fbpx

Ścieżka w Koronach Drzew – kapitalne miejsce w Karkonoszach

9 maja 2019
Ścieżka w Koronach Drzew

Karkonoska Ścieżka w Koronach Drzew to jedna z tych atrakcji turystycznych, które zapadają w pamięci na długo. Odkąd zobaczyłam ją po raz pierwszy gdzieś w internecie wiedziałam, że musimy tam pojechać. I w końcu się udało!

Karkonoska Ścieżka w Koronach Drzew – jak dojechać?

Ścieżka położona jest po czeskiej stronie w miejscowości Janské Lázně, stosunkowo blisko polskiej granicy – nie jest więc problemem, by się u dostać. Jedziecie wg wytycznych z google.

Ścieżka oddalona jest o ok. 43 km od Karpacza, skąd dojazd zajmuje około godziny. Najlepsza, choć bardzo wąska i wyboista, trasa prowadzi przez Przełęcz Okraj. Dojazd ze Szklarskiej Poręby trwa mniej więcej 1h 15min i do pokonania jest około 65 km. Granicę przekracza się w Jakuszycach.

ścieżka w koronach drzew

Ścieżka znajduje się tuż przy drodze i z pewnością jej nie przegapicie. Parkingi są spore i jeśli przyjedziecie w pierwszej części dnia, to z parkowaniem problemu mieć nie będziecie.

Parkowanie kosztuje 70 CZK, ale uwaga: płatności dokonuje się w kasie automatycznej tylko gotówką. Za bilety wstępu na ścieżkę w kasie biletowej można płacić za to już nie tylko gotówką, ale i kartą płatniczą. Przyjeżdżając tu trzeba mieć te 70 CZK w gotówce. My wybraliśmy 500 CZK w bankomacie na granicy i to był najmniejszy oferowany tam nominał (po przeliczeniu wyszło ok. 90 PLN).

ścieżka w koronach drzew

Karkonoska Ścieżka w Koronach Drzew – godziny otwarcia i bilety:

W zależności od pory roku, ścieżka jest czynna w innych godzinach.

 • Od stycznia do marca: 10:00–16:00
 • kwiecień i maj: 10:00–18:00
 • od czerwca do września: 9:30–19:00
 • październik: 10:00–18:00
 • listopad i grudzień: 10:00–16:00

Na chwilę obecną (maj 2019) bilet dla osoby dorosłej kosztuje 250 CZK, czyli ok. 42 PLN, a dzieci do lat 3 wchodzą bezpłatnie.

ścieżka w koronach drzew

Karkonoska Ścieżka w Koronach Drzew – atrakcje:

Cała ścieżka liczy trochę ponad 2 km. Nasz spacer trwał niecałe 1,5 h, bo atrakcji po drodze jest sporo. Oczywiście wisienką na torcie jest wysoka na 45 metrów drewniana wieża. W jej podziemiu znajduje się centrum edukacyjne, w którym możemy poznać system korzeniowy drzew i mikroorganizmy, które mu towarzyszą. W części podziemnej było bardzo zimno.

ścieżka w koronach drzew

Sama wieża widokowa jest kapitalna, bo zbudowano ją na zasadzie rozszerzającej się sprężyny. Z każdym krokiem wychodzimy najpierw spod ziemi i powoli, potem zaczynamy wznosić się metr po metrze na wysokość drzew. W końcu docieramy do miejsca, w którym wierzchołki drzew obserwujemy już z góry, jak i całą okolicę! Świetne doświadczenie, bo nie tylko obserwujemy jak zmienia się las wraz z rosnącą wysokością, ale też dowiadujemy się wielu ciekawostek o zamieszkujących go zwierzętach.

ścieżka w koronach drzew

Na ścieżce są też trzy fragmenty, które można pokonać idąc nad przepaścią po ruszających się fragmentach chodnika. Są gry typu memory dla dzieci i inne atrakcje.

ścieżka w koronach drzew
ścieżka w koronach drzew
ścieżka w koronach drzew

Fajnym rozwiązaniem są poustawiane na stałe w kilku miejscach „fotostatywy”. Można do nich włożyć telefon i zrobić zdjęcie całej rodziny z ładnym widokiem w tle.

ścieżka w koronach drzew

Najwięcej emocji budzi zdecydowanie długa na 50 metrów zjeżdżalnia (płatna dodatkowo 50 CZK). Monsieur się oczywiście zdecydował i zjechał w dół. Kolejka jednak była na tyle duża, że to my z Małym Monsieur byliśmy pierwsi przy wyjściu z wieży i to mimo tego, że do pokonania mieliśmy kilkanaście zawijasów!

ścieżka w koronach drzew

Ścieżka jest w pełni przystosowana do zwiedzania także dla osób niepełnosprawnych czy rodziców z wózkami. ​

ścieżka w koronach drzew


Karkonoska Ścieżka w Koronach Drzew – co jeść?

W pawilonie, w którym znajduje się sklepik z pamiątkami i toalety działa także spora restauracja samoobsługowa z czeskimi klasykami jak smażony ser. My w niej nie jedliśmy, więc nie powiem Wam czy warto, ale jedzenie na stołach wyglądało smacznie. Za to polecamy Wam powrót przez Harrachov i wizytę w restauracji „Novosad i Syn” połączonej z browarem i hutą szkła. Napiszę o tym miejscu więcej w kolejnym wpisie z Karkonoszy.

Karkonoska Ścieżka w Koronach Drzew – bardzo ważne: jak się ubrać?

Na samym szczycie wieży wieje okropnie i musicie być tego świadomi. Okolice Śnieżki mają bardzo specyficzny mikroklimat i bądźcie przygotowani na to, że temperatura może być tam zgoła odmienna od tej w Szklarskiej czy Karpaczu. My założyliśmy zimowe czapki i grube bluzy, podczas gdy po polskiej stronie wystarczyła cienka bluza i nie trzeba było zakładać nic na głowę.

Karkonoska Ścieżka w Koronach Drzew – podsumowanie:

Ścieżka to atrakcja dla każdego i zdecydowanie polecam Wam wizytę w tym miejscu. W Czechach działają jeszcze dwie podobne trasy, dwie są także w Niemczech, a za chwilę my będziemy mieć pierwszą ścieżkę w Krynicy Górskiej. Co prawda nie jest tak pięknie usytuowana, w środku 120-letniego lasu jak ta w Karkonoszach, ale kto wie – może też będzie super!?

Do przeczytania!

E.

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podobne wpisy

Komentarze

5 odpowiedzi na “Ścieżka w Koronach Drzew – kapitalne miejsce w Karkonoszach”

 1. monika pisze:

  Super! Wybieram się tam w tym roku. Mam tylko pytanie: czy osoba z lękiem wysokości nie wymięknie ?:P

  • Madame Edith pisze:

   Moniko, myślę, że dasz radę! Ścieżka jest szeroka i te fragmenty „ruszające się nad przepaścią” są opcjonalne – zawsze jest obok zwykła ścieżka dla osób, które też poruszają się na wózku czy są z Małym i dziećmi.

 2. Dominika pisze:

  Nie miałam pojęcia o tym miejscu! Jadę w te wakacje w Karkonosze, więc koniecznie muszę zwiedzić 🙂

 3. dzień dobry. nie wiedziałam nie słyszałam. Dziękuję za te info. unikam miejsc komercyjnych ale są wyjątki i jak widzę i czuje ta ścieżka jest tym wyjątkiem 🙂 pomyślę by jechać z moja małą Jagodzianką. pozdrawiam asia

  • Madame Edith pisze:

   Asiu,
   bardzo Ci polecam to miejsce! Dla dzieci to super atrakcja. Dla rodziców także – zapach lasu jest wręcz obezwładniający. Tylko koniecznie zabierzcie ciepłą odzież. Nawet latem na samej górze potrafi wiać bardzo mocno i robi się chłodno.
   Serdecznie pozdrawiam
   E.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Ścieżka w Koronach Drzew – kapitalne miejsce w Karkonoszach


Karkonoska Ścieżka w Koronach Drzew to jedna z tych atrakcji turystycznych, które zapadają w pamięci na długo. Odkąd zobaczyłam ją po raz [...]
@MadameEdith on Instagram