Stollen – drożdżowa strucla bożonarodzeniowa

5 grudnia 2017

stollen

Stollen to wypchana bakaliami i orzechami niemiecka stucla drożdżowa pochodząca z Drezna. W trakcie dorocznego Stollenfest dreźnieńscy cukiernicy przygotowują gigantyczną, długą na kilka metrów i wysoką na kilkadziesiąt centymetrów, struclę. Stollen jest następnie obwożona po mieście podczas ulicznej parady. Na końcu oczywiście stucla jest krojona przy pomocy wielkiego noża, a mieszkańcy mogą cieszyć się jej smakiem. Tradycja pieczenia tego ciasta sięga jeszcze XV w.

Co ciekawe, tradycję na pieczenie stucli-giganta wprowadził w Dreźnie król Polski – August II Mocny, będący jednocześnie saksońskim księciem-elektem i wielkim księciem Litewskim. W 1730 chciał zachwycić swoich gości i zamówił u dreźnieńskich cukierników struclę ważącą aż 1,7 tony. Strucla miała być tak duża, by każdy z 24 tysięcy biesiadników mógł dostać kawałek. Na tę okazję wybudowano także specjalny piec do strucli oraz zaprojektowano wielki nóż (o długości 1,6 metra i ważący aż 12 kg), którego kopia jest wykorzystywana aktualnie w trakcie Stollenfest (na zdjęciu powyżej).

W 2014 r. ciasto pobiło swój własny rekord i ważyło aż 4246 kg! W 2015 i 2016 było już odrobinę lżejsze. Kawałki Stollen są sprzedawane w porcjach po 0,5 kg (w 2017 roku taki kawałek będzie kosztował 6 EUR), a zebrane w ten sposób środki zostaną przekazane na cel charytatywny.

Stollen posypana jest obficie cukrem pudrem, bo sama w sobie zawiera bardzo mało cukru, nie licząc słodyczy pochodzącej z bakalii. Czasami jest też, przed oprószeniem cukrem, smarowana słodką masą zrobioną z cukru i masła. Sercem strucli jest marcepan. W polskich sklepach można kupić marcepan w kostce (przeważnie po 200 g) lub chlebki marcepanowe. Te ostatnie należy obrać z czekolady przed dodaniem do ciasta, by móc je wykorzystać.

Stollen to przepyszne ciasto i prawdę mówiąc jedno z moich ulubionych na Święta. Spróbujcie sami! Liczba składników może początkowo Was przerazić, ale nie zniechęcajcie się tym faktem. Stollen robi się bardzo szybko i to nie jest skomplikowane ciasto. Mnogość składników jest następstwem bogactwa bakalii i orzechów, jakie dodajemy do strucli. Moja receptura bazuje na kilku przepisach (m.in. BBB Good Food i Jamiego), ale dostosowałam ją nieco do swojego smaku.

 

Stollen – składniki:

/na ok. 10 porcji, tj. 1 struclę o wymiarach (po upieczeniu) ok. 36 x 13 cm/

Nadzienie:

  • 50 g rodzynek
  • 50 g suszonej żurawiny
  • 80 g kandyzowanej skórki pomarańczowej
  • sok i otarta skórka z 1 pomarańczy
  • 30 ml złotego rumu
  • 40 g migdałów pokrojonych w słupki lub w płatki
  • 40 g pistacji (waga bez skorupek)
  • 240 g marcepanu

Na ciasto:

Dodatkowo:

  • odrobina oleju lub oliwy do natłuszczenia dłoni i strucli
  • cukier puder

stollen

Stollen – przepis:

Nadzienie:

Pomarańczę dokładnie myjemy. Ścieramy skórkę i wyciskamy sok.

W miseczce mieszamy ze sobą żurawinę, rodzynki, kandyzowaną skórkę pomarańczową i otartą skórkę z pomarańczy.

Sok z pomarańczy podgrzewamy wraz z rumem, ale nie gotujemy!

Ciepłym płynem zalewamy zawartość miseczki. Odstawiamy, by bakalie nasiąkły. Migdały, pistacje i marcepan dodamy dopiero do ciasta.

Stollen

Ciasto:

Do dzieży miksera rozkruszamy drożdże. Dodajemy cukier i podgrzane do temp. 38 stopni C mleko. Mieszamy.

Stollen

Zostawiamy na 10-15 minut, by zaczyn zaczął pracować i rosnąć.

Dodajemy całą mąkę, szczyptę soli, kardamon, przyprawę do piernika, masło, jajko i ekstrakt waniliowy. Zagniatamy.

Stollen

Gotowe ciasto przykrywamy folią i szmatką. Zostawiamy na ok. 1 godzinę, by podwoiło objętość.

stollen

stollen

Następnie dodajemy migdały, pistacje oraz odsączone z nadmiaru płynu bakalie. Mieszamy.

stollen

Wymieszane ciasto przekładamy na stolnicę lub od razu na wyłożoną papierem blaszkę (dobrze jest natłuścić dłonie w oleju lub oliwie). Formujemy w prostokąt o wymiarach nieco większych niż kartka A4. Na środku układamy marcepan ukształtowany w nieco spłaszczony wałek/chlebek.

stollen

Zawijamy boki do środka. Podwijamy końce, by ciasto miało kształt foremnej strucli. Ciasto lekko smarujemy olejem. Przykrywamy folią i ściereczką. Zostawiamy na ok. 1 godzinę, by ładnie podrosło.

stollen

Zdejmujemy ściereczkę i folię. Pieczemy ok. 25 minut w temp. 180 stopni C (bez termoobiegu). Strucla powinna się ładnie zarumienić.

stollen

Po wyjęciu z pieca przekładamy ją na kratkę, by wystygła. Następnie kroimy w plastry. Jeśli udało nam się dobrze ułożyć marcepan, powinien pojawić się mniej więcej na środku strucli.

stollen

Stollen – przepis:

Przed podaniem Stollen posypujemy obficie cukrem pudrem.

stollen

Kroimy w plastry – jeśli ciasto jest bardzo świeże, wówczas w grubsze, a jeśli nieco poleżało, to można pokusić się o cieńsze.

Taka strucla doskonale smakuje z klasyczną czarną herbatą.

 

Smacznego!

E.

 

stollen

W sesji wykorzystałam:

kratka do ciasta – TkMaxx

ściereczka – Ikea

sitko – vintage

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 25

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podobne wpisy

Komentarze

22 odpowiedzi na “Stollen – drożdżowa strucla bożonarodzeniowa”

  1. Krzysztof pisze:

    Czy te 25g cuku to nie za malo ? Drożdży tez 25 g a na zdjeciu cukru wyglada jak ze 150g by bylo ????

    • Madame Edith pisze:

      Krzysztofie,
      25 g cukru na 100%. Na zdjęciu to kwestia perspektywy. Ta miseczka jest płaska i mała. Ciasto i tak wyjdzie bardzo słodkie dzięki marcepanową i bakaliom.
      Pozdrawiam!

  2. Maja pisze:

    Czy można pominąć – albo czymś zastąpić – rum?

    • Madame Edith pisze:

      Można go pominąć lub zastąpić ponczem (alkoholowym lub bezalkoholowym) lub większą ilością soku z pomarańczy. Nie jest konieczny.

  3. Anna pisze:

    Jak należy przechowywać to ciasto?🎄🌟❤️

  4. Mag pisze:

    Czy mogę wyrabiać ręcznie? Wyjdzie tez?

  5. Anna pisze:

    Czy pistacje mają być bez soli czy solone w tym przepisie?

  6. Magda pisze:

    Jeśli ktoś robił świąteczna nalewkę z Twojego przepisu to polecam wykorzystać bakalie, zamiast tych z przepisu w rumie. Wyszło pysznie i nic się nie marnuje 😉

  7. Arek pisze:

    25 minut pieczenia to nie za mało?

    • Madame Edith pisze:

      Nie, bo ciasto jest płaskie i strucla szybo się piecze i zarumienia. Choć czas pieczenia zależy oczywiście od piekarnika.

  8. Patka pisze:

    Czy można czymś innym zastąpić marcepan?

  9. Danka pisze:

    Skorzystałam z przepisu i upiekłam stollen – po raz pierwszy, ale na pewno nie ostatni. Strucla jest pyszna i bardzo oryginalna. Kilka moich spostrzeżeń, które nasunęły się w trakcie pieczenia: bakalie najlepiej zalać sokiem z rumem dzień przed pieczeniem. Owoce wchłoną więcej płynu, a tak sporo pozostaje. Lepiej pominąć drugie garowanie po zwinięciu strucli, ponieważ wtedy ciasto garując dość mocno się rozchodzi. Wypróbuję pieczenie strucli zwiniętej w arkusz pergaminu z ok. centymetrowym luzem, tak jak piekę struclę makową – strucla nie powinna zmienić kształtu. Załączę zdjęcie, które może nie przypomina Twojego, ale smak i aromat są wyśmienite! Zachęcam wszystkich niezdecydowanych do zmierzenia się z przepisem. Dziękuję za pomysł, za przepis. To idealne ciasto na Boże Narodzenie. Pozdrawiam serdecznie.

  10. Nie słyszałam wcześniej o takiej strucli. Najwyższa pora poeksperymentować 🙂

  11. Weronika pisze:

    A ja bym się chciała dowiedzieć ile znaczy „trochę poleżała”? tzn jak wcześnie przed Świętami można ją zrobić, coby sobie wszystko ładnie rozłożyć? 🙂 Pozdrawiam Mikołajkowo!

  12. OLA pisze:

    Uwielbiam stollen. Pierwszy raz jadlam je kilka lat temu – dostalam na Święta od niemieckiego kontrahenta i zakochalam się. Muszę wypróbować ten przepis bo na pewno domowe ciasto bedzie lepsze niz kupne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Stollen – drożdżowa strucla bożonarodzeniowa

Czas przygotwania:

@MadameEdith on Instagram