Sernik truskawkowy – taki, który można jeść bez wyrzutów sumienia. Bazuje na jajkach i dobrym twarogu oraz owocach. Nie ma słodkiego spodu z ciasteczek, jest delikatny i bardzo wakacyjny. Zrobiłam go bez cukru! Jak?! Już Wam mówię!
Sernik bez cukru? Tak, to możliwe!
Często dostawałam o Was pytania o erytrol: czy da się o użyć w jakimś przepisie, w jakich proporcjach go zastosować. Przyznam, że przez dużo czasu myślałam, że to kolejny preparat jak stewia czy ksylitol, które mają mniej kalorii od zwykłego cukru, ale jednak ani strukturą, ani smakiem cukru w pełni nie zastąpią. Z erytrolem jest inaczej i polubiłam go od pierwszego użycia. Przyjmuje się, że ma zero kalorii, w smaku i konsystencji jest jak zwykły cukier. Jedyna różnica polega na tym, że erytrol się nie karmelizuje, ale w tym przepisie nie jest to konieczne.
Cena erytrolu jest wyższa od cukru, ale przy zużyciu rzędu 130 g na całą blachę ciasta, nie zrobi to wielkiej różnicy. Można go zamówić przez internet, gdzie kosztuje ok. 12 zł za kilogram. W sklepach jest oczywiście drożej, bo często ok. 9 zł kosztuje paczka 250 g (sprawdzałam w trzech marketach wielkopowierzchniowych i ceny były bardzo zbliżone).
Jeśli nie macie erytrolu, a przepis przypadł Wam do gustu, to oczywiście możecie zrobić go z cukrem. Wówczas użyjcie ilości podanych w nawiasach.
Sernik z truskawkami bez cukru – składniki:
(na tortownicę o średnicy 22 cm)
- 1 kg sera trzykrotnie mielonego o zawartości tłuszczu ok. 20-23%
- 1 łyżeczka pasty z wanilii
- 200 g kwaśnej śmietany 12%
- 130 g erytrolu (lub 100 g cukru)
- skórka z 1 cytryny
- 5 jajek
Do dekoracji:
- 500 g truskawek
- 2 łyżki soku z cytryny i 50 ml wody
- 50 g erytrolu (lub 35 g cukru)
- 2 płaskie łyżki skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej
- 2 łyżki wody
Sernik z truskawkami bez cukru – przepis:
Wszystkie składniki na masę serową mieszamy mikserem w misie lub w dzieży miksera.
Przelewamy do wyłożonej papierem tortownicy. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C z termoobiegiem na 15 minut. Po tym czasie zmniejszamy grzanie do 100 stopni C z termoobiegiem i pieczemy przez kolejnych 75 minut. Studzimy bardzo powoli: najpierw w piekarniku, a gdy temperatura spadnie do ok. 50-60 stopni, uchylamy drzwiczki i powoli studzimy. Po pół godzinie przekładamy sernik na blat i doprowadzamy do temperatury pokojowej. Pod koniec studzenia można zrobić kisiel truskawkową.
Kisiel truskawkowy: truskawki myjemy i kroimy na pół. Wrzucamy do garnka z sokiem z cytryny, 50 ml wody i erytrolem. Podgrzewamy na średnim ogniu aż owoce puszczą sok i zwartość garnka zacznie się gotować. W tym momencie dodajemy wymieszaną skrobię z dwiema łyżkami wody. Intensywnie mieszamy, by powstał kisiel. Wstawiamy jeszcze na chwilę na ogień, by kisiel się zagotował. Kisiel odstawiamy do ostygnięcia na ok. 20 minut. Potem przekładamy na ostudzony sernik.
Sernik z truskawkami bez cukru – podanie:
Sernik można jeść od razu. Należy zjeść go w ciągu 24-48h ze względu na owoce, ale jest tak pyszny, że zniknie szybko. U nas od razu pół rozpłynęło się w powietrzu!
Po inne truskawkowe przepisy zapraszam do mojego e-booka „SERNIKI” (autopromocja).
Smacznego
E.
Podobne wpisy
Komentarze
Sernik truskawkami bez cukru
Czas przygotwania:
Dodaj komentarz