Gołąbki bez zawijania (wegetariańskie)
Gołąbki bez zawijania są znacznie łatwiejsze w przygotowaniu od klasycznych. Składniki mogą być te same i bazować na ryżu, kapuście i mięsie. Jednak dziś chcę Wam pokazać je w wersji wegetariańskiej, z użyciem soczewicy oraz boczniaków. Najlepsze jest to, że smakują tak samo jak te zawijane, bo zawierają dużą ilość kapusty. To naprawdę pyszne danie dla dużych i małych.
Klasyczne gołąbki z ryżem i mięsem kojarzą mi się z jednym z dań z dzieciństwa. Pamiętam, że w moim domu pojawiały się regularnie. Bardzo lubię to danie, bo takie 3w1: są warzywa, ryż, jak i mięso. Żeby sobie je nieco urozmaicić, robię czasami także wersję, w której wykorzystuję farsz do gołąbków bez mięsa – przygotowuję go warzywami i soczewicą, która zawiera dużo białka. W smaku są jednak bardzo zbliżone do tradycyjnych. Jedyna różnica jest taka, że doprawiam je słodką i ostrą papryką, która daje nieco koloru, jak i smaku.
Gołąbki bez zawijania – składniki:
/na 16 sztuk – 8 porcji/
- 200 g kleistego ryżu (waga przed ugotowaniem, użyłam tajskiego)
- 100 g czerwonej soczewicy
- 100 g masła
- 1 cebula (u mnie szalotka)
- 1 marchewka
- kawałek pora (jasna część)
- 2 plastry odkrojone z ćwiartki selera
- 1 nieduża kapusta włoska
- 250 g boczniaków
- 1-2 małe jajka
- przyprawy: sól, pieprz, majeranek, słodka i ostra papryka (u mnie po ok. 1 łyżeczki każdej)
Na sos:
- 400 ml bulionu warzywnego lub rosołu
- 1 łyżka masła
- 1 cebula
- 800 g pomidorów w kawałkach bez skórki z passatą
- sól, pieprz, cukier do smaku
- pęczek koperku
Gołąbki wegetariańskie – przepis:
Ryż gotujemy wraz z czerwoną soczewicą przez 12 minut w podwójnej ilości osolonej wody (przykładowo na 1 szklankę suchych składników odmierzamy 2 szklanki wody). Ryżu i soczewicy nie przepłukujemy wcześniej na sitku! To ważne, by nie wypłukać z nich skrobi. Ryż powinien być raczej odmiany kleistej, niż typowo sypki (jak np. indyjski basmati). Użyłam ryżu tajskiego. Ryż oraz soczewica po ugotowaniu powinny się kleić, by skleić gołąbki.
Warzywa myjemy i obieramy, siekamy bardzo drobno w kosteczkę.
Na patelni rozpuszczamy 50 g masła, ustawiamy na średni ogień. Podsmażamy na nim cebulę do momentu, gdy się zeszkli. Następnie dodajemy pokrojone drobno warzywa: pora, marchewkę, selera i kapustę. W międzyczasie dodajemy trochę masła, by nic się nie przypaliło. Warzywa smażymy ok. 10 minut od włożenia ostatnich składników.
Przekładamy je do garnka z ugotowanym ryżem i soczewicą.
Na tej samej patelni rozgrzewamy kawałek masła i podsmażamy na nim posiekane boczniaki aż do zarumienienia (ok. 10 minut). Dodajemy je do garnka. Dosypujemy także przyprawy i dodajemy 1 jajko. Mieszamy ręką bardzo dokładnie, masując zawartość garnka. Jeśli masa będzie nadal mało zwarta, należy dodać jeszcze jedno jajko i wymieszać.
Następnie formujemy gołąbki i układamy je w brytfannie.
Na patelni rozgrzewamy masło i podsmażamy drugą cebulę, dodajemy bulion i pomidory, doprawiamy solą, pieprzem i cukrem. Gotujemy przez 10 minut, by bulion nieco odparował.
Gołąbki polewamy sosem, wsadzamy do piekarnika rozgrzanego do temperatury 180 stopni C (z termoobiegiem) na 30 minut. Przy czym przez 15 minut pieczemy bez przykrycia, a potem przykrywamy.
Gołąbki pieczone bez zawijania- podanie:
Upieczone gołąbki posypujemy koperkiem i wykładamy na talerze.
Smacznego!
E.
Wpis powstał w ramach współpracy reklamowej z Inpostfresh.pl
Podobne wpisy
Komentarze
10 odpowiedzi na “Gołąbki bez zawijania (wegetariańskie)”
Dodaj komentarz
Gołąbki bez zawijania (wegetariańskie)
Czas przygotwania:
Madame, czy ryż do risotto mógłby być? I czy zamiast kapusty włoskiej można dać zwykłą? Jutro zamierzam zrobić na obiad😋
Tak, oczywiście. Taki ryż będzie bardziej lepki, więc jeszcze bardziej zwiąże gołąbki. Zwykła kapustą też będzie ok 👍
Sa pyszne. Robilam juz drugi raz i za kazdym razem wychodzi mi bardziej zapiekanka niz golabki (ale to na pewno kwestia moich slabych umiejetnosci), ale smak obledny i w ogole mi i domownikom to nie przeszkadza. Na stale wchodzi do jadlospisu. Jesli masz wiecej takich wegetarianskich inspiracji, to wrzucaj, prosze.
Mart, bardzo dziękuję za komentarz. Cieszę się, że danie przypadło Tobie i Twojej todzinie do gustu. Na blogi jest wiele wegetariańskich propozycji. Zobacz proszę w sekcji: przepisy wegetariańskie.
Czy warzywa można zetrzeć na tarce i podsmażyć?
Tak, oczywiście.
Bonjour Madame 🙂
Czy gołabki są bardziej zbite czy jest ryzyko,że się rozwalą?
Zastanawiam się czy się nadają na uroczysty, świąteczny obiad ?
Dziękuję
Dodaj dodatkowe jajko, a wtedy będą bardziej zwarte 🙂 No i ważny jest ryż: musi być lepki po ugotowaniu. Nie może być sypki, bo nie scali gołąbków.
Madame, pieczemy z termoobiegiem czy bez?
Martyno, z termoobiegiem (lub w temperaturze o 20 stopni wyższej w opcji góra-dół) – już to dopisuję. Dziękuję!