fbpx

Schilthorn – na górze Jamesa Bonda

3 października 2020
schilthorn

W tym tygodniu miała miejsce premiera nowego filmu o przygodach Jamesa Bonda. Jak na psychofankę Bonda miałam już okazję obejrzeć „No time to die” i bardzo Wam polecam. To jedna z najlepszych części, jaka kiedykolwiek powstała! Ale nie będę nic więcej pisać, by nie popsuć Wam zabawy w kinie. Za to zabiorę Was na Schilthorn, na którym powstał pod koniec lat 60-tych film „W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości” z Georgem Lazenby. O samej kolejce na tę górę wspominałam Wam w moim e-booku „Szwajcaria” (na tej stronie pobierzecie go za darmo), a także we wpisie o sześciu wspaniałych kolejkach górskich w Szwajcarii. Dziś jednak mam okazję poświęcić więcej miejsca licznym atrakcjom, które czekają na odwiedzających.

Schilthorn – góra Jamesa Bonda

Fakt, że na górze naprawdę kręcono większość scen z filmu z 1969 roku bardzo pomogło rozpromować to miejsce. Od tego czasu góra faktycznie przedstawia się jako „góra Jamesa Bonda” i jego postać przewija się w wielu miejscach. Wszędzie wyświetlane są fragmenty filmu, jest wystawa „Bond World 007”, która prezentuje elementy scenografii czy wykorzystanych cudów techniki podczas produkcji, jest także obrotowa restauracja „Piz Gloria” serwująca obiad 007. Natomiast w łazienkach po włączeniu spłuczki puszczane są fragmenty ścieżki dźwiękowej. To tylko kilka atrakcji, jakie czekają na turystów!

Jak się dostać na Schilthorn?

Aby dostać się na górę należy złapać pociąg do miejscowości Lauterbrunnen, z następnie autobus kursujący do Stechelberg. Już ta część trasy jest niesamowita, ale największe atrakcje dopiero nadchodzą! Następnie, by dostać się na szczyt, trzeba jeszcze pokonać cztery bardzo widowiskowe kolejki górskie. Pierwszy odcinek z Stechelberg do Gimmelwald aż zapiera dech. Po drodze jest tylko jedno przęsło podtrzymujące całą konstrukcję na tej oszałamiającej trasie, a wagonik zawieszony jest dziesiątki metrów nad ziemną. Widoki są obłędne!

Widoki tuż przed dotarciem do Stechelberg
Początek wjazdu z Stechelberg w stronę Gimmelwald
Takie są widoki tuż przed jedynym przęsłem na całej trasie odcinka do Gimmelwald!
A to już wspomniane przęsło tuż przez stacją końcową w Gimmelwald

Następnie w Grimmelwald łapie się drugą kolejkę prowadzącą do cudnej górskiej wioski Mürren. I znowu krajobraz zapiera dech. Warto wysiąść i przejść się kawałek lub nawet zostać na dłużej.

Trzeci odcinek obejmuje już bardziej surowe krajobrazy i prowadzi z Mürren do Birg. Na tej stacji trzeba koniecznie doświadczyć spaceru nad przepaścią „Thrill Walk”. Podczas naszej wizyty akurat na tej wysokości znajdowały się chmury, więc tylko nieznacznie było widać co jest pod nami. To zapewne ułatwiło nam pokonanie toru przeszkód godnego Jamesa Bonda 😉

Z Birg ostatni odcinek zabiera nas już do królestwa Jamesa Bonda, z którym spotykamy się we własnej osobie w wielu miejscach…nawet w toalecie.

Schithorn – największe atrakcje na szczycie

Odwiedzający szczyt Schilthorn mogą podziwiać niezrównane panoramiczne widoki na wysokogórski krajobraz i wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO szczyty Eiger, Mönch oraz Jungfrau. Okolica Schilthorn gwarantuje nie tylko niezapomniane widoki z 2970 m, ale i przeżycia pełne adrenaliny na platformie widokowej Skyline. Niestety podczas naszego pobytu na szczycie przez większość czasu otaczały nas chmury i wierzchołki sąsiednich gór wychylały się dosłownie na moment. Na poniższym zdjęciu gdzieś za mną znajduje się Eiger.

Taras widokowy Skyline ma panoramę 360 stopni. Każda góra jest opisana w stosownym miejscu, są narysowane panoramy, więc nie sposób się pogubić.

007 Walk of Fame to z kolei trasa obejmująca 15 tablic poświęconym twórcom filmu „W służbie Jej Królewskiej Mości”. Aktorzy odcisnęli tam swoje dłonie i złożyli autografy. Na spacer prowadzi ścieżka prosto z platformy widokowej.

Restauracja Piz Gloria oferuje oprócz panoramicznego widoku (restauracja obraca się w ciągu 45 minut dookoła własnej osi), wiele dań z agentem 007 w tle, a także Brunch Jamesa Bonda, który jest serwowany w formie bufetu każdego dnia do godziny 14:00 (kosztuje 35 CHF dla osoby dorosłej, a dla dzieci 6-15 roku życia 20 CHF). Jedzenie jest świetne, więc naprawdę warto skorzystać. Przede wszystkim zupy, ziemniaki w kilku rodzajach (w tym oczywiście rösti), sosy wegańskie, jak i mięsne, makarony, bar sałatkowy, ciepłe napoje i lampka prosecco.

Bond World i 007 Cinema to dwie atrakcje zlokalizowane poniżej restauracji. Znajduje się tu małe, ale interaktywne muzeum z mnóstwem memorabiliów związanych z filmem. Można się poczuć jak kierowca helikoptera w jednej z filmowych scen, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w tobboganie, obejrzeć plakaty z 007 czy fotosy z planu zdjęciowego.

Schilthorn – szlaki piesze

Nie ma jednego szlaku, którym można dostać się z Stechelberg na sam szczyt. Jest za to kilka tras mniej lub bardziej wymagających na różnych odcinkach. Oficjalna strona Schilthorn wskazuje poniższe:

Wejście na szczyt
Wędrówka na szczyt prowadzi z Birg i trzeba pokonać przewyższenie wynoszące ponad 350 metrów. To wymagające podejście nagradza wędrowców fantastycznymi widokami na oszałamiającą panoramę Alp.

Stopień trudności: trudny, czas 1,5 h

Szlak Północnej Ściany
Szlak dla średniozaawansowanych. Jego cechą jest zapierający dech w piersiach widoki na imponujące ściany Alp Berneńskich. 12 tablic informacyjnych na szlaku dokumentuje historię tych gór.

Stopień trudności: średni, czas: 2 godz. 30 min.

Mürren – Blumental – Allmendhubel
Trasa zaczyna się na stacji Mürren i prowadzi obok pasącego się bydła przez malownicze Blumental do Allmendhubel. Podjęcie tej wędrówki w przeciwnym kierunku jest nieco łatwiejsze.

Stopień trudności: łatwy, czas: 1 godz. 15 min.

Szlak widokowy na góry
Ta wędrówka prowadzi przez alpejskie łąki i przez lasy od Allmendhubel do Grütschalp. Ciesz się najlepszymi widokami na góry otaczające szczyty Eiger, Mönch i Jungfrau.

Stopień trudności: średni, czas: 2 h

Kwiatowy Szlak
Wycieczka botaniczna dla młodych i starszych. Ten szlak okrąża Allmendhubel w około 20 minut. Ścieżka jest na tyle szeroka i wygodna, że mogą ją pokonać nawet dziecięce wózki. Latem można zaobserwować do 150 różnych kwiatów górskich.

Stopień trudności: łatwy, czas: 20 min.

Birg – Grauseeli – Birg
Szlak prowadzi ze stacji Birg przez Seewlifuhre do jeziora Grauseewli.

Stopień trudności: średni, czas: 2 h

Gimmelwald – Tanzboden – Oberhornsee – Stechelberg
Ta długa wędrówka jest bardzo wymagająca, ale wdoki na trasie piękne. Ta wycieczka jest zalecana tylko dla doświadczonych wędrowców!

Stopień trudności: trudny, czas: 8 h

Rejon Schilthorn i Mürren to raj dla miłośników gór w każdej odsłonie. Są tu trasy zjazdowe, dużo pieszych, możliwość latania na paralotniach, via ferrata dla odważnych, jak i bardziej spokojne atrakcje dla przeciętnego turysty. Słowem: dla każdego coś miłego. Można się przy tym poczuć jak na planie sensacyjnego filmu. Miłośnicy Jamesa Bonda nie będą zawiedzeni. Jest tu wiele smaczków, a wszystko dopracowane jest na wysokim poziomie. Polecam!

Do przeczytania!

E.

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba głosów: 7

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podobne wpisy

Komentarze

2 odpowiedzi na “Schilthorn – na górze Jamesa Bonda”

  1. Gosia pisze:

    Ja właśnie jestem po nowej części Bonda i jak dla mnie najgorsza hahaha, ale o gustach się nie dyskutuje :). Widoki przepiękne i mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu tam zawitam :D. Pozdrawiam serdecznie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Schilthorn – na górze Jamesa Bonda


W tym tygodniu miała miejsce premiera nowego filmu o przygodach Jamesa Bonda. Jak na psychofankę Bonda miałam już okazję obejrzeć „No time [...]
@MadameEdith on Instagram