Ścieżka w Koronach Drzew – kapitalne miejsce w Karkonoszach

9 maja 2019
Ścieżka w Koronach Drzew

Karkonoska Ścieżka w Koronach Drzew to jedna z tych atrakcji turystycznych, które zapadają w pamięci na długo. Odkąd zobaczyłam ją po raz pierwszy gdzieś w internecie wiedziałam, że musimy tam pojechać. I w końcu się udało!

Karkonoska Ścieżka w Koronach Drzew – jak dojechać?

Ścieżka położona jest po czeskiej stronie w miejscowości Janské Lázně, stosunkowo blisko polskiej granicy – nie jest więc problemem, by się u dostać. Jedziecie wg wytycznych z google.

Ścieżka oddalona jest o ok. 43 km od Karpacza, skąd dojazd zajmuje około godziny. Najlepsza, choć bardzo wąska i wyboista, trasa prowadzi przez Przełęcz Okraj. Dojazd ze Szklarskiej Poręby trwa mniej więcej 1h 15min i do pokonania jest około 65 km. Granicę przekracza się w Jakuszycach.

ścieżka w koronach drzew

Ścieżka znajduje się tuż przy drodze i z pewnością jej nie przegapicie. Parkingi są spore i jeśli przyjedziecie w pierwszej części dnia, to z parkowaniem problemu mieć nie będziecie.

Parkowanie kosztuje 70 CZK, ale uwaga: płatności dokonuje się w kasie automatycznej tylko gotówką. Za bilety wstępu na ścieżkę w kasie biletowej można płacić za to już nie tylko gotówką, ale i kartą płatniczą. Przyjeżdżając tu trzeba mieć te 70 CZK w gotówce. My wybraliśmy 500 CZK w bankomacie na granicy i to był najmniejszy oferowany tam nominał (po przeliczeniu wyszło ok. 90 PLN).

ścieżka w koronach drzew

Karkonoska Ścieżka w Koronach Drzew – godziny otwarcia i bilety:

W zależności od pory roku, ścieżka jest czynna w innych godzinach.

 • Od stycznia do marca: 10:00–16:00
 • kwiecień i maj: 10:00–18:00
 • od czerwca do września: 9:30–19:00
 • październik: 10:00–18:00
 • listopad i grudzień: 10:00–16:00

Na chwilę obecną (maj 2019) bilet dla osoby dorosłej kosztuje 250 CZK, czyli ok. 42 PLN, a dzieci do lat 3 wchodzą bezpłatnie.

ścieżka w koronach drzew

Karkonoska Ścieżka w Koronach Drzew – atrakcje:

Cała ścieżka liczy trochę ponad 2 km. Nasz spacer trwał niecałe 1,5 h, bo atrakcji po drodze jest sporo. Oczywiście wisienką na torcie jest wysoka na 45 metrów drewniana wieża. W jej podziemiu znajduje się centrum edukacyjne, w którym możemy poznać system korzeniowy drzew i mikroorganizmy, które mu towarzyszą. W części podziemnej było bardzo zimno.

ścieżka w koronach drzew

Sama wieża widokowa jest kapitalna, bo zbudowano ją na zasadzie rozszerzającej się sprężyny. Z każdym krokiem wychodzimy najpierw spod ziemi i powoli, potem zaczynamy wznosić się metr po metrze na wysokość drzew. W końcu docieramy do miejsca, w którym wierzchołki drzew obserwujemy już z góry, jak i całą okolicę! Świetne doświadczenie, bo nie tylko obserwujemy jak zmienia się las wraz z rosnącą wysokością, ale też dowiadujemy się wielu ciekawostek o zamieszkujących go zwierzętach.

ścieżka w koronach drzew

Na ścieżce są też trzy fragmenty, które można pokonać idąc nad przepaścią po ruszających się fragmentach chodnika. Są gry typu memory dla dzieci i inne atrakcje.

ścieżka w koronach drzew
ścieżka w koronach drzew
ścieżka w koronach drzew

Fajnym rozwiązaniem są poustawiane na stałe w kilku miejscach „fotostatywy”. Można do nich włożyć telefon i zrobić zdjęcie całej rodziny z ładnym widokiem w tle.

ścieżka w koronach drzew

Najwięcej emocji budzi zdecydowanie długa na 50 metrów zjeżdżalnia (płatna dodatkowo 50 CZK). Monsieur się oczywiście zdecydował i zjechał w dół. Kolejka jednak była na tyle duża, że to my z Małym Monsieur byliśmy pierwsi przy wyjściu z wieży i to mimo tego, że do pokonania mieliśmy kilkanaście zawijasów!

ścieżka w koronach drzew

Ścieżka jest w pełni przystosowana do zwiedzania także dla osób niepełnosprawnych czy rodziców z wózkami. ​

ścieżka w koronach drzew


Karkonoska Ścieżka w Koronach Drzew – co jeść?

W pawilonie, w którym znajduje się sklepik z pamiątkami i toalety działa także spora restauracja samoobsługowa z czeskimi klasykami jak smażony ser. My w niej nie jedliśmy, więc nie powiem Wam czy warto, ale jedzenie na stołach wyglądało smacznie. Za to polecamy Wam powrót przez Harrachov i wizytę w restauracji „Novosad i Syn” połączonej z browarem i hutą szkła. Napiszę o tym miejscu więcej w kolejnym wpisie z Karkonoszy.

Karkonoska Ścieżka w Koronach Drzew – bardzo ważne: jak się ubrać?

Na samym szczycie wieży wieje okropnie i musicie być tego świadomi. Okolice Śnieżki mają bardzo specyficzny mikroklimat i bądźcie przygotowani na to, że temperatura może być tam zgoła odmienna od tej w Szklarskiej czy Karpaczu. My założyliśmy zimowe czapki i grube bluzy, podczas gdy po polskiej stronie wystarczyła cienka bluza i nie trzeba było zakładać nic na głowę.

Karkonoska Ścieżka w Koronach Drzew – podsumowanie:

Ścieżka to atrakcja dla każdego i zdecydowanie polecam Wam wizytę w tym miejscu. W Czechach działają jeszcze dwie podobne trasy, dwie są także w Niemczech, a za chwilę my będziemy mieć pierwszą ścieżkę w Krynicy Górskiej. Co prawda nie jest tak pięknie usytuowana, w środku 120-letniego lasu jak ta w Karkonoszach, ale kto wie – może też będzie super!?

Do przeczytania!

E.

Podobne wpisy

Komentarze

5 odpowiedzi na “Ścieżka w Koronach Drzew – kapitalne miejsce w Karkonoszach”

 1. dzień dobry. nie wiedziałam nie słyszałam. Dziękuję za te info. unikam miejsc komercyjnych ale są wyjątki i jak widzę i czuje ta ścieżka jest tym wyjątkiem 🙂 pomyślę by jechać z moja małą Jagodzianką. pozdrawiam asia

  • Madame Edith pisze:

   Asiu,
   bardzo Ci polecam to miejsce! Dla dzieci to super atrakcja. Dla rodziców także – zapach lasu jest wręcz obezwładniający. Tylko koniecznie zabierzcie ciepłą odzież. Nawet latem na samej górze potrafi wiać bardzo mocno i robi się chłodno.
   Serdecznie pozdrawiam
   E.

 2. Dominika pisze:

  Nie miałam pojęcia o tym miejscu! Jadę w te wakacje w Karkonosze, więc koniecznie muszę zwiedzić 🙂

 3. monika pisze:

  Super! Wybieram się tam w tym roku. Mam tylko pytanie: czy osoba z lękiem wysokości nie wymięknie ?:P

  • Madame Edith pisze:

   Moniko, myślę, że dasz radę! Ścieżka jest szeroka i te fragmenty „ruszające się nad przepaścią” są opcjonalne – zawsze jest obok zwykła ścieżka dla osób, które też poruszają się na wózku czy są z Małym i dziećmi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Ścieżka w Koronach Drzew – kapitalne miejsce w Karkonoszach


Karkonoska Ścieżka w Koronach Drzew to jedna z tych atrakcji turystycznych, które zapadają w pamięci na długo. Odkąd zobaczyłam ją po raz [...]
@MadameEdith on Instagram
This error message is only visible to WordPress admins

Warning: The account for needs to be reconnected.
Due to Instagram platform changes on March 2, 2020, this Instagram account needs to be reconnected to allow the feed to continue updating. Reconnect on plugin Settings page