Ciasto kruche z wiśniami trochę przypomina pleśniak. Uprościłam jednak pleśniakowy przepis, by stał się jeszcze łatwiejszy, a przy okazji by zawierał mniej cukru. Do ciasta wykorzystałam wiśnie, na które teraz jest szczyt sezonu. Bardzo lubię te owoce i wspaniale się tu sprawdziły. Ostatnio ciasta robię dwa razy w tygodniu, bo sezon wakacyjny sprzyja licznym odwiedzinom i chodzeniu do znajomych. A wiadomo: nie ma nic lepszego od domowego ciasta, jakie się weźmie ze sobą.
Korzystamy z faktu, że dzieci są na wakacjach i mamy wolne popołudnia oraz wieczory. W ciągu roku niestety nie ma czasu i sposobności, by nadrobić towarzyskie zaległości. Myślę, że gdy zaprosicie gości do domu lub, jeśli pójdziecie z takim plackiem do przyjaciół w odwiedziny, to wieczór będzie jeszcze bardziej udany. Spróbujcie, bo to ciasto jest wspaniałe: maślane, kruche, ale jednocześnie wilgotne od owoców, trochę słodkie, ale też i mocno kwaśne momentami. Jest bardzo, ale to bardzo smaczne! Można powiedzieć, że to taki samograj, a wiśnie i dżem wiśniowy możecie zamienić na porzeczki i dżem porzeczkowy, jabłka i dżem jabłkowy czy zupełnie inne połączenie.
Ciasto kruche z wiśniami – składniki:
/na tortownicę o średnicy 24 cm/
- 300 g mąki
- 200 g masła (zimnego, z lodówki)
- 100 g drobnego cukru
- 3 duże jajka (białka i żółtka oddzielnie)
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 3 łyżki cukru pudru + trochę do oprószenia ciasta
- słoik konfitury z wiśni
- 350 g wydrylowanych wiśni (bez soku)
Opcjonalnie:
- cukier puder do oprószenia ciasta
- szczypta cynamony do wiśni
Ciasto kruche z wiśniami – przepis:
Przesiewamy mąkę do dzieży miksera. Dodajemy do niej proszek do pieczenia, cukier, pokrojone w kostkę masło i trzy żółtka. Białka zostawiamy do bezy. Wyrabiamy ciasto aż przyjmie formę dużych okruchów. Zawijamy w folię spożywczą i wkładamy na godzinę do lodówki.
Tortownicę wykładamy papierem do pieczenia i smarujemy lekko masłem. Kiedy ciasto będzie zimne jego większą część ścieramy na tarce o dużych oczkach. Ciasto lekko dociskamy do dna. Wykładamy na wierzch konfiturę wiśniową i świeże wydrylowane wiśnie (nie wylewajcie na ciasto soku, który może się zebrać w miseczce z wydrylowanymi wiśniami). Wiśnie możecie wymieszać ze szczyptą cynamonu, jeśli go lubicie.
Ubijamy białka. Kiedy piana będzie prawie ubita dodajemy cukier puder i ubijamy jeszcze przez chwilę aż cukier się z nią połączy i ubite białka będą lśniące. Pianę rozsmarowujemy na cieście.
Na wierzch rozkruszamy mniejszą część ciasta. Pieczemy ok. 40-45 minut w 160 stopniach C (z termoobiegiem) lub 180 stopniach C (góra-dół).
Ciasto kruche z wiśniami – podanie:
Ciasto można jeść, gdy jest jeszcze ciepłe. Przed pokrojeniem można posypać je cukrem pudrem.
Smacznego!
E.
Podobne wpisy
Komentarze
6 odpowiedzi na “Ciasto kruche z wiśniami”
Dodaj komentarz
Ciasto kruche z wiśniami
Czas przygotwania:
A mi się wydaje, że autorka bloga może posypywać ciasto czym tylko się jej podoba, bo to jej blog.
Pozdrowienia od wielbicielki lukru cytrynowego!
Ja też jestem zdania, że cukier puder na wierzchu ciasta zawsze ok! 🙂 pozdrawiam!
Wypieki wyglądają atrakcyjnie oprószone cukrem pudrem – i nie chodzi o sypanie go „tonami” – wystarczy odrobina cukru, siteczko i efekt sympatyczny. Poza tym nie ma obowiązku sypania – komu to nie odpowiada niech nie sypie …
Ciasto bardzo apetyczne Madame Edith:)
Dziękuję Bożeno! Polecam je bardzo, bo jest naprawdę szybkie i bardzo smaczne. Kwintesencja letniego smaku.
Po co wszystkie wypieki posypywać toną cukru pudru? Nie są dość słodkie i ładne same w sobie? Na wszystko co upieczesz sypiesz puder.
Cukier puder można pominąć – według uznania. I nie trzeba od razu spać „toną”, wystarczy 1 łyżeczka do herbaty, by oprószyć cale ciasto.