fbpx

Lot balonem w Pamukkale – moja opinia

19 października 2022
Lot balonem w Pamukkale

Lot balonem w Pamukkale różni się od lotu balonem w Kapadocji. Inne są widoki, inne doświadczenia. Ale z racji bliskości Pamukkale od wybrzeża, często wiele osób nie dociera do Kapadocji, która położona jest praktycznie w centrum Turcji i do której droga trwa ok. 5h w jedną stronę. Opiszę Wam zatem czy warto decydować się na lot balonem w Pamukkale czyli nad „Bawełnianym Zamkiem” – jedną z największych tureckich atrakcji.

Lot balonem w Pamukkale – cena:

Wycieczka do Pamukkale kosztowała w sezonie 2022 r. od 45 EUR, a z lotem balonem od 179 EUR, czyli sam lot balonem wiązał się z kosztem 134 EUR. To znacznie mniej niż lot balonem w Kapadocji, którego cena pod koniec wakacji oscylowała wokół 220-240 EUR. Przypomnę Wam tylko, że w maju 2022 r. stawki były jeszcze „popandemiczne” i znacznie niższe – pisałam o tym we wpisie „Lot balonem w Kapadocji”.

Lot balonem w Pamukkale

Na co się nastawić?

Po pierwsze lot w Pamukkale wygląda inaczej niż lot w Kapadocji. Tutaj przeważają mniejsze balony z mniejszymi koszami. Moim zdaniem przez to lot jest przyjemniejszy. Jest jeden pilot (zamiast pilota i pomocnika) oraz 14 pasażerów rozlokowanych w czterech przedziałach po 3-4 osoby (zamiast 28 pasażerów). Balon jest bardziej zwrotny i pilot szybciej może nim obrócić, przez co każdy ma możliwość doświadczyć tych samych widoków. Nie jest więc tak, że przez dłuższą chwilę leci się w tym samym kierunku, a pasażerowie po drugiej stronie kosza mają znacznie fajniejsze widoki. W takim układzie na widokach nic się nie traci.

Lot balonem w Pamukkale

Lot w Pamukkale trwa jednak krócej. Nasz zajął 45 minut, bo też nie ma tu aż tak wielu miejsc, do których można polecieć i które można zobaczyć, więc dużo dłuższy nie byłby bardzo uzasadniony.

Niestety minus jest taki, że samo „bawełniane wzgórze” nie jest takie wielkie i nie zmieści się nad nim za dużo balonów na raz. Nasz balon przeleciał dość wysoko nad nim i potem latał na dużej odległości od niego. Nie przelecieliśmy bezpośrednio nad tarasami wypełnionymi wodą. Nigdy nie macie pewności, tak samo jak i w Kapadocji, jak poleci balon, w którym kierunku i jak wysoko się wniesie. Widoki nigdy nie są gwarantowane.

Lot balonem w Pamukkale

Lecieć balonem w Pamukkale czy w Kapadocji?

Lot balonem w Pamukkale to zupełnie inne doświadczenie niż w Kapadocji, bo nie ma tam tak pięknych krajobrazów. Jeśli nigdy nie lecieliście balonem, to myślę, że będziecie zadowoleni. Monsieur leciał tu po raz pierwszy i mu się podobało. Mój tata leciał rok temu i wrócił zachwycony. Sam lot jest dużą atrakcją. Widoki trochę schodzą na drugi plan. Ale jeśli lecieliście w Kapadocji, to moim zdaniem możecie odpuścić ten wydatek. Sama byłam trochę zawiedziona widokami, bo jak pisałam we wpisie „Pamukkale – czy warto jeszcze tam jechać?” samo wzgórze też mnie nie zachwyciło.

Fajne za to jest to, że w Pamukkale jest cieplej i nie ma mowy o zimnie przed wschodem słońca, jak w Kapadocji. Tam trzeba się ciepło ubrać, bo w maju termometr rano pokazywał tylko 3 stopnie C przed startem, a po lądowaniu ok. 7 stopni C, więc niewiele więcej. W Pamukkale wystarczy lekka bluza, bo było ok. 15 stopni C przed świtem.

Lot balonem w Pamukkale

Z tego też powodu to jest trochę tak, że każdy kto wysiada z balonu w Kapadocji mówi: „poleciał(a)bym raz jeszcze!”, a wysiadając z balonu w Pamukkale pasażerowie mówią: „było fajnie, ale raz wystarczy”. To chyba najlepsze podsumowanie tej wycieczki.

Do przeczytania!

E.

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 22

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podobne wpisy

Komentarze

4 odpowiedzi na “Lot balonem w Pamukkale – moja opinia”

 1. jerzy pisze:

  Perfekcja start idealny ladowanie na przyczepie wysokosc 1 km widoki super
  szampan po wyladowaniu nie czuje sie wznoszenia wylot przed wschodem slonca polecam kazdemu do stu lat szkoda ze nie leca male dzieci

 2. Renata pisze:

  Turcja zachwyca nas wszelkimi atrakcjami a mnie zachwycila Cappadokya, czyli kraina historyczna w środkowej Turcji i centralnej części Anatolii, znana przede wszystkim z charakterystycznych form tufowych, tworzących księżycowy krajobraz, oraz z domów i kościołów wykutych w tych wulkanicznych skałach.
  Najbardziej wrażenie wywiodlo na mnie lot balonem,mimo leku wysokosci czulam sie jak w bajce posród dryfujacych w obłokach kolorowych balonow.

 3. Daniel pisze:

  Piękne zdjęcia czuje się jakbym tam był.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Lot balonem w Pamukkale – moja opinia


Lot balonem w Pamukkale różni się od lotu balonem w Kapadocji. Inne są widoki, inne doświadczenia. Ale z racji bliskości Pamukkale od wybrzeża, [...]
@MadameEdith on Instagram