaproszona do pełnienia roli ambasadora tej akcji. Inicjatywę tę firmuje Polskie Towarzystwo Dietetyki oraz Kruszwica S.A.

Efektem naszych wspólnej pracy będzie książka kulinarna z 80 przepisami, które pomogą Polakom zadbać o zdrowie i skutecznie obniżyć cholesterol. Cel jest poważny, a książka będzie w pełni profesjonalnym wydawnictwem, które dostarczy wielu cennych informacji.

Szkolenie odbywało się w salce na antresoli

Każdy bloger do pomocy przy konstruowaniu przepisów dostał dietetyka oraz studenta ostatniego roku dietetyki na SGGW. Już podczas spotkania przeszliśmy szkolenie i opowiedziano nam co należy wyeliminować, a co można jeść w diecie obniżającej cholesterol.

Przyznam, że nigdy ten problem mnie nie dotyczył i się z nim wcześniej nie zetknęłam. Znałam więc tylko ogólne zasady, ale dzięki szkoleniu i rozmowie z ekspertami mogłam uzupełnić swoje braki.

Okazało się, że przygotowując przepisy musimy przestrzegać kilku podstawowych zaleceń, jakie rządzą dietą obniżającą cholesterol:

  • wyeliminować sól, żółtka, tłuszcze zwierzęce, żywność konserwową i zasmażki z jadłospisu
  • gotować na parze lub w wodzie, piec w folii / pergaminie / rękawie lub na grillu elektrycznym
  • unikać smażenia
  • używać dużej ilości warzyw, a także orzechów i pestek np. słonecznika lub dyni

Dodatkowo w celu integracyjnym urządziliśmy wspólne gotowanie – każdy bloger przygotował jedno danie na szybko i potem mogliśmy popróbować rozmaitości, a także omówić dania z dietetykiem. Sama na warsztat wzięłam chłodnik z pomidorami, który widać na głównym zdjęciu.

Po wspólnym gotowaniu szef kuchni Krzysztof Kowalski pokazał nam kilka sztuczek z syfonem, jakie możemy wykorzystać w domu.

Nasze blisko sześciogodzinne spotkanie minęło nie wiadomo kiedy. Było bardzo sympatycznie i dużo się nauczyłam. Obsługa restauracji spisała się na medal, a jedzenie było nie tylko zdrowe, ale także super pyszne.

Atmosfera zachęcała do wymiany kulinarnych doświadczeń i czerpania wiedzy od dietetyczek, które tak licznie będą nas wspierać w czasie prac nad przepisami do książki (premiera planowana jest na wrzesień).

Bardzo się cieszę, że mogę brać udział w projekcie, który ma szansę pozytywnie przełożyć się na poprawę zdrowia Polaków.

Dziękuję Organizatorom z zaufanie, jakim mnie obdarzyli zapraszając do akcji „Dieta dla serca”.

Do następnego przeczytania!
E.

Follow Madame Edith on Instagram

P.S. Poniżej jeszcze garść zdjęć, jakie udało mi się wczoraj zrobić:

Dania przygotowane przez blogerów podczas warsztatów
To już zimne przystawki, jakie zaserwowała nam restauracja

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podobne wpisy

Komentarze

3 odpowiedzi na “„Dieta dla serca””

  1. Pięknie podsumowałaś to spotkanie. Mnie też bardzo udzieliły się pozytywne emocje!

  2. Edith, super inicjatywa i super zdjęcia we wspaniałych wnętrzach – ile tam przestrzeni 🙂 Czekam na książkę.

  3. taro-bun pisze:

    świetna inicjatywa! a jedzenie jest takie kolorowe i wygląda smakowicie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

„Dieta dla serca”


  Co to był za dzień! W sobotę 14-go czerwca punktualnie o 9. stawiliśmy się w warszawskiej restauracji Akademia, którą w ubiegłym roku z wielką [...]
@MadameEdith on Instagram