Kuchnia w czasach zarazy jest prosta i nieskomplikowana. Opiera się na podstawowych składnikach, które mamy w domu. Nic wyszukanego. Takie są właśnie placki, które dziś Wam pokażę. Wymyślił je mój syn, który nie mógł się zdecydować czy chce placki z serem czy z bananami na śniadanie. Zgodnie z jego instrukcjami wymyśliłam proporcje i razem zrobiliśmy placki z twarogiem i bananami. Dzielnie mi pomagał i wykazał się zwłaszcza podczas konsumpcji zjadając cztery prosto z patelni.
Placki z twarogiem i bananami nie mają dodatku cukru, są słodzone jedynie bananami. Jeden placek zawiera 10 gramów sera!
To pierwszy z serii przepisów, jakie wspólnie wymyśliliśmy w czasach naszej auto kwarantanny związanej z epidemią koronawirusa. Od pięciu dni nie wychodzimy w ogóle z domu. Pomyślałam, że czas kwarantanny i zatkniętego żłobka spożytkujemy na kuchenne eksperymenty. Wymyśliłam więc „Akademię Kulinarną Edith”, w której jest jeden uczeń – Mały Monsieur 😀
Nasz dwulatek uwielbia uczestniczyć w gotowaniu i jest bacznym obserwatorem. Podczas pichcenia zadaje masę pytań i zna już wiele składników używanych w kuchni, włącznie z imbirem, czarnuszką (którą nazywa „nóżką”) i kumkwatem (na który woła w skrócie „wat”). Mam nadzieję, że z tych lekcji coś mu zostanie w głowie. Na pewno jednak zapamięta ten przepis, bo będę go często powtarzała, gdyż jest prosty i pyszny!
Placki z twarogiem i bananami – składniki:
/na 30 sztuk/
- 300 g sera / twarogu śmietankowego*
- 150 g bananów + dodatkowe do podania
- 200 g mąki pszennej (użyłam typ 650)
- 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
- 250 ml mleka 2%
- 2 jajka
- opcjonalnie: olej rzepakowy do smażenia
*Ser śmietankowy ma ok. 13 g tłuszczu w 100 g, podczas gdy zwykły twaróg tłusty ma tylko ok. 10 g. Popularne sery śmietankowe to np. z Piask lub ze Strzałkowa (w zależności od regionu). Opcjonalnie możecie to zastąpić twarogiem tłustym, ale wtedy możecie dać mniej mąki, gdyż twaróg śmietankowy jest bardziej wilgotny od tłustego.
Placki z twarogiem i bananami – przepis:
Banany myjemy i rozgniatamy. Mąkę mieszamy z proszkiem do pieczenia. W dużej misce miksujemy wszystkie składniki na gładkie ciasto. Odstawiamy do przegryzienia na kwadrans.
Placki smażymy na średnim ogniu (u mnie na mocy 5 na 9) raz z jednej, a potem z drugiej strony. Przekładamy je na drugą stronę, gdy pojawią widoczne bąble.
Placki rosną podczas smażenia, więc nie róbcie ich zbyt gęsto!
Osobiście smażę bez tłuszczu, ale to kwestia indywidualna i dużo zależy od Waszej patelni. Jeśli zwykle smażycie na tłuszczu, to proponuję użyć oleju rzepakowego.
Placki z twarogiem i bananami – podanie:
Placki podajemy z domowymi konfiturami, bananami, innymi owocami. Możemy je polać syropem klonowym lub podać ze śmietaną. Serwujcie jak lubicie najbardziej.
Smacznego!
E.
Jeśli spodobał Ci się przepis, udostępnij go – będzie mi bardzo miło.
Podobne wpisy
Komentarze
7 odpowiedzi na “Placki z twarogiem i bananami – zdrowe, pyszne i bez cukru”
Dodaj komentarz
Placki z twarogiem i bananami – zdrowe, pyszne i bez cukru
Czas przygotwania:
Pyszne puszyste placuszki ale porcja dla małego pułku wojska ?ale za mało zjadają moje chłopaki. Ja nie blendowalam masy no akurat blender padł ale dobrze ugniotlam widelcem i roztrzepałam rózgą ?
Suszone jajka. Wypróbowałam różne przepisy i powiem szczerze,że dobrze się sprawdziły. Podeszłam do nich trochę sceptycznie,ale zdecydowanie polecam,szczególnie teraz gdy każde zwykłe jajko jest na wagę złota. Zrobiłam wypieki drożdżowe,pancakes, ciasto marchewkowe. Nie wpływają na smak ciast. Jedyne co zauważyłam to,to że ciasta nie wyrastają jak szalone z „górką”,żeby potem opaść,tylko od razu są równe. Każdy przepis,który wymaga „rozkłóconych” całych jajek się sprawdzi,a proszek ma długą datę przydatności. Ważne by kupować taki wysokiej jakości. Polecam jako alternatywę.
Przekonałaś mnie 🙂 Jutro zaryzykuję i dam znać jak poszło.
Jakiś czas temu dostałam paczkę jajek w proszku. Zastanawiam się,czy nadają się one do placków,ciast itp itd? Oczywiście po uprzednim namoczeniu.
Mags,
pojęcia nie mam, bo nigdy z jajkami w proszku się nie zetknęłam. Podejrzewam jednak, że na opakowaniu jest jakaś instrukcja i docelowo powinny dać coś na kształt wymieszanego jajka. Coś takiego z całą pewnością możesz użyć do ciasta czy placków.
Co to jest ser śmietankowy? We wstępie jest mowa o twarogu, w składnikach już o serze śmietankowym. Czy można użyć zwykłego twarogu półtłustego?
Ser śmietankowy to rodzaj twarogu. Jest bardziej kremowy i bardziej tłusty (ma ok. 13 g tłuszczu na 100 g) niż zwykły twaróg tłusty (ok. 10 g tłuszczu w 100 g).